dukatta eğitim,  Dünya Haberleri,  Eğitim Haberleri,  İlginç Haberler,  Manşet,  sırbistan dukat

Köydeki Tek Çocuk Nikolina Nikolic İçin 7 Yıl Sonra Tekrar Açılan Okul » OKUHABER


Sırbistan’ın Dukat köyünde 7 yıl önce öğrenci olmadığı için kapatılan ilkokul, köyün tek 1. sınıf düzeyindeki çocuğu Nikolina Nikolic için yeniden açıldı.

Nikolina Nikolic

2019 – 2020 Eğitim öğretim döneminin hızla başladığı son günlerde, Sırbistan’da yaşanan ilginç olay dikkatleri Dukat’taki köy okulunun üzerine çekti. Dukat’ta da ülkemizde olduğu gibi köy okullarında eğitim sürekliliği zor şartlar altında gerçekleştiriliyor. Nüfusu az köylerde öğrenci olmayışından dolayı okullar eğitim öğretim vermeye devam edemiyor. Öğretmenler başka ilçe ve köylere atanıyor. 7 yıl önce öğrenci olmadığından dolayı kapanan Dukat köy ilkokulu ise ilköğretim seviyesi eğitim veren bir okul idi. Okulun eğitim hizmeti tam 7 yıl önce kapanmıştı. Bu yıl Nikolina Nikolic için tekrar start verdi.

 Nikolina Nikolic’in Bu Yıl İlkokula Başlaması Gerekiyordu

Dukat’ta yaşayan Nikolina Nikolic bu yıl 1. sınıfa başlaması gerekiyordu. Köylerine en yakın uzaklıktaki okul ise 5 km kadar uzakta idi. Bu durumun sonucunda köylerindeki yakın olan okul 7 yılın ardından Nikolina Nikolic için açıldı. Şu an için okulda tek çocuk öğrenim görürken, gelecek sene 2 çocuğun da kayıt olması bekleniyor.

Köyün Yaş Ortalaması 50’nin Üzerinde

Dukat köyünün yaş ortalaması ellinin üzerinde olup, köyde 260 civarında yaşayan var. Okul çağında çocuk sayısı ise şu an için 1, gelecek sene için 3 olacak.

Bakınız: Çocuğumun Eğitim Hayatına Nasıl Yön Verebilirim?Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir