Kişisel Bakım ve Güzellik,  Leke Nedir?,  Leke Tedavisi Nedir?,  Manşet,  Nasıl Oluşur?

Leke Nedir? Leke Tedavisi Nedir? Nasıl Oluşur?


Leke Nedir, Leke Tedavisi
Leke Nedir, Leke Tedavisi

Vücutta oluşan lekelerin temel sebebi güneş oluyor. Bunun yanı sıra hamilelik, doğum kontrol hapları, yaşlılık gibi çeşitli cilt tahrişleri gerçekleşerek lekeler meydana gelir. Tabi ki her leke oluşmasının sebebi bu değildir. Lekeyi genetik faktörlerde etkileyebilmektedir. Durum böyle olunca bazı insanlarda lekelenme çok fazlayken bazı kişilerde hiçbir leke yoktur. Vücudunda leke bulunan kişilerin bunları tedavi ettirmesi mümkündür.

Deride renk veren bir madde vardır. Buna da melanosit adı verilir ve melanin adlı bir salgı salar. Bazı kişilerde genetik yatkınlık bulunmaktadır bu da güneş gibi durumlarda bu maddenin miktarında artış gerçekleşir. Günümüzde bulunan güneş koruyucu kremler bu lekelenmeyi azaltmaktadır. Diğer bir leke oluşturan durum ise kızlarda meydana gelen ağda gibi durumlarda vücut tahriş olmaktadır. Ardından ise güneşe çıkılırsa yine lekelenme söz konusu olacaktır.

Leke Çeşitleri Nelerdir?

  1. Melazma, genellikle doğum kontrol hapı durumlarında da leke oluşumu gerçekleşebilir ve güneş ışığı teması ile leke oluşumu meydana gelir. Bu durum kadınlarda sık bir şekilde gerçekleşir. Bu leke çeşidi daha çok yanak ve bıyık bölgesinde meydana gelir.
  2. Solar lentigo, genellikle yaşlılık lekesi olarak bilinir. Yaşlı kişiler güneşte kaldığı takdirde lekelendirme meydana gelecektir. Güneş gören bölümler yüz, omuz gibi açık yerlerinde lekelenme meydana gelir.
  3. Postinflamatuar hiperpigmentasyon, cildin kaşınması, egzama gibi durumlar sonucunda cilt tahriş olacak ve lekeler meydana gelecektir

Doğum Lekeleri

Doğumsal lekeler ikiye ayrılır. Bunlar ota nevüs ve ıto nevüs olmaktadır.

Ota nevüs, yüz bölgesinde, alın bölgesinde bulunan kahverengi bazen ise mavi ve siyah lezyon çeşitleri görülür.

Ito nevüs, sırt bölgelerinde oluşan mavi ve siyah renkte lezyonlardır.

Leke Tedavisi

Gelişen teknoloji ile birlikte leke tedavisi mümkün olabilmektedir. En etkili yöntemlerden birisi Thulium lazer yöntemi olmaktadır. Bu lazer melanositleri doğrudan etkiler. Yöntem ile enerji göndererek melanin sentezi gerçekleştirir.

Bunun yanı sıra kimyasal peeling leke tedavisi ile birlikte yüzeysel bir uygulamadır. Lekeleri net olarak geçirmez fakat baya azaltır. Leke tedavisi için pek çok seans gerçekleştirilir ve bu seanslar ile lekeler oldukça azalacaktır.

BAKINIZ: 4 Adımda Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir