Dünya’nın En Kaliteli Çikolata Markaları Hangileridir?

En Kaliteli Çikolata Markaları İsimleri

0

En kaliteli çikolata markaları çikolata tutkunlarının en çok ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Çikolata en sevilen tatlı alternatifleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Fakat çok sayıda ve farklı konseptte çikolata bulunmaktadır. Popüler çikolata markaları, tadı en güzel çikolata olarak bakılacak olursa birçok farklı marka bulunmakta.

Dünyanın en iyi çikolata markaları hakkında bilgi sahibi olacağınız bu yazıda, çok sevilen lezzet çikolatanın yağımı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Hem ülkemizde hem dünya çapında en iyi çikolata markalarının tarihçelerinden çikolata çeşitlerine kadar birçok detayı inceleyebilirsiniz.

Dünyaca Ünlü En Kaliteli Çikolata Markaları

Çoğu zaman yerken tadına doyamadığımız, bağımlılık yaptığına inandığımız çikolataların hangi ülkede ve hangi marka tarafından üretildiğini bilmeyiz. En kaliteli çikolata markaları çikolatalarını bu kadar lezzetli kılan ne? En kaliteli çikolata markaları kategorisinde en üst sıralarda gördüğümüz iki popüler ülke İsviçre ve Belçika’dır.

en-kaliteli-cikolata-markalari

1 – En Kaliteli Çikolata İsimleri: Lindt

Merkezi İsviçre olan Lindt 1845 kuruluşlu bir markadır. Rodolphe Lindt kendi ismini verdiği çikolatanın merkezi İsviçre Kilchberg kentinde bulunmaktadır. Yüksek kaliteli çikolatalar sunan Lindt en kaliteli çikolata markaları arasında yerini almıştır.

Ürün yelpazesi çok kapsamlı olan Lindt çikolatası trüf, draje çikolatalar, tablet çikolatalar, pralin ve atıştırmalık çikolata ürünlerinde oldukça fazla çeşit sunmuştur. Üretimde geleneksel el yapımı yöntemiyle üretim yapması dikkat çekmektedir. Lindt çevre dostu bir marka olarak bilinir ve kakao çekirdeklerinin sürdürülebilir olması için çalışmalarına devam eder.

En bilinir ve sevilen ürünleri: Lindor, Swiss Classic ve Hello çikolatalarıdır. Çikolatalarının yapımında malzeme kalitesine ekstra özen gösteren firma en kaliteli çikolata markaları arasında oldukça başarılı. Kısa zamanda beğeni toplamış ve ürettiği ürünler ile kalitesini kanıtlamıştır.

2 – Ferrero Rocher

En kaliteli çikolata markaları arasında hatırı sayılır bir yere sahip olan Ferrero Rocher ürettiği çikolatalar ile Dünya üzerinde en sevilen markalar arasına girmiştir. İtalyan çikolata üreticisi Ferrero tarafından üretilmiş ve yine çikolataya kendi adını vermiştir.

Ferrero Rocher özel bir yöntem ve tarifle hazırlanmakta ve bunu sır gibi saklamaktadırlar. Özel gün veya hediye amaçlı kullanıma daha uygun görülen Ferrero Rocher fındık dolgusunun içinde bulunan fındık parçacıkları ile en kaliteli çikolata markaları arasında oldukça fazla tercih edilmektedir. Altın rengi ambalajı ile lüks ve özel bir marka imajını çok güzel yansıtmış ve taşımıştır.

Sürdürülebilir tarıma verdiği önem ve sosyal sorumluluk projelerinde adının sıkça geçilmesiyle de oldukça popülerlik kazanan firma son yıllarda büyük beğeni toplamıştır. Ayrıca çok popüler olan Kinder ve Nutella’nın sahibi olan Ferrero Group’un bir parçasıdır.

3 – Godiva

Godiva Belçikalı çikolata üreticisi aynı zamanda perakendecidir. Şirket 1926 yılında Belçika’da kurulmuştur. Belçika çikolata markaları, En kaliteli çikolata markaları arasında ilk sıralarda yer alan Godiva ürün yelpazesi çok geniştir. Üretimde en kaliteli kakao çekirdekleri kullanılır.

Godiva sürdürülebilir tarıma oldukça önem vermesiyle ön plandadır. Lüks ambalajları ve mağazaları ile ünlüdür. Çikolata severler arasında Godiva oldukça popülerdir. İsmini dünyaya tanıtma konusunda oldukça başarılıdır.

en-kaliteli-cikolata-markalari

4 – Toblerone

1908 yılında Thedor Tobler tarafından kurulan bir İsviçre çikolata markasıdır. En kaliteli çikolata markalarıarasında en sevilenlerden biri olmayı başarmıştır. Toblerone çikolata barları bal, badem, fındık kreması ve çikolata topları ile meşhurdur.

Dağ silüeti ile tanınan çikolata en kaliteli çikolata markaları arasındadır. Sürdürülebilir kakao çekirdekleri üzerinde çalışır. Dünyada birçok ülkede çikolataları ile ün yapmış çikolata markasıdır. Özel günler ve tatil günlerinde tasarlanmış çikolataları ile ön plana çıkar.

5 – Nestle

Nestle Dünya’nın en büyük gıda ve içecek şirketlerinden biridir. Tadı en güzel çikolata kategorisine girebilecek çikolataların üreticisi olarak bilinen marka çikolata üreticiliği konusunda oldukça başarılıdır. Nestle Premium çikolata markaları arasında yer alır.

Nestle sürdürülebilir tarıma ve çiftçiye destek sağlamak amacıyla birçok projeye dahil olmuş ve destek sağlamışlardır. Ayrıca kakao çekirdeklerinin işlenmesinde çocuk işçi çalıştırmaya son vermeye yönelik uygulamalara verdiği destekle göz önünde olmuştur. Nestle en kaliteli çikolata markaları arasında yerini almıştır.

En İyi Türk Çikolata Markaları

Dünyaca ünlü çikolata markaları gibi Türk markaları arasında  en kaliteli çikolata markaları konusunda başarısından söz edilebilir. Gıda sektöründe yerli Türk çikolata markaları da oldukça sevilmekte ve rağbet görmektedir. Atıştırmalık çikolatalar ve atıştırmalık olmayan, daha çok hediyelik olan çikolata firmaları hangileridir?

1 – Eti

Türk çikolata markaları arasında en çok sevilen ve popüler çikolata markaları arasında sayılabilen Eti 1962 yılından beri piyasada yerini almış ve reklam sloganlarıyla akılda kalmıştır. Sadece çikolatada değil Türkiye’de birçok alanda ürünleri ilgi görmektedir. Eti ilk lifli bisküviyi üreten Türk firması olarak akla kazınmıştır.

2 – Torku

 Sektöre 2007 yılında girmiş olmasına rağmen en kaliteli çikolata markaları arasında yerini hızla almıştır. Hedefi Dünya markası olmaktır. Üretimde Yüksek teknoloji kullanan Torku Hijyen kurallarına fazlasıyla önem vermektedir.Diğer markalara göre piyasada biraz daha uygun fiyatlı olması daha çok tercih edilmesine sebep olmuştur. Çikolatanın yanında gofret ve büskivide üretmekte ve oldukça beğenilmektedir.

3 – Şölen

1990 yılında piyasaya girmiş ve oldukça ilgi görmüş bir yerli çikolata markasıdır. En kaliteli çikolata markaları arasında yerini alan Şölen markasının en çok hediyelik ve ikramlık çikolataları ön plandadır. Yerli firma olan Şölen sadece Türkiye’de değil Dünyanın 30 ülkesinde hizmet vermektedir.

en-kaliteli-cikolata-markalari

4 – Ülker

En çok bilinen ve tercih edilen en kaliteli çikolata markaları arasında ilk sıralarda yer alan Ülker geniş ürün yelpazesiyle dikkat çekmektedir. En bilinen ürünleri Çikolatalı gofret ve Caramio’dur. Sadece çikolata olarak değil birçok alanda ürünü vardır.

En Pahalı ve En Ucuz Çikolata Fiyatları Ne Kadar?

En kaliteli çikolata markaları aynı zamanda en pahalı çikolata demek mi? Oldukça yanlış olan bu algı halk arasında maalesef oldukça yaygın bir fikir. Dünya üzerinde en pahalı çikolatalar gerek üretim şekilleri gerekse dünyada nadir bulunan kakao çeşidini kullanmasından ötürü yüksek fiyatlı olabilmektedir. En pahalı çikolatalar bazen binlerce doları bulabilmekte.

Her bütçeye göre en kaliteli çikolata markaları elbette var. Uygun bütçeli ve aynı zamanda kaliteli malzemeden yapılan ve herkese hitap eden çikolatalarda mevcuttur. Dünya üzerinde en ucuz çikolata ise 1-2 dolar civarındadır.

Çikolata Üretimi Nasıl Yapılır?

En kaliteli çikolata markaları nasıl üretilir? Fabrikada temizlenen kakao çekirdekleri öğütülüp kavrulduktan sonra elde edilen macunumsu sıvı çikolata yapımında kullanılır. Bilindiği gibi kakao çikolatanın ham maddesidir. Elde edilen sıvı ağır makinelerle preslenerek kakao yağıda elde edilir.

En kaliteli çikolata markaları ilk yapım aşamasında acı ve hoş olmayan bir tada sahiptir. Kakao çekirdeklerinin fermente edilmesiyle çikolatanın kendine has tadı meydana çıkar. Sütlü çikolata yapılırken kakao, şeker ve süt karıştırılırken, beyaz çikolata yapılırken çikolataya renk veren kakao kullanılmaz Magnolia tatlı gibi birçok tatlıda kullanılır.

Çikolatanın ilk üretim tarihine bakılacak olursa 4000 yıl öncesine dayanan bir tarihinden söz etmek mümkün. İlk kez Meksika’da içecek şeklinde kullanılan daha sonra yiyecek haline gelen çikolata zaman içinde en sevilen yiyecek halini almıştır

En Sevilen Çikolatalar Kaç Kalori?

En sevilen yiyecekler arasında olan en kaliteli çikolata markaları her ne kadar sevilerek tüketilse de maalesef o kadar masum değiller! Tüketilirken dikkat edilmezse çeşitli hastalıklara ve aşırı kilo sorunlarına yol açabilir. İşte en merak edilen çikolataların kalorileri

Toblerone529 kcal
Nestle Damak444 kcal
Eti Karam268 kcal
Godiva 100 gr176 kcal
Ülker Sütlü Çikolata215 kcal

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.