Saç Uzatma İçin Neler Yapılmalıdır?

0

Saç uzatma konusunda en etkili yolları biliyor musunuz? Günümüzde en çok araştırılan ve çoğu insanın internette bolca arattığı bu konu hakkında kesin çözümleri merak ediyor musunuz?

Bugünlerde birçoğu kulaktan dolma olan bilginin insanlar tarafından uygulandığını ve sonuç alınamadığına şahit oluyoruz. Oysa bir şeyin çözümünü bulabilmek için önce o şeyi tanımak, analiz edebilmek gerekir. Bu yazımızda tüm bu bilgileri sizin için derledik.

Saç Uzatma Yolları Nelerdir? Saçınızı Tanıyor Musunuz?

Saç uzatma
Saç uzatma

Birçok insan, saçını tanımadan ve tıpkı saçlarının da vücudunun diğer bölgeleri gibi ihtiyaçları olduğunu bilmeden kafasındaki problemleri çözmeye çalışır. Oysa saç derimiz ve saç tellerimiz de tıpkı yüzümüze ve vücudumuzun geri kalanına gösterdiğimiz bakım gibi, saç bakımı konusunda bize  muhtaçtır.

Nasıl ki yüze uygulanacak olan herhangi bir ürün ile ilgili cilt tipine göre seçim yapılıyorsa saça yapılacak her tür işlemde de kafa derisi tanınmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Kafa derinizi tanımanız için birkaç ipucu aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Kafa derisi testi yaptırmak
  • Saçların birkaç günlük değişimlerini gözlemlemek
  • Her bilgiyi bilinçsizce uygulamaktan kaçınmak
  • Uygulanacak her ürünü önceden vücudun küçük bir alanında test etmek

Bunların sonucunda bu yazımızda vereceğimiz bilgilerden sizin için uygun olanlarını seçerek saç uzatma yollarını deneyebilirsiniz. İşte saç uzatma yolları!

1- Saç Diplerinin Hava Almasını Sağlamak

Saç diplerine masaj yapmak, saç derisinin hava almasını sağlamak ve arada bir saçları taramak saçların uzamasına yardımcı olur. Böylece hem saç dökülmesi problemine katkıda bulunur hem de hava alan kafa derisi hücreleri uyarılarak saçların daha hızlı uzamasına katkıda bulunulur.

2- Doğal Yağlar Kullanmak

Saç uzatma
Saç uzatma

Saç uzatma konusuna büyük katkısı olan ve kafa derisinin ihtiyaç duyduğu nemi kazandırmaya yardımcı olan doğal yağlar kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, tatlı badem yağı gibi birçok yağ saç bakımında kullanılır ve içerdiği doğal bileşenler sayesinde saçlara parlaklık verir. Saçları besler ve uzamasına katkıda bulunur.

3- Sarımsak

Sarımsak, eski çağlardan beridir bilinen en etkili saç uzatan bitkilerdendir. Aynı zamanda içerdiği sülfür sayesinde yeni saç oluşumunu destekler ve saçın ihtiyaç duyduğu proteinleri içerir. Bu sayede hızlı bir şekilde saçların gürleşmesine ve uzamasına yardımcı olur. Saç dökülmesi problemine de iyi geldiği bilinmektedir.  Sarımsak ezilerek kür haline getirildikten sonra içerisine zeytinyağı eklenerek saç diplerine uygulanabilir. Çok fazla bekletilmemelidir ve duşta saç derisine uygun bir şampuan ile durulanmalıdır. Saçtaki sarımsak kokusunu arındırmak için birkaç damla lavanta yağı kullanılabilir.

4- Soğuk Su

Soğuk su, kan dolaşım hızını arttırdığı ve saç diplerini uyardığı için saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Duşta saçlara birkaç dakika soğuk suyla masaj yapılabilir. Masajla birlikte saç tonikleri ve saç ürünleri kullanılması da saç uzamasını olumlu etkileyecektir.

5-Protein Ağırlıklı Beslenmek

Saç uzatma
Saç uzatma

Saçın yapısı protein yapılı olduğundan, saç uzatma döneminde protein ağırlıklı beslenmek de faydalı olacaktır. Bu doğrultuda protein bakımından oldukça zengin olan kırmızı et, baklagiller, tavuk, balık gibi yiyecekler tercih edilebilir. Aynı zamanda sağlık açısından da önemli olan protein ağırlıklı beslenme, saç sağlığına da katkıda bulunur.

Bunun yanı sıra protein ağırlıklı beslenmek yağ yakmak için de oldukça önemlidir. Yağ yakıldığı takdirde cildiniz ve saçınız da canlılığına kavuşacaktır.

6- Saç Kurutma Makinesi Kullanmamak

Saç kurutma makinesi kullanmak saç kırıkları gibi problemlere sebep olacağından bu dönemde kurutma makinesi kullanmamak gerekir. Bunun yerine duştan sonra saçlar bir banyo havlusuyla kurulanmalı ve tararken yumuşak uçlu taraklar kullanılmalıdır. Ayrıca fazla sıcaklık veren saç düzleştiricisi, saç maşası gibi ürünlerden de uzak durulmalıdır.

7- C ve E Vitamini Kullanmak

Saç uzatma
Saç uzatma

C ve E vitamini, saça ve cilde faydalarıyla bilinir. Saça uygulanan bu vitaminler, saçın nemini korumak, kafa derisinin p-H dengesine yardımcı olmak, kan dolaşımını arttırmak, antioksidan görevi görmek gibi birçok görevi üstlenir. Bu sayede kısa sürede saçların uzamasında oldukça faydalıdır.

8- Keratin Bakımı Yaptırmak

Saç uzatma
Saç uzatma

Keratin, çok sağlam yapılı bir protein familyasının genel adıdır. Saçları yumuşatır, onarır ve uzamasına yardımcı olur. Saç yapısında bulunan ve yanlış ürün kullanımıyla birlikte artan paraben ve sülfat gibi istenmeyen maddeleri saçtan temizler. Böylece hem daha sağlıklı hem de daha gür saçların yanı sıra uzun saçlara da sahip olabilirsiniz.

9- Saç Maskesi Kullanmak

İçeriğinde saça faydalı bileşenler bulunan saç maskeleri kullanılabilir. Günümüzde neredeyse her türlü markanın doğal içerikli saç maskelerini bulmak mümkün. Fakat eğer doğal olduğundan şüpheniz varsa, internette birçok sitede bulabileceğiniz evde yapılabilir saç maskeleri bulunmakta. Burada dikkat edilmesi gereken ise, içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz olup olmadığıdır. Özellikle C ve E vitamini içeren maskeler tercih etmek yararınıza olacaktır.

10- Saçları Çok Sıkı Toplamamak

Saç uzatma
Saç uzatma

Saçları çok sıkı toplamamak, hatta mümkünse serbest bırakmak yararınıza olacaktır. Çok sıkı toplanan saçlarda, saç köklerinin hava alamaması nedeniyle saç dökülmeleri gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Saçları olabildiğince gevşek toplamak ve sıkı topuzlardan, atkuyruğu gibi modellerden kaçınmak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.