Balık Mevsimleri Nelerdir? Hangi Balık Hangi Ayda Yenir?

Balık Mevsimleri Ne Zamandır?

0

Balık mevsimleri, hangi balık hangi ayda yenir diye açıklayan tablolar ile bilgilendirme yapar. Yanlış avlanmadan dolayı balık türlerinin sona ermemesi ve ekosistemin zarar görmemesi adına her balığın kendi mevsiminde tüketilmesi gerekir. 

Balıklar içerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri, A ve D vitaminleri ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Çinko, selenyum ve iyot gibi vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri de bünyesinde barındırır.  

İçerisindeki sayısız vitamin ve minerallerin faydaları saymakla bitmiyor. En bilinen özellikleri arasında sağlıklı diş etlerinin oluşması yer alıyor. Saçların daha sağlıklı ve dayanıklı uzamasının sebebi de balıkların içerisinde bulunan vitamin ve minerallerdir. Aynı zamanda depresyon belirtilerini hafifletir. Kalp krizini önlemekte de önemli bir yere sahiptir. Metabolizmayı ve beyni güçlendirmesi de faydaları arasında yer alır. 

1- Balık Mevsimleri İçerisinde Hangi Balık Hangi Ayda Yenir ve Tutulur? 

balik-mevsimleri
Balık Mevsimleri

Hangi balık hangi ayda yenir diye yapılan araştırmalar sonucunda balık mevsimleri ile karşılaşılır. Balıkların tüketilmesi gereken aylar farklıdır ve böylece birbirlerinden ayrılırlar. Bu ayrım balık mevsimleri tablosunda verilmektedir. Mevsimine göre uygun balıkları tüketmek uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bunun temel sebebi ise çoğu deniz canlısının yumurtlama döneminin nisan ve ekim ayları arasına denk gelmesidir. 

Yumurtalama dönemindeki balıkların yenilmesi deniz ekosisteminin bozulmasına sebep olur. Yavru ve yumurtalamak üzere olan balıkların yenilmesi ise bir sonraki balık sezonunda balık stoklarının hızlı bir düşüş yaşamasını hatta türlerin yok olmasını tetikler.

a. Levrek Mevsimi

Levrekler şubat ayı itibariyle yağlanıp lezzetlenir böylece tezgahlarda yerini almaya başlar. Şubat ve mayıs ayları arasında en yağlı olduğu dönemi olduğundan haftada en az iki kez tüketilmesi önerilir. 

İçerisinde protein, kalsiyum, potasyum, A vitamini, omega-3 yağ asitleri ve sodyum bulunur. Levrekler mineral ve vitamin zengini olmasının yanında düşük kalorili olmasıyla da hem çocuklar hem de diyet uygulayan kişiler tarafından eşsiz bir besin olarak nitelendirilir.

b. Balık Mevsimleri Gözdesi: Hamsi Mevsimi

Izgara, fırın, tava, buğulama, hamsi pilavı gibi çeşitli yemeğe eşlik eden hamsiler; kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında tercih edilir. Kış aylarının vazgeçilmezi olarak sofralarda bu aylarda sıkça yerini alır.  

İçerisinde bulunan zengin omega-3 yağ asitlerinin kalp ve damar yolları ile hastalıklarına iyi gelmesinden dolayı bolca tüketilmesi önerilir. İyot bakımından zengin olmasından dolayı vücudun ihtiyaç duyduğu tuzu doğal yollardan hamsi tüketerek sağlamak mümkündür. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar zeka gelişimi açısından mutlaka tüketmelidir. Mineral ve vitamin eksikliği olan kimseler için de hamsi tüketmesi önerilir.

balik-mevsimleri

c. Uskumru Mevsimi

Lezzeti ve yüksek yağ içeriğine sahip olmasıyla bilinen uskumru, en taze haliyle sonbahar başlangıcında tezgahlarda yerini alır. Balık mevsimleri tablosunda sonbaharın başlaması ile birlikte kış mevsimi boyunca tüketilebileceği bilgisi yer alır. Kış aylarında uskumru daha lezzetli hale gelir. Kasım ve aralık ayları en yağlı dönemi olduğundan en lezzetli olacağı dönem de bu aylardır.

d. Çipura Mevsimi

Ağızda bıraktığı pürüzsüz tat ile bilinen, en lezzetli balıklardan biri olan çipura, modern çağın muhteşem gıdaları arasında yer alır. İçerisindeki çeşitli vitaminlerin, minerallerin ve omega-3 yağ asitlerinin karışımıyla meydana gelir. 

Çipuranın mevsimi sonbahar olarak bilinir. Sonbaharın bitmesi ile çipuralar yumurtlamaya başladığından dolayı balık mevsimleri içerisinde en lezzetli dönemi eylül ve ekim aylarıdır. 

2- Mart Ayında Hangi Balık Yenir? 

balik-mevsimleri

Balık avı sezonunun kapanmasına az bir süre kalmasıyla mart ayında izmarit, gümüş, kalkan, mezgit, kefal, levrek, kaya ve yayın balıkları lezzetli ve bol bulunan balıklardandır. 

Mart ayının gelmesiyle palamut ve uskumru gibi balıklar soğuk hava deposunda bulunan ürünler haline gelir. Lüfer ve istavrit sayısı çokça azalırken hamsi dönemi devam eder. Tekir de mart ayında tercih edilen balık türlerindendir. 

3- Balık Mevsimleri Tablosu Ne İşe Yarar? 

Her balığın mevsimi farklıdır ve balıklar kendi mevsimlerindeyken en lezzetli olduğu dönemlerinde olurlar. Balık mevsimleri tablosu ise hangi balık hangi ayda yenir veya hangi balık hangi ayda tam dönemindedir bunu gösterir. 

Böylece balığı en lezzetli ve en taze haliyle tatmış olursunuz. Aynı zamanda insan sağlığı ve ekosisteme fayda sağlaması adına balıkları kendi mevsiminde tercih etmek daha doğru olacaktır.  

4- Balık Mevsimleri Takvimini Niçin Takip Etmek Gerekir? 

balik-mevsimleri

İçinde bulunulan balık mevsimleri içerisinde en uygun balıkları tercih etmek, sağlayacağı vitamin ve mineraller açısından daha sağlıklıdır. İnsan sağlığının yanı sıra ekosistemin bozulmaması ve dengeli bir şekilde sürdürülebilmesi için hangi balık hangi ayda yenir diye çok dikkat etmek gerekir. Bu noktada da balık mevsimleri takvimi devreye girer.  

 

İlginizi Çekebilir: 2022 Getir Yemek Müşteri Hizmetleri Bilgileri!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.