Dudak Çatlamasının Sebepleri Nelerdir?

Yaygın Dudak Çatlama Nedenleri

0

Dudak çatlamasının sebepleri arasında pek çok farklı neden vardır. Genel olarak soğuk ve sıcak havalar dudaklarda çatlamalara sebep olabilir. Güneş ışığı sebebi ile yaz aylarında vücudumuzdaki nem buharlaşır. Böylece dudaklarımız kurur ve çatlar.

Gün içerisinde yeteri kadar su tüketmiyorsanız hücreleriniz susuz kalır. Bu nedenle kuruması oluşarak çatlaklar meydana gelir. Dudak çatlaması fazla güneş ışınları ya da soğuk hava şartları nedeniyle olabileceği gibi ateşli hastalıklar sonucuda oluşabilmektedir.

Dudak çatlamasının sebepleri arasında bazı kan hastalıkları da sebep olabilmektedir. Vücutta A, B2 ve B3 vitaminlerinin eksikliği görüldüğü takdirde dudak çatlaması meydana gelir. Eğer sürekli dudaklarınızı ıslatıyorsanız kuruluk ve çatlamaya zemin hazırlayabilirsiniz. Çünki tükürük çok hızlı bir şekilde buharlaştığı için dudaklarınızda yaralar oluşturacaktır.

Sodyum loril sülfat içeren diş macunlarından uzak durmanı gerekmektedir. Bu bileşen dudaklarda kuruluğa ve çatlamaya sebep olabilmektedir. Eğer dudak çatlaması konusunda şikayetleriniz varsa başka bir diş macunu kullanmanızı öneririz.

Ağızdan nefes almakta dudak çatlamasının sebepleri arasında gösterilmektedir. Eğer uyku esnasında ağızdan nefes alıyorsanız dudak kuruluğu yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Eğer burun tıkanıklığı yaşıyorsanız ya da sedef ve tiroid hastalığınız varsa dudak çatlama problemi yaşayabilirsiniz.

Aynı zamanda perleş, diyabet, Down sendromu ve kilitis gibi hastalıklarda çatlamaya sebep olarak gösterilmektedir. Eğer bir hastalığınız yoksa ve böyle bir problem yaşıyorsanız kullandığınız bazı kozmetik ürünleri değiştirmeniz gerekebilir.

Dudak Çatlamasının Sebepleri Nasıl En Aza İndirilir?

dudak-catlamasinin-sebepleri
Dudak Çatlamasının Sebepleri

Öncelikle eğer dudaklarınızı sürekli yalama, koparma gibi alışkanlıklarınız varsa bu alışkanlıklara bir son vermeniz gerekmektedir. Ardından gün içerisinde yeteri kadar su tüketip tüketmediğinize dikkat etmeniz gerekir. Güneşli havalarda ya da çok soğuk havalarda dışarı çıkarken dudaklarınıza nemlendirici sürmeniz problemi en aza indirecektir.

Bunun yanında B vitamini içeren gıdaların bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir.  Dudağınızı sürekli nemli tutmaya, sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterirseniz böyle bir problem yaşamayabilirsiniz.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

dudak-catlamasinin-sebepleri

Dudak çatlamasının sebepleri arasında gıdaların doğru ve düzenli tüketilmemesi de yer almaktadır. Düzenli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Özellikle kahvaltı öğününde yumurta tüketmek ve mümkün olduğunca asitli içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Bunun yanında günlük su tüketiminizin yeterli miktarda olması dudak çatlamalarının önüne geçilmesi konusunda oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Dudak Çatlaması Neden Olur?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.