Estetik Mağduru Olmamak için 5 Altın Kural!

Estetik Mağduru Olmamak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

0

Estetik mağduru olan kişilerin sayıları günden güne artmaktadır. Mağdur sayılarının artmasında bu tür estetik işlem yapan yerlerin sayılarındaki ciddi artışın büyük bir rolü bulunmaktadır.  

Sadece alanında uzman olan kişilerin yapması gereken, son derece tehlikeli olan bu işlemleri ne yazık ki bu alanla hiçbir alakası olmayan kişiler, cüzi bir miktar para talep ederek müşterileri kendilerine çekmektedirler.  

Estetik Mağduru Olmamak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar!            

Yüksek fiyatlar ödemek istemeyen bilinçsiz tüketicilerse bu tür yerlerin yaptıkları çeşitli pazarlama ve satış tekniklerinin etkisiyle buralara estetik için müracaat ediyorlar. 

estetik-magduru
Estetik Mağduru

Kalitesiz ve ucuz malzeme kullanılan işlemler sonrası doğal olarak estetik mağduriyetine uğrayan binlerce insan ortaya çıkmaktadır. Peki ya mağdur olmamak için neler yapılmalıdır? Bu mağduriyeti ortadan kaldıracak 5 altın kural şu şekilde sıralanabilir: 

 1. Operasyon sırasında kullanılan ucuz malzemeler, insan hayatı ve sağlığı için geri dönülemez sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle estetik operasyon yaptıracak kişiler, estetik mağduru olmamak için öncelikle akıllarından çıkarılmaması gereken ilk kriterin ucuzluk değil sağlık olduğunu unutmamalıdırlar. 
 2. Operasyon, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları ve dermatoloji uzmanları gibi alanında uzman olan kişilere yaptırılmalıdır. Belge ve çeşitli sertifikalar göstererek uzman olduğunu iddia eden kişilere inanılmamalıdır. Belgelerin sahte olup olmadığı çeşitli kaynaklarla kontrol edilip ispat edilmelidir. 
 3. Büyük cerrahi işlem gerektiren operasyonlar, risk faktörüne karşılık tam teşekküllü hastanelerde yapılmalıdır. 
 4. Hoşa giden bir ünlü gibi görünebilmek için birçok abartılı işlem yaptırmaktan kaçınılmalıdır. 
 5. Uzun vadede ne gibi sonuçlara sebep olacağı bilinmeyen yeni estetik operasyon teknikleri tercih edilmemelidir. estetik-magduru

Estetik Mağduru Kadın ve Açabileceği Davalar Nelerdir?  

Estetik operasyonlarda, işlemi gerçekleştiren cerrahın sorumlulukları diğer hekimlere göre daha kapsamlıdır.  

Estetik işlemi, yüksek el becerisi, dikkat, özen ve hastanın beklentilerini karşılamayı kapsayan süreçleri içermektedir. Bu nedenle cerrahın bu tür operasyonlarda sorumlulukları oldukça fazladır.  

Hasta, son derece titiz davranılması gereken işlemleri yaptırmadan önce cerrah ve operasyonun gerçekleşeceği yer hakkında mutlaka kapsamlı araştırma yapmalıdır.  

Gerekli araştırmalarını yapıp operasyona karar veren hasta, süreçteki hukuki haklarını bilmeli, herhangi bir komplikasyon durumunda gerekli kurumlara müracaat etmelidir. Estetik mağduru olan kadının herhangi bir olumsuzluk durumunda açabileceği davalar şunlardır:  

 • Ölüm sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası,  
 • Bedende geçici veya kalıcı olacak şekilde ortaya çıkacak kusur ve hasarlar sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası, 
 • Yanlış tanı ve tedavi sonucu ortaya çıkan zarar nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası, 
 • Hastanın ve/veya yakınının onayı olmaksızın operasyona başlanması sebebiyle tazminat davası,  
 • Tedavinin normalinden fazla uzatılması, gereksiz ameliyat yapılması sebepleriyle tazminat davası, 
 • Aşırı ücret alınmasından kaynaklı olarak tazminat davası açılabilir. estetik-magduru

Türkiye’de Estetik Mağduru Ünlüler Var Mıdır?  

Son zamanların en popüler operasyonu olan estetik, ülke sınırları içinde de popülaritesini sürdürmektedir. Defalarca geçirilen operasyonlar sonucunda da mağduriyet kaçınılmaz olmaktadır.  

Birçok ünlünün son haline bakıldığında, doğal halleriyle aralarında oldukça fazla fark olduğu görülmektedir. Estetik mağduru olan Türk ünlüler şu şekilde sıralanabilir: 

 • Kuşum Aydın lakabıyla bilinen Muharrem Aydın Uğurlular 
 • Hande Acar 
 • Ajda Pekkan 
 • Fatih Ürek 
 • Seda Sayan 
 • Emrah 
 • Gülşen 
 • Sezen Aksu 
 • Seren Serengil 

estetik-magduru

Tanınmaz Hale Gelen Estetik Mağduru Yabancı Ünlüler Kimlerdir? 

Birçok ünlü, estetik yaptırmaya çok genç yaşlarda başlamaktadır. Türlü işlemlerden geçen yıldızların vücutları ne yazık ki her zaman için istendik bir şekilde sonuçlanmamaktadır.  

İşlem sayısı arttıkça estetik faciasını yaşama ihtimali de oldukça artmaktadır. Estetik sonucunda bambaşka bir kişiye dönüşen, dönüşü olmayan bir hal alan estetik mağduru olan yabancı ünlülerden birkaçı: 

 • Donatella Versace 
 • Wayne Newton 
 • Cher 
 • Mickey Rourke 
 • Lil’ Kim  

Estetik Mağdurları Öncesi ve Sonrası Ne Gibi Farklar Olmaktadır? 

Defalarca estetik operasyonu yaptıran ve sonunda estetik mağduru olan kişilere bakıldığında dikkatleri çeken ilk şeyin bu kişilerin mimiklerini neredeyse tamamen yitirmeleri oluyor. 

Geçirdikleri operasyonlara bağlı olarak değişmekte olup ameliyat sonrası yaşanan mağduriyet birçoğunun yüz hatlarında büyük bir değişime sebep olmaktadır.  

estetik-magduru

Dudaklarının olduğundan daha fazla dolgun görünmesini isteyen botoks mağdurlarına bakıldığında dudaklarının adeta bir balon gibi şiştiği gözlemlenmektedir.  

Dudaklardaki şişlik, yüz hatlarının tamamen değişmesine sebep olmaktadır. Kimi estetik mağduriyetine uğraşayan hastalar ise işlem sonrası yutma güçlüğü, görme bozuklukları, konuşmada güçlük, nefes almada zorluk gibi yan etkilerle de karşılaşmaktadırlar. 

Burun Estetik Mağdurları ve Psikolojilerine Olan Etkileri Nelerdir? 

Yüzde en çok dikkat çeken bölge olan burun, estetik açıdan son derece önemli bir göreve sahiptir.  

İyi geçen bir burun operasyonu kişinin özgüvenini arttırırken, estetik mağduru olan birey psikolojik açıdan birtakım olumsuzluklarla karşılaşır. Bunlar, özgüven düşüklüğü, kendini beğenmeme, hayata dair karamsar bakış açısı, aynalardan kaçma gibi çeşitli takıntılara yol açabilir. 

Kaynak : https://hairklinik.com/estetik-magduru/ 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.