Meb Güzellik Uzmanlığı Kursu Nedir? 2023 Meb Güzellik Kursu Fiyatları!

Meb Güzellik Uzmanlığı Kursu Kayıtları Nasıl Yapılır?

0

Meb güzellik uzmanlığı kursu son günlerde merak edilen konulardan birisi durumundadır. Güzellik sektörünün her geçen gün hayatımızda daha fazla yer tuttuğu aşikardır. Önemi gittikçe artan bu alanda ise eğitimli ve düzgün çalışanlara olan talep artıyor. Dolayısıyla bu talebi karşılamak için bahsedilen kurslar MEB onayıyla özel kurumlar tarafından veriliyor. 

Peki Meb güzellik uzmanlığı kursu nedir? Meb güzellik uzmanlığı kursu ile ilgili sınav soruları, kurs süresi ve iş imkanları gibi diğer akla gelen sorulardır. Çoğunlukla kadınların ilgi gösterdiği bu alanla ilgili bilgiler şu şekildedir.  

meb-guzellik-uzmanligi-kursu
Meb Güzellik Uzmanlığı Kursu

Meb Güzellik Uzmanlığı Kursu Nedir? 

Meb güzellik uzmanlığı kursu Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla, bu alanda yetiştirilmesi gereken kalifiye elemanları yetiştirmeyi, vatandaşların bu hizmete daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde erişmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda kariyerlerini bu doğrultuda ilerletmek isteyen kişiler için de önemli bir istihdam kaynağıdır. 

MEB Güzellik Uzmanlığı Kursları Ne Kadar Sürüyor?  

MEB güzellik uzmanlığı kursu ne kadar sürdüğü ise ayrı bir merak konusudur. Kurslarla ilgili MEB tarafından belirlenmiş süre 826 saattir. Bu kısımda eğitimin 310 saati teorik, 516 saati ise uygulamalıdır. 

Kursların özel girişimler tarafından verildiği düşünülürse kaç hafta ya da ay süreceği kursların kendi programlarına göre değişmektedir. Kimi kurumlar yoğun bir eğitim ile 4 – 4,5 ayda bu eğitimi sağlarken farklı kurumlarda bu süre 6-7 ayı bulabilmektedir. 

meb-guzellik-uzmanligi-kursu

MEB Güzellik Uzmanlığı Kursu Sonrası Ne Tür İş İmkanları Mümkün? 

Meb güzellik uzmanlığı kursu sonrası alınan sertifakalar bir nevi diploma görevi görür ve özel sektördeki pek çok yere başvururken kullanılabilir. Bunlar sırasıyla güzellik salonları, kuaförler, hastane ve klinikler, güzellik malzemesi satan işyerleri olarak söylenilebilir. Ayrıca kendi iş yerinizi açmanız da mümkündür.  

Güzellik uzmanları girecekleri işyerinde belirli görevlerde çalışmaktadır. Makyaj, epilasyon, cilt bakımı gibi güzellik merkezlerinde sıklıkla yapılan bu işler en genel örneklerdir. Ayrıca eğitim esnasındaki pratik yapılan dersler staj görevi göreceği için kişilerin kurs sonrası staj yapmasına gerek yoktur. 

meb-guzellik-uzmanligi-kursu

MEB Güzellik Uzmanlığı Sınav Soruları Nerede Bulunur? 

Meb güzellik uzmanlığı kursu kursiyerleri için sertifika almanın en önemli adımlarından birisi de kurs bitirme sınavlarını başarıyla geçmektir. Programın sonunda yeterliğini kanıtlamak için kursiyerler yazılı ve uygulamalı sınava girerler. 4 şıklı test sorularından oluşan yazılı sınav teorik bilgiyi ölçmeyi hedeflemektedir. 

Uygulamalı sınavda ise belirlenen mekanlarda fiziksel olarak bulunmak gerekmektedir. Adaylar örneğin iğneli epilasyon konusunda uygulamalı olarak sınava girmektedir. İki sınavının ortalaması 100 üzerinden 70’i geçen adaylar başarıyla sertifika almaya hak kazanır. Yazılı sınav soruları alanlarına göre internet tarayıcıları aracılığıyla bulunabilir.  

meb-guzellik-uzmanligi-kursu

Meb Güzellik Uzmanlığı Kursu Ders Notları 

Güzellik uzmanı olmak isteyen kişilerin merak ettiği bir başka konu ise derslerle ilgili ders notlarıdır. Bu bağlamda hem yazılı hem de videolu konu anlatımları bulmak mümkündür. Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında pek çok alanda bireysel ders notları hazırlamış durumdadır. 

Bunların dışında Google üzerinde farklı kaynaklardan da ders notu bulmak mümkündür. Ancak güncel ve güvenilir olması adına resmi kurumların kaynaklarını dikkate almak daha doğru olacaktır. Ayrıca, neredeyse her konuda eğitici videoların bulunabildiği Youtube’da da güzellik uzmanlığı ile alakalı ders videoları bulunmaktadır. 

meb-guzellik-uzmanligi-kursu

MEB Onaylı Güzellik Uzmanlığı Kursu Açmak İçin Ne Gerekiyor? 

MEB onaylı güzellik uzmanlığı kursu açmak için gereken ilk durum form dilekçesini doldurup bakanlığa teslim etmektir. Kursu açmak isteyenler tüzel kişi durumundaysa ayrıca ana sözleşmeler, onaylı belgeler ve tüzük gerekmektedir. Adli sicil kaydı da istenen diğer belgeler arasındadır. 

Bunların dışında kurum binasına ait diğer farklı belgelerin teslimi de söz konusudur. Örneğin, tapu fotokopisi, kira sözleşmeleri veya kurum yerleşim planı da istenebilmektedir. Tüm dosyalar eksiksiz hale getirilince danışmanlıklar başvuruya geçmenize olanak sağlar ve süreç başlar. 

meb-guzellik-uzmanligi-kursu

MEB Güzellik Uzmanlığı Kursu Fiyatları Ne Kadar? 

Meb güzellik uzmanlığı kursu kayıtları için en önemli noktalardan birisi de kurs fiyatlarıdır. Fiyatlar kursların şube sayısına, kurs içeriğinde kullanılan markalara eğitmenlerin yetkinliği, kursun konumu, sınıf mevcudu gibi pek çok farklı etkene göre değişiklik gösteriyor.  

Son zamanlarda enflasyonun artmasıyla güzellik uzmanlığı kursları fiyatlarında da artışlar söz konusudur. 2023 yılında çoğunluğu İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kursların ücretleri 4.000 ila 10.000 TL arasında değişiyor. Ayrıca çoğu kurs merkezi peşin ödemede fiyatlarda indirimde bulunuyor. 

Kaynak : https://hairklinik.com/meb-guzellik-uzmanligi-kursu/  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.