2023 Yılında Sürdürülebilir Moda Nedir?

Müthiş Bir Anlayış Olan Sürdürülebilir Moda Nedir?

0

Sürdürülebilir moda nedir diye bir araştırma yapmak ekolojik denge ve düzen için oldukça önemli olmaktadır. Değişen ve sürekli gelişen moda dünyasında ekolojik dengeyi tümüyle olumsuz etkileyen bir sürü olay bulunmaktadır. Tüketimin üst düzey olduğu bu hızlı moda sektörünün cazibesine rağmen sürdürülebilir moda nedir diye araştırmalar yapmak oldukça bilgilendirici olacaktır.

Moda sektöründe bir şekilde doğaya zarar verilmektedir. Moda endüstrisinin sürdürülebilir bir hal alması için çevre dostu bir moda , hazır giyim giysiler satın almak daha fazla yaygınlaştırılmaktadır.

Sürdürülebilir Moda Nedir? Neler Yapılabilir?

Sürdürülebilir moda nedir diye bakıldığında birçok sonuçla karşılaşılmaktadır. En genel açıklamasıyla sürdürülebilir moda, moda dünyasının hızla gelişmesiyle birlikte ekolojik denge ile toplumsal adaleti savunmaktır. Moda dünyasındaki parçaları ve durumları da değiştirmeye yönelik düşünce veya faaliyetler bulunmaktadır. Finans, toplumsal, kültürel sistemlerle bağlantılı olan modada, tüketime bağlı olarak gereksiz israf durumları söz konusu olmaktadır.

surdurulebilir-moda-nedir

Sürdürülebilir moda nedir anlayışında odak nokta kesinlikle sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm olmaktadır. Buna göre şekillenen, çeşitlenen yeni ürünler ortaya çıkartmak ve kullanmak bu anlayışa katkı sağlamaktadır. Ürün tasarımları veya ürünlerde kullanılan materyaller organik ve geri dönüştürülebilir olmaktadır. Bu sayede hem doğa korunmakta hem de ekonomik açıdan olumlu yanıtlar alınmaktadır.

Sürdürülebilir moda nedir bu konuda neler yapılabilir diye bakıldığında bunun için:

1-Markalar hakkında bilgi sahibi olmak

2-Kıyafetlerin hangi kumaştan ve nasıl üretildiği hakkında bilgili olmak

3-Sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yapmış markalardan alışveriş yapmak

4-İkinci el satışlar ve alımlar yapmak

5-Kapsül ya da sezonluk dolap kullanımına geçmek

Gibi basit ama etkili adımlar atılabilir. Bu sayede hem tüketim israfı önlenmiş olup bunun yanı sıra sürdürülebilirlik açısından olumlu şeyler yapılmış olacaktır.

Kapsül Dolap Ne İşe Yarar?

Kapsül dolap uygulamasına, sürdürülebilir moda nedir diye yapılan araştırmalarda rastlanabilmektedir.  Kapsül dolap, oldukça az parça kıyafet ile sade bir giyime sahip olmaktır. Bu türde bir dolapta modası asla geçmeyen parçalar ve renkler önem arz etmektedir.

surdurulebilir-moda-nedir

Bu tarzda bir uygulama ile sürdürülebilir moda anlayışına uygun davranılabilmektedir. Böyle bir dolapta kıyafetlerinizin kumaş türü, nasıl üretildiği gibi etkenlere dikkat edildiğinde ekolojik açıdan da bazı şeyler risk  olmaktan çıkacaktır. Minimalist yaşamak için de kapsül dolap uygulaması uygun bir tür olacaktır.

Sürdürülebilir Moda Uygulamaları Var Mıdır?

Sürdürülebilir moda nedir diye araştırıldıktan sonra bunun için uygulama olup olmadığı merak konusudur. Sürdürülebilir uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar ikinci el kıyafet ya da eşya satımına ve alımına olanak sağlayan uygulamalar olmaktadır.

surdurulebilir-moda-nedir
Sürdürülebilir Moda Nedir

Bu uygulamalar sayesinde hem kullanılmayan kıyafetlerinizi kullanma ihtiyacı duyan kişilerle paylaşabilir hem de para kazanabilirsiniz. Burada da dikkat edilmesi gereken şey paylaştığınız kıyafetin geri dönüştürülebilirliğidir.

Sürdürülebilir Moda Markaları Hangileri?

Sürdürülebilirlik moda konusunda da bu anlayışı benimseyip ona göre hareket eden markalar bulunmaktadır. Bu markaların sürdürülebilirlik açısından dikkat ettiği hususlar genel olarak:

1 -Parçalarda kullanılan materyaller

2 -Kumaş kalitesi

3 -Kumaş türü

4 -Kullanım şekli ve ne kadar kullanılabilirliği

5 -Plastik veya kimyasal ürün kullanıp kullanılmadığı

surdurulebilir-moda-nedir

Olarak sıralanabilir. Moda dünyasının doğaya bıraktığı tahribat ve ekonomik olarak yarattığı durumlar göz önüne alındığında bunlara dikkat edilmesi çoğu şeyi engellemektedir. Finansal açıdan düşük fiyatlarla yüksek kalite ürün üretimi sürdürülebilir moda nedir anlayışındaki markalar için mümkün olabilmektedir.

Türk Markalar İçin Sürdürülebilir Moda Nasıl?

Sürdürülebilir moda tasarımı kursu ve markalarına artık yavaş yavaş olsa bile rastlanılmaktadır. Bu sevindirici haberle birlikte artık bazı şeylerin değiştiği gözlemlenebilir. Moda markaları bilinçli olarak tasarımlara ve üretimlere devam etmektedir.

Sürdürülebilir moda nedir sorusu Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlamıştır. Buna yönelik markalar da ortaya çıkmakta veya gelişmektedir. Bazı sürdürülebilir moda anlayışına sahip Türk markalar:

1-Atölye Ren

2-A Hidden Bee

3-Assez

Olarak verilebilir. Bu markaların ortak gayesi doğaya zarar vermeden şık bir stil oluşturmaktır. Hepsinin değerli düşünceleri doğayı koruyarak ekonomiye bir miktar katkı sağlamaktır. Bu sayede de karbon gibi zararlı madde kullanımına dikkat edip onun yerine farklı organik pamuk gibi zararsız materyaller kullanmaktadırlar.

Yabancı Markalar İçin Sürdürülebilir Moda Nedir?

Yabancı markalarda sürdürülebilir moda nedir diye bakıldığında yine ortak bir paydada buluşma söz konusudur. Doğaya zarar vermeden, zararlı ürünlerden kaçınılarak sürdürülebilir ürünler ortaya çıkarma düşüncesi hakimdir.

Yabancı markalar çoğunlukta olmasına rağmen bu anlayışa uygun hareket eden markalar da bulunmaktadır. Günden güne bu anlayışla hizmet eden markalar çoğalsa da sürdürülebilir moda nedir denildiğinde bilinen yabancı markalar:

1 -Tommy Hilfiger

2 -Gabriela Hearts

3 -Simon Miller

4 -Maggie Marilyn

5 -Pangaia

Olarak rahatça sıralanabilir. Bu markalar hayvan derileri, kimyasal ürün veya geri dönüştürülemeyen materyal kullanımına dikkat etmektedir. Aynı zamanda aralarında geri dönüştürülmüş tekstil ürünleri kullanan markalar da bulunmaktadır. Büyük bir duyarlılıkla ürün tasarlayıp üreten bu firmaların en büyük amacı sürdürülebilirliği ve geri dönüşümü sağlamaktır.

İlginizi çekebilir: 10 Kaliteli Eşarp Şal Markaları İsimleri Hangileridir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.