Bebek Odası Dekorasyonu

0

Ebeveynlerin en çok sevdiği ve heyecanlandığı konulardan biride bebek odası dekorasyonu konusudur. Peki bebeğinizin odası nasıl olmalıdır?

Bebeğinizin odasını hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan ikisi güvenlik ve konfordur. Hazırlanacak olan odanın güneş ışığının rahat girebildiği aydınlık ve havadar olması önemli olan diğer unsurlardan bir kaçıdır.

Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Bebeğinizin odasını hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan ikisi güvenlik ve konfordur. Hazırlanacak olan odanın güneş ışığının rahat girebildiği aydınlık, havadar ve sıcak olması önemli olan diğer unsurlardan bir kaçıdır.

Bebeğinizin odasına karar verirken mümkünse anne ve babaya en yakın olan oda seçilmesi tavsiye edilmektedir.  Bebek odasının dekorasyonu için kullandığınız boyaların bebeğinizin sağlığını tehdit edebilecek kimyasallardan uzak olması gerekmektedir. Kokusuz su bazlı boyalar, gözü yormayan pastel ve doğal tonlar bebeğiniz için doğru bir seçim olacaktır.

Oda zemini, parke gibi  ısıyı tutabilen malzemelerden olmalıdır ki bebeğiniz zemin üzerinde dolaşırken soğuktan etkilenmemeli ve düşme, çarpma gibi durumlarda ciddi yaralanmalarla karşılaşmamalıdır. Zeminde kullanılan halı mayt, bakteri gibi canlılar barındırmamalıdır. Bunun için antibakteriyel halı seçimleri bebeğinizin sağlığı için daha iyi olacaktır.

Mobilya seçimi yaparken kullanılan malzemelerin doğal ahşap malzemeden olması bebeğiniz için yararlı olacaktır. Mobilya seçiminde önceliğiniz sağlıklı ve güvenli bir model olmalıdır.

Yatak seçimi yaparken bebeğinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Tercih ettiğiniz yatak modeli bebeğiniz için ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır, eğer kenar korumalıkları var ise bebeğinizin kafasının sığabileceği boşluklar olmamalıdır. Tüm bu şartları sağladıktan sonra yatağı oda içerisinde yerleştireceğiniz konumunda önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bebeğinizin yatağını cam önüne, komşu ile bitişik bir duvar kenarına veya banyo, tuvalet ile yakın olan kapı ağızlarına koymamalısınız. Bu durum hem bebeğinizin sağlığını hem de uyku kalitesini ciddi bir oranda etkileyebilir.

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Bebek odası dekorasyonu
Bebek odası dekorasyonu

Bebeğinizin uyku kalitesi için aydınlatma önemli bir unsurdur. Bu yüzden gece bebeğiniz uyurken odasının karanlık olduğundan emin olmalısınız. Bebek odası dekorasyonu yaparken avize seçimi nasıl olmalıdır sorusun cevabı ise küçük ve çok parlak olmayan ampullerden yapılmış olması güzel bir tercih olacaktır.

Bebek Odası Dekorasyonu | Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin uyku kalitesi için ışık çok önemlidir. Geceleri karanlıkta uyuyan bebeklerin melatonin hormonunu daha düzgün sağladıkları gözlemlenmiştir. Bu yüzden bebek odası dekorasyonu için pencere tekstilinde kullandığınız malzemeler çok önemlidir. Bebeğinizin odası için alacağınız perdelerin karartma özelliği olmasına ve pamuklu kumaştan üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Aldığınız perdelerin hazırladığınız odanın dekorasyonu ile uyumlu olması görsel bütünlük için yararlı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.