Osteopeni Nedir? |Düşük Kemik Yoğunluğu Nedir?

0

Osteopeni, vücutta gerçekleşen kemik kaybının tıp dilindeki adıdır. İnsanların kemik yapısı, daha anne karnındayken şekillenip oluşmaya başlar. Bu oluşum ergenlik döneminin sonuna kadar da devam eder. Sağlıklı kemik oluşumunu sağlamak ve bunu bir ömür boyu sürdürebilmek için dikkat edilebilecek bir takım unsurlar vardır.

Osteopeni Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler:

osteopeni
osteopeni
 1. Sağlıklı Beslenmek: Kemik gelişimine katkı sağlayan en önemli şeylerden biri sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem vermektir. Kemik sağlığı için hayati önem taşıyan besin gruplarından, düzenli ve dönüşümlü aralıklarla tüketmeniz, sizi osteopeni riskinden büyük ölçüde uzak tutacaktır.
 2. Düzenli Egzersiz ve Spor: Hareket etmek, hayatın her alanında olduğu gibi kemik yapısını korumada da önemli bir faktördür. Eğer düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, kemikleriniz için oldukça sağlıklı bir ortam yaratıyorsunuz demektir. Açık havada yapabileceğiniz doğa yürüyüşleri, koşu, yüzme ya da vücudunuza uygun jimnastik hareketleriyle kemik yapınızı büyük ölçüde güçlendirebilirsiniz.
 3. Alkol Tüketimi: Aşırı miktarda tüketilen alkol, kemikler için oldukça tehlike arz eder. Bu yüzden, daha sağlıklı ve sağlam bir kemik yapısına sahip olmak ve genç yaşlarda osteopeni yaşamamak için alkol tüketiminden mümkün olduğunca uzak kalmalısınız.
 4. Sigara Kullanımı: Kemiklerin bir diğer düşmanı da hiç şüphesiz sigaradır. Osteopeni, sigara kullanan insanlarda oldukça sık rastlanan bir durumdur. Sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarmanız vücudunuzu her anlamda iyileştireceği gibi, kemik yapınızın kuvvetlenmesinde de önemli bir rol oynar.
 5. Aşırı Zayıflık: Fazla kilolu olmak nasıl ki belli başlı hastalıklara davetiye çıkaran bir durum ise, aşırı zayıflık da bir o kadar tehlikelidir. Olması gereken kilonun çok çok altında olan kişilerde osteopeni görülmesi olasılığı diğer insanlara göre daha yüksektir.
 6. Güneş Işınları: En büyük D vitamini kaynağı olan güneş, kemikleriniz için harika bir ilaçtır, üstelik de yüzde yüz doğal. Özellikle yaz aylarında, öğle saatlerindeki zararlı ışınların bulunduğu zaman dilimi hariç tüm anlarda güneşin sonsuz faydalarından yararlanabilir, kemiklerinize bu sayede güç ve sağlık katabilirsiniz.

Osteopeni Tedavisi İçin Neler Yapılır?

Osteopeni yani kemik erimesi söz konusu olduğu durumlarda, rahatsızlık daha ileri boyuta taşınmadan alınabilecek önlemlerle ciddi hastalıkların önüne geçmek mümkündür. Bunlar:

 • Doktorunuzun kontrolünde D vitamini ve kalsiyum takviyesi almak,
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek,
 • Spor yapmak,
 • Güneşin yararlı ışınlarından faydalanmak,
 • Doktorunuzun uygun göreceği şekilde raloksifen, kalsitonin ve bifosfonatlar tedavisi uygulamak şeklinde sıralanabilir.

Kemik Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

osteopeni
osteopeni
 • Anne karnındayken başlayan kemik gelişiminin daha sağlıklı ilerlemesi için gerekli ve en önemli olan ilk besin hiç şüphesiz ki anne sütüdür.
 • Kalsiyum açısından zengin olan süt, peynir, yoğurt, kefir, soya fasulyesi, brokoli, fıstık, bakliyat, ıspanak ve pazı gibi gıdalar osteopeni oluşumunu engellemek için birebirdir.
 • Baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tahıl içerikli ürünler magnezyum yüklü olduğundan dolayı kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Kırmızı et, ceviz, badem, fındık gibi çinko içeren besinleri tüketmeniz sizi osteopeni riskinden büyük ölçüde koruyacaktır.
 • Kemik sağlığı için en önemli kaynaklardan biri olan D vitamini de, balık yağı, yumurta sarısı, yulaf ezmesi ve somon balığı gibi birçok besinin içinde bulunmaktadır.
 • Kemiklerin en iyi dostlarında biri olan K vitaminini de, sağlığınız için mutlaka hayatınızda bulundurmalısınız. Brokoli, şalgam, bamya, soya fasulyesi, havuç ve kuru erik gibi gıdalar tam bir K vitamini deposudur.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.