2022 Yılında Emlak Vergisi Ne Zaman Yatar?

Kolay Bilgilerle Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

0

Emlak vergisi ne zaman ödeneceği mülkü olanlar tarafından araştırılan bir konudur. Kişilerin sahip olduğu bina ya da arsadan alınan vergi emlak vergisi olarak isimlendirilir. Türkiye sınırları içerisindeki tüm yapılar bina vergisine tabidir. Arsalardan ise arazi vergisi alınır.

emlak-vergisi-ne-zaman

Emlak vergisi ne zaman? Emlak vergisi için ne gerekli? Emlak vergisi bedelinin belirlenmesi işleminin yapılabilmesi için kişilerin emlak beyanında bulunması gereklidir. Bir kişi gayrimenkul satın aldığı zaman mülkün bulunduğu belediyeye giderek emlak beyanında bulunmalıdır. Emlak beyanı işlemi ilgili belediyeye gidilerek yapılabilir. Bunun yanında e-devlet üzerinden Tapu Taşınmaz Beyan sayfasından da bu işlemin yapılması mümkündür. Kişilerin emlak beyanında bulunması için ibraz etmesi gereken belgeler bulunur. Bunlar;

  • Emlak bildirim formu
  • Gayrimenkulü satın alan kişinin nüfus cüzdanının fotokopisi
  • İskan fotokopisi
  • Yapı ruhsatı
  • Kişinin adresi ile telefon bilgisi olması gerekir.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenmeli?

Emlak vergisi ne zaman ödenmeli konusu mülk sahibi olanların merak ettiği bir konudur. Emlak vergisinin yıllık olarak ödenmesi gerekir. Bu vergi iki taksit şeklinde ya da tek seferde ödenebilir. Muhasebeci gibi yetkili kişilerce hesap makinesi veya uygulamalar tarafından ücret ikiye bölünür. İlk taksit ödemesi mart, nisan ve mayısta yapılabilir. İkinci taksitlerin ise kasım ayında ödenmesi gerekir.

emlak-vergisi-ne-zaman
Emlak Vergisi Ne Zaman

Vergi ödemesi işleminin gayrimenkulün bulunduğu belediyeye gidilerek yapılması gereklidir. Bunun dışında e-belediye sistemi bulunan belediyelerin sistemine girilerek de vergi ödemesi rahat bir şekilde yapılabilir. Emlak vergisi her yıl belediyeler tarafından gayrimenkulün rayiç bedeli üzerinden belirlenir.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir ve Kimler Muaftır?

Emlak vergisi ne zaman ödenir yanında kimlerin bu vergiden muaf olduğu da merak edilen bir konudur. Ev hanımı, işsiz, dul, şehit yakını, emekli, gazi kişilerin emlak vermesi ödeme yükümlülüğü bulunmaz. Bunun yanında kişilerin emlak vergisi muafiyetinden faydalanması için gayrimenkullerin 200 metrekareden daha küçük olması gerekir.

emlak-vergisi-ne-zaman

Emlak vergisi ne zaman sorusuna tabi olmayan gayrimenkuller de bulunur. Emlak Vergisi Kanunu’nda yer alan 4. Maddeye göre devlet binaları, tarım işletme binaları, ordu evleri, ibadethaneler, yabancı devletlerin elçilik binaları, askeri gazinolar, barajlar için vergi ödemesi yapılmaz. Bunun yanında aynı kanunun 14. Maddesinde ise devlete ait olan mezarlık, arazi ve yabancı ülkelerin arsalarından da vergi alınmaz.

İlginizi çekebilir: Tabela Ustası Arayanlar Nasıl İş Bulmalı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.