Fal Çeşitleri Nelerdir? 20 Farklı Fal Çeşidi!

Fal Çeşitleri Nelerdir?

0

Fal çeşitleri konusu günümüzde ilgi çekici bir konu olarak gündemde yerini alıyor. Arkadaşlar arasında bir balkon veya mutfak sohbetinde evde bakılabilecek fal çeşitleri bir yana profesyonel olarak bakılan ve baktırılan fallar da ilgileri çekmeye devam ediyor. Artık öyle ki falcılara veya medyumlara gitmek yerine sanal fal çeşitleri internet ortamında yerini alarak bir yere gitme zahmetini ortadan kaldırmış durumda. 

1- Katina Falı 

Katina falı, fal çeşitleri içerisinde genellikle aşk, özel ilişkiler ve evlilik için bakılır. Kartlarda 35 sembol kart ve mag, insan, deve, at, mektup ve fare gibi element kartlarından meydana gelmektedir. Tarotun aksine kartların sabit bir anlamı yoktur. Deste adı verilen 65 karttan oluşan tarota benzeyen kartlarla bakıldığından tarot ile benzer olduğu düşünülse de benzerlik göstermemektedirler. 

fal-cesitleri
Fal Çeşitleri

 

Üç ayrı bölümden oluşur ve üç ayrı kısım olarak bakılır.  

a. Yaşam Açılımı

Genel soruların sorulduğu açılımın gerçekleştiği bölümdür. Bu açılım esnasında kişi hayatındaki gelişmeler veya gelecek ile ilgili sorularını sorar. Bu bölüm 10 kart açılarak gerçekleşir.

b. İlişki Açılımı

Bu açılımın gerçekleştiği bölümde ise iki kişi arasındaki özel ilişki esas alınır. Aşk hayatı veya ilişkileri değerlendirilir. Bu bölümde ise 7 kart açılmakta.

c. Karar Açılımı

Bu bölümde ise seçenekler değerlendirilip en doğru kararın hangisi olduğu belirlenir. Birden fazla seçenek arasında kalındıysa 7 kart açılarak değerlendirmeye alınır. Aynı zamanda tüm falın kaderini belirlemek için baştan ayrılan ana kart bu bölümün sonunda açılır.  

fal-cesitleri

2- El Falı 

El falında, avuç içindeki çizgilere bakılarak; karakter, yaşanmışlıklar, sağlık sorunları gibi hayatıyla ilgili birçok bilgi elde edilir. Bu çizgilerin derinlikleri, kıvrımları, belirginlikleri ve uzunluklarına göre yorumlama gerçekleşir.  

El falına baktırarak güçlü-zayıf yönlerinizi öğrenebilir, hayatınıza bu bilgiler dahilinde önlemler alarak daha dikkatli bir şekilde yön verebilirsiniz. El falına bakılırken kadınlar ve erkeklerde farklılıklar meydana gelmektedir.  

palmistry

3- Bakla Falı 

Bakla falı nohut gibi baklagil ürünleriyle bakılmaktadır. Kullanılan baklanın miktarı fal bakan kişiye göre değişirken genellikle 21 bakla kullanılmaktadır. Baklaların yanı sıra falın enerjisini yükseltmek adına çeşitli taşlar da kullanılmaktadır.  

Bakla falı, bakan kişinin hisleri doğrultusunda doğru yanıtlar vermektedir. Bakla falında baklalar, taşlar (ya da aynı renkteki düğmeler) ve yüzük bir kalp yardımı ile ya da el ile toplanarak yere serilmiş bir bezin üzerine hafifçe dağıtılır. Bu esnada falına bakılan kişi istediği ve düşündüğü şeyleri içinden geçirir. 

Eğer cisimler aralıklı konumlanmış ise dileği gerçekleşecektir. Ancak baklalar üst üste geldiyse dileğin biraz gecikeceği yorumlanır. Fal baktıranı temsil eden beyaz taş esas alınarak diğer taşlar beyaz taşın konumuna göre yorumlanır. Bu fal çeşidi hemen hemen herkesin bakabileceği fal çeşitleri arasındadır. 

4- İskambil Fal Çeşitleri 

İskambil falında kullanılan iskambil destesi 52 karttan oluşur. Bu kartlar; maça, koz, kupa ve karo olmak üzere dört ana gruptan oluşur. Dört ana gruptan oluşan destenin her bir bölümü papaz, kız ve joker olmak üzere 13 karttan oluşur.  

İskambil falı genellikle aşk ve mutluluk konularında açılır. Pratik olduğundan tekniğini öğrenen ve fala yatkınlığı olan hemen hemen herkesin bakabileceği bir fal çeşitleri içerisindedir.  

5- Kahve Falı 

Fal çeşitleri içerisinde en bilinen fal türü olan kahve falı, Türk kahvesinin fincanda kalan telvesinde meydana gelen sembollerin yorumlanmasıyla gerçekleşir. Fincanın sapı başlangıç olarak ele alınır ve fincan saat yönünde çevrilerek bakmaya devam edilir. İlk olarak dipten başlanır, daha sonra ağız kısmına doğru yorumlamaya devam edilir. 

Fincanın dibinde görülen olaylar daha uzun zamanda gerçekleşirken, ağız kısmındaki olaylar daha kısa zamanda gerçekleşir. Fala bakan kişi de baktıran kişi de fala odaklanmalı ve inanmalıdır. Yorumlanan şekillerin yanı sıra fala baktıran kişini fincanda bıraktığı enerjide önemlidir. Bu yüzden falına baktıran kişi fala odaklanmalı ve inanmalıdır. 

fal-cesitleri

6- Su Falı 

Fal çeşitleri içerisindeki en farklı fal çeşidi su falıdır. Su falında psişik güç, telepati ve nesnedeki enerjiyi okuyabilme yeteneği gerekir. Su falına bakılırken Ayetel Kürsi, Mendel Duası ve Cin Suresi okunması gerekir. Loş bir ortamda ve mum ışığında bakılmalıdır ki enerjinin su üzerinde toplanması kolaylaşır.  

Fala bakan kişinin kalbi ve ruhu tamamen kötülükten arınmış olması beklenir. Su falında genellikle bakır bir kap kullanılır. Kaba boşaltılan suya gerekli dualar okunduktan sonra işlem başlatılır. 

7- Kül Falı 

Kül falına bakmak için Orta Asya’ya özgü bir ağaç olan Kayın Ağacı kabuğu gerekir. İkinci malzeme ise işinde uzman bir medyum tarafından gerekli duaları okumak suretiyle toplanmış kafi miktardaki kumdur. Üçüncü malzeme ise mum ve ateştir. Kül falı ayrıca fal baktıran kişinin üzerindeki negatif enerjiyi ve nazarı da alarak kişini rahatlamasını sağlar. 

8- Rune Taş Falı 

Doğal taşların üzerine rune sembollerin yani runik yazının işlenmesi ve kullanılmasıyla bakılan bir fal çeşididir. Taşların üzerine işlenmiş rune sembolleri gelecek ve geçmiş konusunda rehberlik eden bilgiler barındırır. Her rune farklı bir anlam ve kehanet yansıtır.  

9- Mum Falı 

Mum falı, belirli iki kişi arasında bakılacaksa iki tane mum ile gerçekleştirilir. Bu iki mumun ateşinin birbirine doğru olan hareketleri incelenerek kişiler arasındaki ilişki yorumlanır. Sosyal medyada gündeme gelen bir diğer fal çeşitleri arasındadır. 

10- Çay Falı 

Çay falı, kahve falı ile benzerlik göstermektedir. Kahvede olduğu gibi çay falında da bardağın dibinde kalan çay kalıntıları incelenerek yorumlanır. Çay falı bakılırken çayı çok demli olmasına özen gösterilir. Çay bardağı büyük ağızlı olmalıdır.  

Fal baktıracak kişinin çayı içerken bardağı avucunun içinde tutması ise içinin bardağa daha iyi yansıdığını göstermektedir. Fal bakılacak çayın poşet çay olmaması ve süzgeçten geçirilmemesi de bir diğer önemli noktadır. 

11- Ayna Falı 

Ayna falına bakacak kişinin önce su falına bakabiliyor olması gereklidir. Su falında olduğu gibi ayna falında da durugörü yeteneği ön plana çıkmaktadır. Ayna falında bakmaya ilk zamanlar öğle saatleri tercih edilmelidir. Tecrübe kazandıkça bu saatler önce sabah sonrasında gece saatlerine çekilebilir. 

fal-cesitleri

12- Nümeroloji Fal Çeşitleri 

Fal çeşitleri içerisinde bulunan en matematiksel fal olan nümeroloji, belirlenen bir algoritma üzerine isim ve doğum bilgilerinin yerleştirilmesiyle kişinin geleceği hakkında bilgilere ulaşmayı sağlar. 

Nümeroloji falı, gelecek hakkındaki gizemlerin çözülmesi ve hayat çizgisi üzerinde alınabilecek kötü kararların engellenmesi için bakılmaktadır. 

13- Ateş Falı 

Genel olarak geleceği görmek ve oluşabilecek kötü olaylara karşı önlem almak, sakınmak için bakılan fal çeşitleri arasındadır. Bu fala bakan kişilerin medyum durugörüne sahip olması gerekir. Aynı zamanda ateş falında medyum fal bakılan kişinin negatif enerjini kendi üzerine topladığı için baktığı kişiyi rahatlatırken kendisi kötü enerjiyi kendisine çeker. 

14- Tarot Fal Çeşitleri 

78 karttan oluşan bir fal çeşididir. Bu kartlar içinde 22 büyük arkana ve 56 küçük arkana olarak iki kısım bulunur. Tarot kartları; kılıç, kupa, tılsım ve değnek olarak dörde ayrılır. Her kartın ters ve düz açılması durumunda anlamları olumlu ya da olumsuz olarak değişiklik gösterir. 

Tarotun amacı bilinenin aksine geleceği görmek değildir. Gelecek konusunda yapılacak olan seçimleri şekillendirmek ve en doğru kararı alabilmek adına tarot falına başvurulur. Tarot fal çeşitleri bu yönüyle bir rehber görevi görür. Birden çok tarot fal çeşitleri karşımıza çıkmaktadır.

fal-cesitleri

a. Osho-Zen Tarot Fal Çeşitleri

İnsanların ruhsal olarak farklı aşamalara geçebilmesi ve kendi iç sesini daha olumlu bir şekilde dinleyebilmesi ve dile getirebilmesi, kendi gücünün ve potansiyelinin farkına varabilmesi adına başvurulan tarot fal çeşitleri arasında yerini alır.

b. Laro Tarotu

Laro tarot fal çeşitleri daha soyut yaklaşımlarda bulunmaktadır. Ruhsal konular üzerine bakıldığında yapılan yorumlamalar daha başarılı olmaktadır. Daha kişiye yönelik, daha öznel yorumlamalara yönlendirdiği için daha çok düşünerek bakış açınızı arttırmanıza ve ruhsal gelişiminize yardımcı olacaktır.

c. Melek Tarot Fal Çeşitleri

Doğumdan ölüme kadar yanımızda olan ve hayatımız boyunca bizi koruyan melekler aynı zamanda bize mesajlar verir. Sorunların çözümünde, karar verilmede en iyi yolu gösteren melek kartları, istekleri gerçekleştirmede de yardımcı olurlar. Sorunların çözümünde farklı yollar keşfetmeyi ve hızlı bir şekilde çözüm bulmayı sağlayan fal çeşitleri arasındadır.

d. Çingene Tarotu

Klasik tarot kartlarının yolunu izler ancak tarotun geçmişten günümüze kadar gelmesinde büyük önem taşıyan çingenelerin şekil de işaretlerinden yararlanarak kartların yorumları genişlemektedir.  

Hayatın sırlarını öğrenmenin en eski yollarından biri olarak bilinen çingene tarotu, geçmişin bilinmeyenlerini çözmede, şimdiyi anlamada ve gelecekteki yaşantıya dair tahmin ve kehanetlerde bulunan fal çeşitleri olarak karşımıza çıkar.

e. Rumi Tarot

Klasik tarot geleneği üzerine kurulmuş bir tarot yorumlama tekniğidir. Mevlana Celaleddin Rumi’nin evrenselleşmiş olan hayat görüşünden esinlenilerek yorumlanması, daha çok ruhunuzun derinlerine ve gerçekliklerine ulaşmanıza yardımcı olacak tarot fal çeşitleri arasındadır. 

 

İlginizi Çekebilir: 52 Kartlı İskambil Falı Nasıl Bakılır? 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.