Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir?

0

Google Trends nasıl kullanılır, öncelikle kolay pratik bir ara yüze sahiptir. Arama çubuğuna istenilen sözcük ve sözcük öbekleri yazılarak, detaylı verilere ulaşılmaktadır.

Google Trends aranan kelimelerin veya cümlelerin hangi zaman diliminde daha çok arandığını göstermektedir. Aynı zamanda farklı zaman dilimleri, farklı ülkeler, kategoriler ve Google, YouTube bazında da, bu kelimelerin aramaları gerçekleşebilmektedir.

Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Trends nasıl kullanılır sorusuna geçmeden önce Google Trends’in ne anlama geldiği öğrenilmelidir. Kısaca Google Trends, aramak istenen kelimelerin Google’da ne sıklıkla arandığını gösteren bir uygulamadır.

Google Trends üzerinden anahtar kelime araması yapılmaktadır. Aranmak istenen anahtar kelimeler belli bir coğrafyada, hangi zaman aralıklarında ve hangi dilde daha fazla aranmışsa, bu verilere Google Trends kullanılarak ulaşılmaktadır.

google-trends-nasil-kullanilir
Google Trends Nasıl Kullanılır

 

Aynı zamanda Google trends kullanıcıları arattıkları anahtar kelime hakkında birçok bilgiye de sahip olabilir. Ulaşılan bilgiler şu şekildedir;

 • Aratılmak istenen anahtar kelimenin hangi illerde daha fazla aratıldığı
 • Birbirinden farklı anahtar kelimeler arasında, doğru şekilde karşılaştırma yapma imkânı elde etme
 • Kategori bazında araması yapılan anahtar kelimelerin hangilerinin, o kategori içinde popüler olduğu
 • Aratılan anahtar kelimeyle ilgisi olan konuların neler olduğuna
 • Aratılan anahtar kelimenin hangi oranla arandığı gibi bilgilere ulaşılabilir.

Google’da Trend Olan Aramalar Nedir?

Google’da trend olan aramalar, dünya genelinde aranan ve popüler olan kelimeleri ifade etmektedir. Google Trends üzerinden günlük trendlere ve gerçek zamanlı arama trendlerine ulaşılmaktadır. Trend aramalara ulaşmak için, Google Trends nasıl kullanılır açıklanacak olursa;

Google Trend üzerinden yapılan günlük trendlere ulaşmak için, 24 saatlik zaman dilimleri geçerli olmaktadır. 24 saatte popüler olan ve en çok aranan anahtar kelimelere uygulama üzerinden ulaşılabilir. Bu kelimeler, 24 saatte bir güncellenmektedir.

Gerçek zamanlı arama trendleri ise, Google trend aramalar hakkında net bilgiler vermektedir. Son yapılan tüm aramaları kullanıcılara görsel, haber ve makale alanında görme imkânı sunar. Gerçek zamanlı arama trendleri ile popüler olan konular sınıflandırılabilir ve daha detaylı aramalar elde edilebilir.

google-trends-nasil-kullanilir

1. Google’da En Çok Aranan Kelimeler 2021

Google Trends uygulaması özellikle seo konusunda bilgi sahibi olmak isteyen kişilerce merak edilmekte ve kullanılmaktadır. 2021 yılına damga vurmuş isimler, en çok aranan kelimeler, Google Trends kullanılarak öğrenilebilmektedir. Peki, Google Trends nasıl kullanılır? Açıklayalım!

Google trend uygulaması açılarak, arama çubuğuna aranmak istenen söz veya sözcük öbekleri yazılır. Bu noktada, 2021 yılında aranan ve popüler olan aramalar şu şekildedir;

 • Eba giriş
 • Elmalı davası
 • Squid Game
 • Ebrar Karabulut
 • Mesut Özil
 • İrfan Can Kahveci
 • Yargı

2. Google Trends Nasıl Kullanılır, Google’da En Çok Aranan Kelimeler 2022

Google trends nasıl kullanılır merak edilmektedir. Çünkü günümüzde algoritmaya bağlı olarak aranan ve popüler olan kelimeler, özellikle bu konuyla ilişkili olan kişilerce araştırılmaktadır. Google’da en çok aranan kelimeler trend olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kelimelerin neler olduğu, hangi zaman dilimlerinde arandığı Google Trends kullanılarak öğrenebilmektedir.

google-trends-nasil-kullanilir

2022 yılına ait günlük ve gerçek zamanlı arama velileri, aranan kelimeler açıklanacak olursa;

 • Antalya-Gazipaşa Doğan haber ajansı
 • Seda Sayan
 • 2011 Van depremi
 • Gökhan Özoğuz
 • Güldür Güldür
 • Beyaz TV canlı
 • İrem Derici
 • Miquel Crespo

Uygulamayı kullanmak isteyen kişiler trend olan aramalar nasıl açılır konusu hakkında detaylı bilgi almak istemektedir. Trend aramaları açmak için Google Trends nasıl kullanılır öğrenmek ve böylece aranan trend kelimelere ulaşmak mümkündür. Bu aramalara ulaşmak için, yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Öncelikle Google.com sitesi açılmalı ve ardından ayarlar sekmesine gidilmelidir.
 • Daha sonra kullanıcılar trend olan aramalarla, otomatik tamamla seçeneğine gelmelidir. Bu kısımda yer alan popüler aramaları göster butonu tıklanmalıdır. Böylelikle trend aramalara ulaşmak mümkündür.

Google Trends Nasıl Kullanılır: Google Trends Profili Oluşturma Aşamaları

Google trends nasıl kullanılır konusu içerisinde profil oluşturmanın pek çok avantajından da bahsetmek gerekir. Bu avantajlar açıklanacak olursa; bir konunun veya terimin dönemsel olarak ne kadar arandığı ya da aranma hacmi gibi verilere kolaylıkla ulaşabilme avantajı elde edilebilir.

Günümüzde analiz araçlarından biri olan Google trends Turkey sayesinde, her gün Google üzerinden yapılan aramalar baz alınarak anahtar kelimelerin hangi sıklıkla aratıldığı öğrenilebilir.

google-trends-nasil-kullanilir

Google Trends Ücretli mi?

Google trends nasıl kullanılır, ücretsiz bir şekilde kullanılabilen bu servis, popüler aramalara ulaşabilmeye olanak sağlamaktadır. Popüler aramaların ne olduğu hakkında bilgi sahibi olunduğunda, doğru reklam ve ürün çalışmaları gerçekleştirilebilir. Ayrıca analizlere göre karşılaştırma ve pazar araştırması da yapılabilmektedir.

Ücretsiz bir şekilde kullanılan Google trends-hot üzerinden ise, anlık popüler olan aramalara görsel olarak ulaşabilmek mümkündür.

 

İlginizi Çekebilir: 2022 Yılında Yayımlanan Disney Plus Abonelik Nasıl Yapılır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.