2022 Moskova Moda Haftası Nasıldı?

Moskova Moda Haftası Ne Zaman?

0

Moskova moda haftası ne zaman? 20 Haziran da başlayan Moskova moda haftası, Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan Zaryadye Park’da gerçekleşti. Moda haftasında önde gelen tasarımcıların koleksiyonları sergilenmeye devam etti. Moda haftasına Rusya’nın 79 şehrinden yaklaşık olarak 900 katılımcının başvurduğu açıklandı. 

Moskova Moda Haftası Etkinlikleri Ne Zaman Bitiyor? 

Moda haftası etkinliği 26 Haziran Pazar günü sona erdi. Moda haftasında yeni sezona damgasını vuracak koleksiyonlar sergilendi. Belediye Başkanı Sergey Sobyan moda haftası etkinliklerine katılan tasarımcı sayısının bu yıl yüksek olduğunu aktardı. 120 Rus tasarımcıların yanında etkinlikte, moda dünyasının tanınmış iyi okullarından mezun öğrencilerin koleksiyonları da sergilendi.  

Şehrin birçok meydanında moda haftası kapsamında gösteriler düzenleniyor. Etkinliklerde şehrin diğer bilindik mekanları olan müze, sinema, tiyatro gibi salonlarda kullanıldı. Moda gösterileri, şehrin bir çok noktasında devam etti. Moskova moda haftası 26 Haziran’da sona erdi. Moda ile ilgilenen kişiler için konferans, moda tasarımı ile ilgili atölye çalışmaları ve açık toplantılar düzenlendi.  

Gostiny Dvor’daki Moda Müzesi’nde hafta boyu tanıtılan moda koleksiyonlarının toplu bir şekilde satın alınabileceği büyük bir showroom açıldı. Böylece sergilenen tüm koleksiyonlara moda haftasına katılan tüm kullanıcılar rahatça erişebildi. 

moskova-moda-haftasi
Moskova Moda Haftası

Moskova Moda Haftası Neden Önemli? 

Moda haftası etkinlikleri ile ilgili açıklama yapan Sobyan sözlerine şu şekilde devam etti: “Muhtemelen bazı kişiler mevcut durumda moda haftası düzenlemenin doğru olmadığını düşünebilir. Fakat gerçekte başkentin sahip olduğu giyim sektörü, yaklaşık olarak 40 bin Moskovalı insanı istihdam eden oldukça büyük bir endüstri. Moskova, geçtiğimiz yıl ürettiği ürünlerin değeri 174 milyar ruble. 

Sobyan açıklamasına şöyle devam etti; Moskova’nın ayakkabı ve giyim cirosunun payı, Rusya’daki tüm  satışların yüzde 30’ unu oluşturmakta. Moskova moda endüstrisinin dünya merkezlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Başkent, geçtiğimiz yıl Küresel Moda ve Lüks Şehirler sıralamasında dokuzuncu sırada yer aldığını dinleyenlere aktardı. 

Moda haftası hem şehrin yerel tanıtımı için hem de moda endüstrisi için çok önemli. Ayrıca yeni mezun tasarımcılara fırsat verilmesi moda sektörü açısından olumlu değerlendirilmekte. 

 

İlginizi Çekebilir: 2022 Yılında Sürdürülebilir Moda Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.