Projeksiyon Perde Motoru Nedir? 5 Püf Noktası!

Projeksiyon Perde Motoru Nedir?

0

Projeksiyon perde motoru, günümüzde eğitim, ticari, sunum ve ev sineması gibi çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte modellerde projeksiyon perdeleri ortaya çıkmıştır. Çeşitli projeksiyon perde motoru modelleri arasından dilediğiniz model ve boyutu seçmek de sizlere kalıyor. 

Sunum yapılacağı zaman akılda kalan etkileyici ve kaliteli bir iş çıkarmak adına seçeceğiniz projeksiyon cihazıyla birlikte projeksiyon perde motoru da bir o kadar önemlidir. Seçilen motorla birlikte kalitesiz bir perde alınması durumunda hazırlanan sunum soluk kalıp istenilen etkiyi oluşturmada yetersiz kalabilir.

A. Projeksiyon Perde Motoru Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Projeksiyon perde motoru seçilirken dikkat edilmesi gereken kritik noktalar mevcut. Bu noktalara dikkat edilmemesi sonucunda ürün kullanım aşamasında çeşitli problemlerle karşılaşılabilir. Bunu önlemek adına projeksiyon perde motoru seçimini yapmadan önce bu kritik noktaları bilmekte fayda var. 

projeksiyon-perde-motoru
Projeksiyon Perde Motoru

1- Projeksiyon Perde Motoru Gücü 

İlk olarak dikkat edilmesi gereken motor gücüdür. Perdenin büyüklüğüne bağlı olarak doğru bir tercih yapılmadığı sürece kolayca arızalar meydana gelerek motor gücünü kaybedip bozulabilir. 

2- Kumandalı ya da Manuel Projeksiyon Perde Seçimi 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus kumandalı projeksiyon perdesi ya da manuel projeksiyon perdesi seçenekleri olacaktır. Manuel seçenler için ürün biraz uğraştırıcı olabilir. Uzaktan kumandalı olan akıllı modelleri tercih edenler için kullanım daha kolay olacaktır. 

3- Projeksiyon Perdesi Kumaş Seçimi 

Projeksiyon perdesinin kumaşı seçilirken ne ince ne de kalın kumaş tercih edilmelidir. İnce olduğu takdirde ışığı sızdıracağı gibi kalın kumaş tercih edildiğinde perde toplanırken kırılmalar meydana gelecektir.  

Perde kumaşı beyaz mat, çerçeveyi de siyah tercih etmeniz dahilinde hem gece hem gündüz kullanımlarında istenilen verimi elde etmiş olacaksınız.  

4- Yüzeyi Mat Olan Projeksiyon Perdesi Tercih Etmek 

Yüzeyi mat olan perdeler görüntüyü daha iyi yansıtacağından daha kaliteli bir görüntü sunacaktır. Ne için kullanacağı hiç fark etmeksizin mat yüzeyli perdeleri tercih etmenizde fayda var.  

5- Doğru Projeksiyon Perdesini Seçmek 

Bilindiği üzere çeşitli projeksiyon perdesi mevcut. Bu seçenekler arasında ihtiyacınıza en uygun olacak şekilde projeksiyon perdesini seçmelisiniz ki en çok olacak şekilde verim alabilesiniz.

projeksiyon-perde-motoru

B. Projeksiyon Perdesi ve Motor Türleri Nelerdir?

Projeksiyon perdesi ve motor türleri kendi içerisinde ayrılmaktadır. Genel olarak isimlendirmeler açılışa ve duvara montelenme şekline göre yapılmıştır.  

1- Tripod Projeksiyon Perdesi 

Tripod, bir nesnenin ayakta durabilmesi ve sabitlenmesinde kullanılır. Bu nesnelerden birisi de projeksiyon perdesidir. Yerden tasarruf sağlamasıyla beraber kurulumu da oldukça basittir lakin projeksiyon perde motoru bulunmaz.  

2- Katlanabilir Projeksiyon Perdesi 

Katlanabilir projeksiyon perdeleri katlanma sistemi motorlar tarafından desteklenir ve rulo şeklinde toplanır. Perdenin rulo şeklinde toplanması kırışıkların meydana gelip görüntü kalitesini bozmamasını sağlar. 

3- Gündüz Projeksiyon Perdesi 

Film izlemek için gece olmasını ya da karanlık bir ortama ihtiyaç duyanlar ya da sunumlarda ışığın etkisinden kaçınmak isteyenler Anti-Light Screen yani gündüz projeksiyon perdesi tercih etmekte. 

Işıklı ortamlarda yüksek performans sunan özel bir model olan gündüz projeksiyon perdelerinin kumaşı özel bir malzemeden üretilmiş ve gündüz güneş ışığından kaynaklı yansımaları engellemekte. 

4- Storlu Projeksiyon Perdesi 

Klasik türlere birebir benzeyen storlu projeksiyon perdelerini ayıran nokta mat beyaz yerine fiber glass yani cam elyafı yüzeye sahip olmalarıdır. Fiyat performans ürünü olan bu projeksiyonlar, uygun fiyatının yanı sıra sunduğu özellikler ile diğer modelleri aratmamakta.

projeksiyon-perde-motoru

C. Projeksiyon Perdesi Motor Ölçüleri ve Özellikleri Nelerdir?

Projeksiyon perdelerinin kalitesi kadar ölçüleri de bir o kadar önemlidir. Günümüzde projeksiyon perde motorlarının ölçüleri dert olmaktan çıktı. Firmalar, her edata uygun ölçekte üretim yapmanın yanında kişinin özel isteğiyle bildirilen boyutlarda da üretim sağlamakta. 

1- Gamma Screens 240×200 Projeksiyon Perde Motoru 

Kaliteli ve pürüzsüz yansıma yüzeyi, kıvrılmaya karşı kumaşı, otomatik kumandalı projeksiyon perde motoru, siyah çerçeve, ışık geçirmez arka fon, 4K çözünürlükte (Ultra HD) yüksek kalite performansı ve ürün içinde bulunan montaj kiti gibi birçok özelliği bünyesinde barındıran fiyat performans ürünüdür. 

2- 300×225 Projeksiyon Perde Motoru 

Daha ferah ve geniş ortamı bulunanlara üç metre genişliğindeki bu perde ile dev ekran keyfi eşlik edecek. Perdenin büyük olması sebebiyle projeksiyon perdesinde motor tercih edilmekte.

projeksiyon-perde-motoru

D. Projeksiyon Perdesi Motoru Fiyatları Ne Kadar?

Projeksiyon perdesi motoru farklı modellere sahip olmasıyla birlikte fiyatlar da seçilen modellere göre değişiklik göstermekte. En düşükten en yükseğe bir fiyat aralığı olarak 230x200cm 770,04 TL, 390x400cm ise 2.611,44 TL olarak karşımıza çıkmakta.  

 

İlginizi Çekebilir: 6 Farklı Balkon İçin Balkon Dekorasyonu Fikirleri!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.