Tüm Yönleriyle Enfes Tavuk Sote Tarifi

0

Bildiğiniz gibi tavuk sote herkesin çok severek yaptığı bir yemektir. Ayrıca pratik oluşu sayesinde de öğrencilerin ve tek yaşayan insanların hayat kurtarıcısıdır. Bu yüzden de birçok evde tercih edilir. Ayrıca tavuk hem ucuz olduğu için hem de çabuk piştiği için pişirmek için mükemmel bir mutfak malzemesidir. Bu yüzden de en sık tercih edilen ve en kolay hazırlanan besinler arasındadır.

Bizde sizlere bu yazımızda tavuk sote yapımı hakkında bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler arasında tavuk sotenin enfes ve basit bir tarifi ile çeşitleri de yer alacak. Ayrıca malzemelerimizden ve kalori oranlarımızdan da bahsedeceğiz. Hazırsanız evlerimizde sıkça yapılan bu güzel tarifi anlatmaya geçebiliriz.

Mükemmel Tadı ve Kokusu ile Tavuk Sote İçin Gereken Malzemeler

tavuk sote
tavuk sote

Öncelikle davet sofralarının vazgeçilmezi olan bu yemeğin içinde bulundurması gereken bazı malzemeler var. Bu malzemeleri kabaca 4 gruba ayırabiliriz. Bunlardan ilki tavuk sote için olmazsa olmaz bir tavuk göğsüdür. İkincisi ise baharatlardır. Üçüncü grup sebzelerdir. Ve son grubumuz ise kullanılan yağ ve sudur.

Sizlere ilk olarak kullanacağımız malzemeleri söylemek istiyoruz. Sizlerde bu malzemelere kolay bir şekilde tavuk sote malzemeleri yazıp aratarak kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. İlk olarak güzel bir sote hazırlamak için yarım kilo kadar tavuk göğsüne ihtiyacınız var. Sonra ise 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ve 1 kaşık kadar da domates salçası. Devamında ise adet kısıtlaması olmadan kırmızı ve yeşil biber bulundurmanız gereken malzemeler arasında.

Bütün bunların yanında bir de olmazsa olmaz kuru soğan ve 2 diş kadar da sarımsak. Ayrıca 2 adet domates de renk ve koku vermesi açısından mutlaka olmalı. Son olarak mükemmel bir tavuk sote için baharatlardan da pul biber ve kırmızı biber gerekiyor. Ayrıca yemeğinizi pişirmek için 1 bardak su ve son olarak tadı içinde istenilen ölçüde tuz gerekiyor. Bu malzemeleri temin ettiyseniz gelin tarifimize başlayalım.

Tavuk Sote Tarifi

Öncelikle bu eşsiz lezzet için tavuk etlerinizi kuşbaşı doğramalısınız. Sonrasında ise soğanlarınızı yemeklik ve biberlerinizi de jülyen şeklinde doğradıktan sonra domateslerinizi doğramalısınız. Ancak domateslerin küp küp doğrandığına emin olmalısınız. Bu şekilde tavuk sote içerisinde domateslerin kokuları ve tatları daha çok dağılacaktır.

Sonrasında ise doğradığınız tavukları kısık ateşte karıştırarak pişirmelisiniz. Tavukların suların çektiğine olduktan sonra ince kesilmiş sarımsakları tavuklara ekleyebilirsiniz. Bu ekleme işleminden sonra tavuk sote için 1-2 dakika daha karıştırmanız gerekmekte. Bu kısa süreden sonra daha önce doğramış olduğunuz biberleri, domatesleri, salçayı, tuzu ve baharatları ekleyebilirsiniz. Bu ekleme işleminden sonra ise karışımınızı pişirmeye devam etmelisiniz.

Son aşamada ise 1 bardak su eklemelisiniz. Bu su ekleme işlerimi etlerinizin yumuşak kalmasına yardımcı olur. Ayrıca diğer malzemelerin yanmasını da önler. Bunlara ek olarak malzemelerin aromalarının tavuk sote içerisine dağılmasına yardımcı olur. Su ekledikten sonra kapağı kapalı bir şekilde birkaç dakika daha pişirdikten sonra yemeğiniz hazır olacaktır.

Muhteşem Bir Tarif | Patatesli Tavuk Sote

tavuk sote
tavuk sote

Sizlere daha öncesote tarifinden bahsettik. Ayrıca bu güzel yemeğin malzemelerinden ve yapılışından da bahsettik. Şimdi ise bu eşsiz lezzeti mutfakların vazgeçilmez bir malzemesi olan patatesle buluşturacağız. Hazırsanız sizlere bu müthiş yemeğin bir de patatesli versiyonundan bahsetmek istiyoruz. Gelin bu güzel tarife bir de bu yönden yaklaşalım.

Öncelikle malzemelerimizin birçoğu aynı. Ancak tabi ki de birkaç ekleme yapmamız gerekiyor. Bunlardan ilki malzeme listenizde olmazsa olmazlardan biri olan sirke olacak. Yaklaşık olarak 2 yemek kaşığı sirkeyi malzeme listenize eklemelisiniz. Sonrasında ise yine bu değişik tavuk sote için 2 yemek kaşığı yoğur da malzeme listenizde olmalı. Geri kalan malzemelerden de kendi damak zevkinize göre ekleme ya da çıkarma yapabilirsiniz.

Bu lezzetli yemeğin tarifi için de öncelikle tavuk göğüslerinizi doğramalısınız. Ardından yoğurt, yağ ve sirkeyi marinasyon için tavuk göğüsleriyle karıştırmalısınız. Bu karışımı yaklaşık 2 saat dolapta beklettikten sonra sırasıyla yukarıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz. Bu deneyimi yaşadıktan sonra emin olun aklınızdakisote düşüncesi değişecektir. Sizde bu malzemelerle misafirlerinize pratik ve lezzetli bir yemek yapabilirsiniz.

Mantarlı Tavuk Sote ile Eşsiz Bir Lezzete Hazır Olun

tavuk sote
tavuk sote

Son olarak sizleresote için bir başka tarif daha vermek istiyoruz. Bu vereceğimiz tarifte ise ana karakter olarak tavuğun yanı sıra mantarda bulunmakta. Bu tarif içerisinde tavuk sote için anlam değişmesi yaşanacağını hemen baştan belirtmek isteriz. Bu yüzden yerlerinizi aldıysanız bir an önce tarife geçiyoruz.

İlk olarak normal tavuk sote tarifi üzerinden hareket etmelisiniz. Gerekli doğramaları yaptıktan ve tavukların suyunu çektiğinden emin olduktan sonra mantarları doğramalısınız. Doğrama işleminden sonra mantarlarınızı tavaya ekleyip kapağını kapatmalısınız. Bu işlem esnasında mantarlar önce sularını salacaktır. Ancak devam eden 1-2 dakika içerisinde bu saldıkları suları geri çekeceklerdir. Bu işlemden sonra gerekli baharat ve sebzeleri ekleyebilir ve pişirmeye devam edebilirsiniz.

Görüldüğü gibi sote yapmak işte bu kadar kolay! Bu tarifler hem pratik hem de doyurucu olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmekte. Sizde pratik ve lezzetli bir yemek isterseniz sizlere verdiğimiz tarifleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yemeğin malzemeleri açısından da çok fazla maliyetli olmadığını söyleyebiliriz.

Size ufak bir tüyo da vermek isteriz. Yaptığınız tavuk sotenin yanına arpa şehriyeli pilav da çok yakışacaktır. Şimdiden afiyet olsun…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.