3 Alanda Sarı Kantaron Yağı Faydaları!

Her Derde Deva Şifalı Sarı Kantaron Yağı Faydaları!

0

Sarı kantaron yağı faydaları, çoğu insanın en az bir kere adını duyup araştırdığı bir konudur. Bu konu için birçok farklı yorum ve kullanım şekli bulunmaktadır. Türkiye’de halk arasında farklı adlandırmalara da sahiptir. Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyun kıran adlarıyla da bilinmektedir.

Kantaron yağı ölçülü kullanıldığında fayda sağlamakta olup fazla miktarda kullanıldığında ciddi yan etkileri bulunan bir yağ türüdür. Bununla beraber sarı kantaron yağı faydaları sağlıklı bir şekilde vücudu etkilemesi için öğrenilmesi gerekenleri yazının devamında okuyacaksınız.

1-Sarı Kantaron Yağı Faydaları İçin Bilinmesi Gerekenler!

Hyperaceae familyasından gelen sarı kantaron dünyada ılıman ve tropik iklim bölgelerinde kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Sarı kantaron yağı ise, kantaronun yapraklarından ve çiçeklerinden oluşturulmaktadır.

sari-kantaron-yagi-faydalariBöyle doğal bir yağ olan sarı kantaron yağı faydaları açısından çok önemli bir yağ olmaktadır. Sarı kantaron yağı faydaları ile birlikte antioksidanlar, hiperisin ve hiperforin gibi birçok aktif maddeyi bünyesinde barındırmaktadır. Bu sayede de başta cilt olmak üzere daha birçok alanda fayda sağlamaktadır.

Saraçoğlu’ndan Sarı Kantaron Yağı Faydaları ve Çayı Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu sarı kantaron yağı faydaları ve sarı kantaron bitkisine iyi bir şekilde açıklayıcı olarak yaklaşmaktadır. İbrahim Saraçoğlu her derde deva bir bitki olarak kullanılan sarı kantaronun çay tarifini  vermiştir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun sarı kantaron çayı tarifi ise şu şekildedir:

 • İki bardak su ilk olarak kaynatılmalıdır.
 • Su kaynadıktan sonra 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kantaron tepeleme olarak suyun içerisine eklenmelidir.
 • Yaklaşık olarak 1 dakika kadar bir süre kısık ateşte kaynatılmalıdır.
 • Kaynatıldıktan sonra bir süre ılımaya bırakılıp ılıklığa ulaştıktan sonra süzülmelidir.
 • Ilık olarak yudum yudum sadece 1 bardak içilmelidir.
 • sari-kantaron-yagi-faydalariBu çay mutluluk hormonu olan endorfin salgılatmakta ve hafif- orta derecede depresyona yardımcı olmaktadır. Ruh haline olan olumlu katkılarının yanı sıra yaralanma, ağrı gibi durumları da düzeltmektedir.

2-Cilde Sarı Kantaron Yağı Faydaları Neler?

Sarı kantaron yağı genellikle cilt için kullanılmaktadır. Cilt üzerine ise hiç yadsınamayacak derecede faydası olan bir yağ türüdür. Doğal olarak üretilen bu yağ tabii ki cilde doğal olarak olumlu katkılar sağlayacaktır. Cilt için sarı kantaron yağı faydaları:

 • Ciltteki hücreleri onarır ve yeniler. Bu sayede de cilde sağlıklı ve parlak görüntüler kazandırmaktadır.
 • Cilt tonunu dengelemekte ve eşitlemektedir. Renk eşitsizliği olan ciltlerde, hücre yenilemesi ve onarması özelliğiyle cilt tonunu dengeler. Bu sayede de cildin her yeri eşit tonda olup ışıl ışıl parlaklığa imkan sunar. Ayrıca cilde sarı kantaron yağı faydaları olarak nemlendirici özelliği de eklenebilir.

sari-kantaron-yagi-faydalari

 • Akne ve akne izlerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Stres, beslenme veya cilt tipinden etkilenen akne (sivilce) günlük yaşantıyı bazı açılardan etkilemektedir. Antibakteriyel özelliği sebebiyle iltihaplı veya tam tersi sivilceler üzerine iyi gelen bir yağdır.
 • Güneş lekeleri veya yaralar üzerine de mükemmel etkileri bulunmaktadır. Düzenli ve doğru kullanımda ciltte bulunan güneş lekeleri, yanıkları veya yaralar üzerine iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Bu sayede cilt güzelliği doğal şekilde sağlanmış olacaktır.

Sarı Kantaron Yağı Cilde Nasıl Uygulanmalı?

İlk olarak temiz bir cilt için yüzünüzü güzelce temizlemelisiniz. Daha sonra temiz ve kuru cilt üzerine pamuğa 2-3 damla sıkılmış kantaron yağını uygulamalısınız. Bu uygulamayı yavaş ve dairesel hareketler güzelce cilde nüfuz ettirmelisiniz. Cilde 30 dakika kadar nüfuz eden sarı kantaron yağını daha sonra iyice arındırmalısınız.

sari-kantaron-yagi-faydalariBu klasik yağ uygulaması olup sarı kantaron yağı içeren krem, maske, tonik gibi ürünler de kullanabilirsiniz. Ölçüye dikkat edildiği takdirde ciltte istenilen sonuçlar görülecektir. Cilt için sarı kantaron yağı faydaları kısa sürede düzenli bir kullanımla ortaya çıkmaktadır.

3-Saç İçin Sarı Kantaron Yağı Faydaları Nasıl?

Her derde deva olarak adlandırılan sarı kantaron aynı zamanda saç için de faydalı olabilmektedir. Saçlar en değerli aksesuarlardan biridir. Bu yüzden de saç bakımı, saç güzelliği her cinsin odağında olmaktadır. Sarı kantaron yağı faydaları saç bakımını daha doğal yollarla yapmak isteyen kişilerin kimyasal uygulamadan başarabilmesine olanak sağlamaktadır.

Sarı kantaron yağı faydaları saç için şu şekildedir:

 • Saç kırıklarını onarmakta olup hızlı sürede saç uzatmak üzerine etkisi bulunmaktadır.
 • Saçlara parlaklık, hacim ve yumuşaklık kazandırır.

sari-kantaron-yagi-faydalari

 • Saç derisi üzerine de iyi geldiği görülmektedir.
 • Egzama, kepek ve saç derisini rahatlatıp kuruluğu engeller. Bu sayede de saç derilerine iyi gelir, dökülme sorunlarını da azaltır.

Saça Sarı Kantaron Yağı Nasıl Uygulanır?

Saç için sarı kantaron yağı uygulaması bir miktar daha kolaydır. Banyo yapmadan yaklaşık olarak 1 saat önce sarı kantaron yağı saç diplerinden saç uçlarına olacak şekilde güzelce yedirilmelidir. Saç diplerine bu yağ ile güzelce masaj yapmak önemlidir. Sarı kantaron yağını saçta 1 saat kadar beklettikten sonra şampuanla yıkayıp durulayarak yağ saçtan arındırılmalıdır.

sari-kantaron-yagi-faydalari
Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Saç için sarı kantaron yağı faydaları uzun vadede ve düzenli kullanımda bir süre sonra ortaya çıkmaktadır. Saç için gereğinden fazla kantaron yağı kullanımından kaçınıldığı müddetçe olumlu sonuçlar alınacaktır.

4-Mideye Sarı Kantaron Yağının Etkileri Neler?

Şaşırtıcı olabilecek sarı kantaron yağı faydaları alanından birisi de midedir. Mide için fayda görmek isteniyorsa kantaron çayı, yağı veya bu yağ eklenmiş besinler tüketilmektedir. Saç, cilt başta olmak üzere insanın bağırsak sistemine de büyük ölçüde faydası bulunmaktadır. Sarı kantaron yağı faydaları arasından mide için şu maddeleri sıralayabiliriz:

 • Kan şekerini düşürücü bir etki göstermektedir.
 • Bağırsak sistemini düzenlemektedir.

sari-kantaron-yagi-faydalari

 • Bu sayede kabızlık, ishal veya bu tarzdaki bağırsak sorunlarını büyük ölçüde olumlu etkilemektedir.
 • Mide ülserini düzenleyebilmektedir.

Kantaron Yağı Ağız Yoluyla Nasıl Tüketilir? İçilir Mi?

Sarı kantaron yağı mide tedavisinde etkili olduğu için doktor kontrolünde tüketilebilmektedir. Doğrudan tüketilebileceği gibi dolaylı olarak tüketimi de yapılabilmektedir. Doktor kontrolünde doğrudan, aç karnına sabah ve akşam bir çay kaşığı içilebilir. Bu sayede günde 2 defa kantaron yağı mucizesinden yararlanabilirsiniz. Yine de dikkat etmekte fayda vardır ve suyun içine damlatılması daha sağlıklı olabilmektedir.

sari-kantaron-yagi-faydalariDolaylı olarak ise kantaron çayı, kantaron yağı eklenmiş yoğurt şeklinde tüketilebilir. 1 kase yoğurdun içine eklenecek 2-3 damla sarı kantaron yağı faydaları açısından etkili olabilmektedir.

5-Kantaron Yağını Kimler Kullanmamalıdır?

Sarı kantaron yağı faydaları dışında kalan bundan yararlanamayacak grubun başında gebe ve lohusalık döneminde olan kadınlar yer almaktadır. Ciddi sağlık sıkıntısı olan kişiler ve hassas bünyeye sahip kişilerin de kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

6-Kırmızı Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Ne Yönde?

Kırmızı kantaron yağı taze bitkilerden üretilmiş olan bir türüdür. Sarı ve kırmızı kantaron yağı temelde aynı bitkiden üretilmiş olup aralarındaki fark kırmızı kantaron yağının taze kantarondan, sarı kantaron yağının ise kurutulmuş kantarondan elde edilmesidir.

sari-kantaron-yagi-faydalariKırmızı ve sarı kantaron yağı faydaları benzer olmaktadır. Doktora danıştıktan ve kullanıma engel bir durum yoksa bu iki yağdan birini seçip kullanmaya başlayabilirsiniz. Kırmızı kantaron yağının kullanımında da saç, cilt veya farklı alanlar için etkisi görülmektedir.

İlginizi çekebilir: Saç Uzatma İçin Neler Yapılmalıdır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.