1 Haftada 10 Kilo Verdiren Su Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Su Diyeti Nedir |1 Aylık Su Diyetinin Faydaları Nelerdir?

0

Su diyeti nedir, nasıl yapılır soruları kilo problemi yaşayanlar için sık sık gündeme geliyor!

Son dönemlerde popüler diyet türleri arasına girmeyi başarmış olan su diyeti, 1 hafta içerisinde 7-10 kilo zayıflatmayı vadediyor. Öyle ki bu diyet tipi ile gün içerisinde 2,5-3 litre su içerek fazla kilolara veda etmek mümkün.

Vücudun, işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı her zaman vardır ve insan vücudunun yaklaşık %65-70’i sudan oluşmaktadır. Bu sebeple kişi gün içerisinde su içmeyi ihmal etmeyerek sağlığını korumalıdır.

Vücudu korumak için her canlı elbette su içmelidir ancak su diyetinde günlük içilmesi gereken su, sadece açlık ve susuzluk halinde vücuda alınır. Böylece tokluk hissi oluşur ve kişi bu sayede hızla kilo kaybetmeye başlar.

İnsanların bu diyete başlaması ve kilo verirken sorun yaşamaması için öncelikle su diyeti nedir, püf noktaları nelerdir detaylıca öğrenmesi gerekmektedir. Aksi halde beklenen sonucun alınamayacağı gibi vücut, hastalıklara da maruz kalabilir.

Su Diyeti Nedir?

su-diyeti-nedir

Adından sıkça söz ettiren su diyeti sağlıklı ve hızlı kilo verdirmesi nedeniyle rağbet gören düşük kalorili bir diyet tipidir. Kişi, bu diyet ile 1 hafta boyunca tokluk hissini su ile sağlayarak hızlı bir şekilde zayıflamaktadır.

Diyet sürecinde bolca sıvı tüketimi ile kısa sürede kalori ve yağ yakımında hızlanma meydana gelir. Vücut sıcaklığının dengede kalması için enerji açığa çıkar ve zayıflama, büyük oranda bu enerjinin açığa çıkmasıyla gerçekleşir. Ayrıca su, yarattığı detoks etkisi ile vücudu toksik maddelerden arındırarak kişinin sağlığını da korumuş olur.

Su Diyetinin Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunun büyük bir kısmının su olduğu düşünüldüğünde, sağlıklı bir metabolizma ve iç organların sorunsuz çalışması için suyun yeteri kadar vücuda alınması şarttır. Kilo vermede de büyük rol oynayan su, diyete uyarlanarak günümüzde pek çok insan tarafından uygulanmaktadır.

su-diyeti-nedir

Su diyeti sağlıklı kilo verdirirken aynı zamanda vücuda fayda sağlamasıyla da güncel diyet listeleri arasında yer almıştır. “Su diyeti nedir, hangi faydaları sağlar” konuları ise kilo vermek isteyenler için adeta merak konusu olmuştur. Su diyetinin bilinen faydaları şu şekildedir:

 • Açlık hissini bastırır ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bu durum kilo kaybında hızlanmaya neden olur.
 • Vücut; ağır metaller, toksinler ve yağlardan arındırılarak daha sağlıklı hale gelir.
 • Organların, özellikle bağırsak ve böbreklerin çalışması hız kazanır. Böylece bu organların yavaş çalışmasından kaynaklanacak hastalıklar önlenir.
 • Migren atakları ve baş ağrısı problemi bu diyet sonrasında azalır veya tamamen biter.
 • Horlama sorununun önüne geçilir.
 • Toplumun yaklaşık %3’ünde görülen fibromiyalji, su diyeti ile büyük oranda azalır.
 • Geğirme, mide yanması, mide ekşimesi gibi sorunlar %99 oranında biter.
 • Bağırsak hareketleri aktiflik kazandığı için bağırsak hastalıkları engellenir.
 • Vücuttaki zararlı maddeler su ile atıldığında cilt üzerindeki lekelerin gitmesini de sağlar. Kişi, bu sayede daha pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olur.

Tüm bunların yanı sıra diyetin 1 haftadan uzun süre yapılmaması önerilmektedir. Diyetin kaç gün ve ne şekilde yapılacağına herhangi bir problem oluşmaması açısından doktorun karar vermesi gerekmektedir.

Su Diyeti Nedir | 1 Aylık Su Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Su diyeti nedir diye baktığımızda; herhangi bir ilaç gerektirmeden sağlıklı kilo verdiren, 1 ay uygulandığında ise vücutta büyük gelişmelere imza atan bir diyet olarak karşımıza çıkıyor! Ancak dikkat edilmesi gereken nokta diyetin doktor takibiyle yapılması oluyor.

su-diyeti-nedir

Kişi evde kendi yöntemleriyle diyete başladığında öngörülemeyen rahatsızlıklar nedeniyle, başlamadan bırakmak zorunda kalabiliyor. Ancak doktorun sık sık takibi ve yönlendirmeleriyle kişi 1 ay içerisinde hem fazla kilolarından kurtuluyor hem de sağlığına önemli ölçüde katkılar sağlıyor.

1 aylık su diyetinin faydaları şu şekildedir:

 • Bağırsak hastalıkları(reflü, mide hazımsızlığı, şişkinlik, kabızlık, ishal, huzursuz bağırsak sendromu, karın şişliği, bağırsak guruldaması) tamamen ortadan kalkar.
 • Vücutta varlığını sürdüren ve hastalıklara sebep olan tüm toksinler atılır. Bu sayede halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve şişkinlik şikayetleri de ortadan kalkar.
 • Horlama şikayeti son bulur.
 • Nefes darlığı, alerjik astım, eklem ağrıları ve vücutta kaşıntı 30 günlük su diyeti sonrasında son bulur.
 • Fazla kilodan dolayı oluşan yüksek tansiyon düşer.
 • Diyabet hastaları da bu diyet ile sağlıklarına kavuşma şansını yakalar.
 • Vücutta oluşan yaralar ve döküntülerin iyileşme süresi hızlanır.
 • Saç dökülmesi ve ciltte akne oluşması en aza iner.

1 aylık bir su diyeti sonucunda vücut otofaji olayını gerçekleştirir, daha genç ve daha sağlıklı bir beden oluşması için hücreler yenilenmeye başlar. Bu durum insan ömrünü uzatır ve kişi 30 günde 10 yıl gençleşir. Tüm bunlar vücudun su ile toksinlerden temizlenmesi temeline dayanır.

Su Diyeti Zararlı mı?

su-diyeti-nedir
su-diyeti-nedir

Genel olarak su diyeti nedir diye bakıldığında sağladığı birçok faydasının yanı sıra vücuda zarar verdiği de gözlenmiştir. Bu sebeple hekim kontrolü olmadan evde 3 günden fazla uygulanmaması konusunda sık sık uyarılar yapılmıştır.

Özellikle diyabet ve gut hastalarında şok etkisi oluşturacağından kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte diyete tüm tetkikler yapıldıktan sonra doktor tavsiyesi ile başlanmalıdır.

Halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı ve tansiyon düşüklüğü diyet esnasında rastlanan durumlardandır. Su diyeti ile sağlıklı kilo vermek için riskli hastalık taşımamak ve hamile olmamak gerekir. Aksi halde ciddi sağlık problemlerinin oluşması kaçınılmazdır.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

su-diyeti-nedir

Diğer diyet çeşitlerinde olduğu gibi bu diyeti uygularken de elbette belli başlı kurallar bulunuyor. Doktor kontrolüyle başlanan diyette, kan değerinin düşmemesi ve sağlığın riske atılmaması için suyun yanında kişinin sevdiği sağlıklı bir yiyecekte listeye ekleniyor. İlave olarak başka hiçbir besin tüketilmeyerek sadece su ve kişinin seçtiği besin ile diyete devam ediliyor.

Unlu gıdalar, baklagiller ve hazır gıdalara diyette kesinlikle yer verilmeyerek; çay, kahve ve yeşil çaya açlığı bastırmak için izin veriliyor. Buradaki amaç vücudun aç kalmasını sağlayarak hem otofaj sistemini devreye sokmak hem de kilo vermeyi sağlamak oluyor. Buda su diyeti nedir merak edenlere cevap niteliği taşıyor.

İlginizi çekebilir: 5 Ayda 35 Kilo Verdiren Çay Tarifi Nasıl Yapılır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.