Yumurta Kalori Değeri Kaçtır? 1 Yumurtanın Kalorisi

Yumurta Kalori | Yumurtanın İçeriği Nedir

0

Yumurta Kalori değeri porsiyonlara göre değişiklik gösterir. Ancak 50 gr orta boy yumurtanın kalori değeri 72’dir. Yumurta çoğu toplumlarda baharın müjdecisi olarak bilinen bir besindir. Beslenme acısında oldukça önemli bir yere sahiptir ve bunun yanında zayıflamak isteyenlerin ya da düzenli beslenmek isteyenlerin yemek listelerinde mutlaka yer almaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme açısından önemli olan bu besinin uygun miktarda ve doğru oranlarda tüketilmesi gerekir.

Yumurta Kalori | Yumurtanın İçeriği Nedir

yumurta-kalori

Yumurta Kalori değerinin 72 kcal olduğunu söylemiştik. Şimdi de gelelim yumurtanın içeriğinde neler var? Ortalama olarak 60 gr olan bir yumurtanın protein değeri 6 gramdır. Besin olarak tüketilen yumurta tamamen sindirildikten sonra vücutta proteine dönüşür ve vücut yapısında kullanılır. Uzmanlar anne sütünden sonra en önemli protein kaynağının yumurta olduğunu söylemektedir.

yumurta-kalori

Yumurtanın proteininde esansiyel aminoasitler bulunur. Bu aminoasit insan vücudu tarafından üretilemez ve bu nedenle de besinlerden alınması zorunludur. Yumurtanın yağında doymuş ve doymamış yağ asitleri bulunur. Yumurta sarısında kolestrol bulunur ve vitamin, mineral açısından oldukça zengin bir besindir.

Yumurtanın akında ve sarısında farklı çeşitte vitaminler ve mineraller bulunur. Yumurtanın sarısında  bulunan vitaminler; A, D, E ve B grubu vitaminlerdir ve yüksek seviyede demir, kalsiyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri bulundurur. Bunun yanında yumurtanın akında ise akı B3 vitamini bulunur. Ayrıca sodyum, klor, potasyum, magnezyum ve kükürt minerallerini de içerisinde bulundurmaktadır.

Yumurtanın Faydaları

yumurta-kalori
yumurta-kalori

Yumurta Kalori değerinin açıklamasını yapmıştık. Şimdi sıra yumurtanın faydalarında. Yumurta örnek protein kaynağı olarak bilinir. Pek çok vitamin ve mineralin tamamını birlikte içerisinde bulundurur. Özellikle bebek ve çocukların gelişimi için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Fiziksel ve zihinsel gelişimi destekler. Vejetaryen beslenme şekline uyum sağlayan kişiler de et yerine yumurta tüketirler.

Protein açısından oldukça yüksek değerlere sahip olan yumurta, gerekli zamanlarda ve yeteri kadar düzenli bir şekilde tüketildiği zaman doygunluk hissini arttırır ve tokluk hissi verir. Kilo kontrolüne önem verenler için oldukça önemli bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Eğer siz de tokluk hissi yaşayarak kilo vermek ya da diyet yapmak istiyorsanız özellikle kahvaltılarda yumurta tüketebilirsiniz.

Yumurtanın Sınıflandırılması

yumurta-kalori
yumurta-kalori

Türk Gıda Kodeksi’ne göre yumurtalara bazı sınıflandırmalar uygulanır. Büyüklük ve kalitelerine göre satışa sunulurlar. Tüketime uygun kaliteye sahip olan A sınıfı yumurtaların üzerinde takip kodunda TR’nin önünde 0, 1, 2, 3 rakamları bulunur. Bu numaralar yumurtaların yetiştirilme metodunu gösteren numaralardır. Bu numaraların anlamı şöyledir;

0: Organik

1: Serbest gezen

2: Kümeste

3: Kafeste yetiştiricilik anlamına gelmektedir. TR’den sonraki rakamların anlamı ise üretimi yapan yerin il, ilçe ve işletme numarasıdır.

İlginizi çekebilir: Arpa Şehriyeli Pilav

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.