Dudak Çatlaması Neden Olur?

Dudak Çatlaması Nedenleri

0

Dudak çatlaması neden olur, dudak çatlamasına iyi gelen şeyler nelerdir? Dudak çatlamasının birden fazla sebebi olabilir. Dudak çatlamasının oluşma sebepleri arasında vücudumuzdaki su eksikliği sebep olarak gösterilmektedir.

Dudaklar cildimizdeki diğer kısımların aksine yağ bezleri içermez. Bu nedenle kuruma ve çatlamaya daha yatkındır. Hava koşulları veya yeteri kadar nemlendirme yapılmaz ise dudak çatlaması sorunu oluşabilir.

Dudak çatlamasına genellikle, kış aylarında havadaki nemin azalması, yaz aylarında sık sık güneşe maruz kalmak ve sürekli dudakları yalamak sebep gösterilmektedir. Bu durum sonucunda nem azalır ve kuruluk meydana gelir. Kuruluğun giderilmesi için dudaklara bakım yapılması önemlidir. Bakım yapılmayan dudaklar çatlar ve ciddi yarık ve kanamalara neden olur.

Dudakların üzerindeki deri etkilenmeye açık ve hassas bir bölgedir. Bu nedenle soğuk ya da sıcak havalar dudaklar için olumsuz etki yaratabilir. Dudaklarınız ile oynamak, yalamak veya ısırmak deri üzerinde yaralar açılmasına neden olur. Dudak çatlaması neden olur sorusunun bir diğer cevabıda yetersiz su alımıdır.

Eğer yeteri kadar su içmiyorsanız ilk olarak buna dikkat edebilirsiniz. Dudak çatlamasına sebep olan durumlardan biri de vitamin ve mineral oranındaki eksikliktir. Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması A vitamini ve B2, B3, B6 gibi bazı B grubu vitaminlerin eksikliği sonucu oluşabilir. Eğer demir veya çinko oranınız da düşükse yine dudak çatlamaları olabilir.

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

dudak-catlamasi-neden-olur
Dudak Çatlaması Neden Olur

Dudak çatlaması neden olur ve nasıl geçer sorusu için sizlere bazı önerilerde bulunacağız. Çatlayan dudaklar basit yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Öncelikle dudak yalama ya da ısırma gibi alışkanlıklarınızdan vazgemeniz gerekmektedir. Ardından yeterl ve dengeli beslenmeniz de çatlakların tedavisinde oldukça önemlidir.

Cilt dokusu, B, E, D, K vitaminleri ile selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerden yararlanmayı sever. Bu nedenle beslenmenize bu vitamin ve minerallerin olduğu besinleri ekleyebilirsiniz. Dudak çatlaması neden olur diye araştıranların ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca taze sebze ve meyveler ile beyaz ve kırmızı et tüketmeniz gerekmektedir.

Tüm bu besinlerin yanında tam tahıllı ekmek, bulgur, çavdar ve yulaf gibi besinleri de tüketmeniz gerekmektedir. Nemli dudaklara sahip olmak için su tüketiminizi de dengelemeniz önemlidir. Günde 2 litre su tüketerek su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.  Böylece cildiniz nemli kalır ve nem dengesini korumuş olursunuz.

Dudak çatlaması neden olur diye araştıran kişiler, günlük bakım rutinlerine dudak balmını da eklemesi gerekmektedir. Bunun yanında hindistan cevizi yağı, hint yağı, kayısı çekirdeği yağı, E vitamini ve balmumu bulunan dudak kremleri de kullanabilirsiniz.

Dudak Çatlaması Neden Olur: Çatlamayı Önlemek İçin Bazı Öneriler

 

dudak-catlamasi-neden-olur

Öncelikle dudaklarınızı yalama alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. Çünkü dudaklarınıza bulaşan tükürük hızla buharlaşır ve dudaklarınızı kurutur. Aromalı dudak balmlarını kullanmayın. Çünkü bu durumda dudağınızı yalamak daha cazip gelebilir. Bu ihtimali aklınızda bulundurarak bir seçim yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Eğer uzun süre güneş ışınlarına maruz kalacaksanız, güneş koruyucu içeren dudak bakım kremlerinden edinebilirsiniz. Dışarıda vakit geçireceğiniz zaman hava koşullarına dikkat edin. Özellikle soğuk havalarda dudaklarınızı iyice nemlemdirin. Alerjiye sebep olabilecek ürünlerden uzak durun.

İlginizi Çekebilir: Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 10 Etkili Bakım Yöntemi

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.