Dil Balığı Faydaları Nelerdir | Dil Balığının 10 Faydası

Dil Balığı Faydaları | Dil Balığı Fiyatı Nedir?

0

Son günlerde dil balığı faydaları nelerdir sorusu balık severler tarafından en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Dil balığı genellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında avlanmaktadır. Dil balığı hemen hemen her sezon kolaylıkla bulunabilmektedir. Fakat asıl sezonunun şubat ve kasım ayı olduğunu söylemek daha doğru olacaktır.

Çocuklar için oldukça uygun bir balık olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü dil balığında neredeyse hiç kılçık bulunmamaktadır. Tarif çeşitliğinin de oldukça geniş olduğunu söylemek mümkündür. Dil balığı buğulama, şiş, tava, güveç ve dil balığı çorbası bu tariflere örnek olarak verilebilir.

Dil balığı ile alakalı dil balığı zehirli midir dil balığı nasıl temizlenir gibi yanıtı merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Bu soruları cevaplandırırken öncelikle en çok merak konusu olan dil balığı faydaları nedir sorusunda başlayalım.

Dil Balığı Faydaları Nedir?

dil-baligi-faydalari

Dil balığı birçok balık türü gibi oldukça faydalı bir balıktır. Bu faydaları ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Dil balığının düzenli aralıklarla tüketilmesi halinde hem yaşlılarda hem de çocuklarda omega 3 oranını gözle görülür bir şekilde yükseltmektedir.
 • Ciltte meydana gelen çatlaklara mucizevi bir şekilde tesir etmektedir. Çünkü cilde yumuşaklık vermek gibi bir etkiyi içerisinde barındırmaktadır.
 • Dil balığı içerisinde hücre yenileyici bir etki bulunmaktadır.
 • Hücre yenileyici özelliği sayesinde de özellikle bağırsaklarda oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Dil balığının ve diğer çoğu balık türünün kanser ve verem gibi önemli hastalıkların oluşmasını engelleme gibi önemli bir işlevi vardır.
 • Kronik kaşıntı problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin dil balığı tüketmesi halinde bu problemden kurtulması söz konusudur.
 • Henüz kanıtlanmamış olsa da dil balığının sesi güzelleştirdiğine dair etkisi de olduğu söylenmektedir.
 • Kan değerlerini yükseltmeye de yardımcı olmaktadır.
 • Özellikle hamilelikte anne ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle doktorlar gebelere sıklıkla dil balığı tüketmeleri konusunda tavsiyeler vermektedir.
 • Özellikle büyüme çağındaki çocukların gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.

Dil balığı ile alakalı merak edilen bir diğer sorular ise şu şekildedir;

1 – Dil Balığı Zararları Nelerdir?

dil-baligi-faydalari

Dil balığı zararları var mıdır ya da dil balığı zehirli midir sorusu da konu ile alakalı en çok merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesidir. Hemen tüm balık türlerinde olduğu gibi dil balığının da fazla tüketilmesi halinde zehirlenme riski bulunmaktadır. Civa oranı düşük olan balıklarda bu risk söz konusu değildir. Civa oranı orta düzeyde olan balıklarda bile bu risk söz konusu değildir. Fakat civa oranı fazla olan balıkları tüketirken dikkat etmek gerekmektedir. Fazla tüketimi civa zehirlenmesine sebebiyet verebilmektedir.

2 – Dil Balığı Nasıl Pişirilir ?

Özellikle tereyağlı dil balığı nasıl pişirilir sorusu birçok tarif sitesinde araştırılan soruların başında gelmektedir. Dil balığının pişirmenin birçok farklı yolu vardır. Kişinin zevkine ve damak tadına hangisi daha uygunsa o tercih edilmelidir.

 1. Doğal bir tereyağı kullanılarak tavada kızartılabilmektedir. Dil balığının bu çeşidinin oldukça lezzetli olduğunu söylemek mümkündür.
 2. Hafif tariflerden hoşlanıyorsanız baharat ve limon kullanarak harmanladığınız dil balığını ızgara yapabilirsiniz. Bu şekilde dil balığı faydaları da daha etkili olacaktır.
 3. Sarımsak ve limon kullanarak fırında pişirmek de sık tercih edilen bir yöntemdir.

Siz de bu pişirme yöntemlerinden birini ya da hepsini deneyerek dil balığı lezzetli mi sorusunun cevabını kendiniz verebilirsiniz.

3 – Dil Balığı Nasıl Temizlenir ?

dil-baligi-faydalari

Bir balığın lezzetli olmasında o balığın nasıl temizlendiğinin de önemli bir rolü olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle balık türlerini pişirmeden önce dil balığı faydaları nelerdir sorusunun cevabı kadar dil balığı nasıl temizlenir sorusunun cevabını da iyi bilmek gerekir.

Fileto yöntemi yalnızca dil balığı için değil diğer tüm balık türleri için de en doğru temizleme yöntemlerinden biridir. Çünkü bu yöntemin kullanılması halinde balığın besin değeri kaybedilmemiş olacaktır.

Fileto yönteminde ilk olarak balığın derisi alınır. Daha sonra kuyruk ve baş kısmı çıkartılır. İç organlarını temizlemek için ise bıçağın uç kısmını kullanmak gerekmektedir. Bu yöntem ile hem kolayca temizlenir hem de dil balığı faydaları daha da etki eder.

4 – Dil Balığı Faydaları | Dil Balığı Fiyatı Nedir?

Dil balığı fiyatı ne kadar sorusunun cevabına net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü söz konusu balığın fiyatını etkileyen birden fazla unsur bulunmaktadır. Bu unsurlara balığın kalitesi, balığın sezonu olup olmaması ya da balığın çeşidi ve büyüklüğü örnek verilebilir.

5 – Dil Balığı Kilo Aldırır mı?

dil-baligi-faydalari

Dil balığında diğer etlerde bulunan karbonhidrat bulunmamaktadır. İçerisinde yağ ve protein bulunmaktadır. Karbonhidrat içermediği içinde söz konusu balıktan alınan enerji yağ ve protein sayesindedir diyebiliriz. Kilo aldırma gibi bir etkisi olmaması sebebiyle de uzman diyetisyenler tarafından beslenme programı içerisine dahil edilebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Saç Uzatma İçin Neler Yapılmalıdır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.