Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Evde? 7 Öneri

Dudak Çatlamasının Sebepleri ve Çözümleri Nelerdir?

0

Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde sorusu bu problemi yaşayanlar tarafından yöneltilen sorular arasında yer almaktadır. Dudak çatlamasına pek çok sebep neden olabilir. Kullanılan ilaçlardan hava değişimlerine kadar pek çok sebep dudak çatlamasına sebep olabilir.

Dudaklarda oluşan kızarıklık, çatlama, kuruma gibi hisler acı verebilir. Aynı zamanda dış görünüş açısından da rahatsızlık veren bir görüntü oluşturmaktadır. Soğuk havalardan kaynaklanan sebeplerden dolayı dudak çatlakları oluşabileceği gibi bu rahatsızlık farklı sorunların ortaya çıkması dudak çatlamasının sebepleri olabilir.

Canınızı yakan ve bir türlü geçmeyen dudak çatlamalarından rahatsız oluyorsanız bu problemi çözmeniz için size evde uygulayabileceğimiz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Evde? Çatlama Neden Olur?

dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir-evde

Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde, dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlamasının birden fazla sebebi olabilir. Eğer vücudunuz susuz kaldıysa ve yeterli miktarda su içmediyseniz ya da vitamin, mineral eksikliğiniz varsa bu durumda dudak çatlamaları meydana gelebilir.

Özellikle kış aylarında yoğun soğuk ve kuru havaya maruz kaldıysanız ve yeteri kadar dudaklarınızı nemlendirmediyseniz dudaklarınız çatlayabilir. Bunun yanında fazlaca asitli içecekler tüketiyorsanız ya da kimyasal kozmetikler veya ilaçların yan etkisinden dolayı dudaklarda çatlama meydana gelebilir.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Yöntemler

dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir-evde

Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde uygulayabileceğiniz yöntemler nedir? Dudak çatlamasının etkilerini azaltabileceğiniz doğal ürünler vardır ve bu ürünleri evde kendiniz uygulayabilirsiniz.

Toz şeker

Toz şeker sayesinde dudağınızdaki ölü dokulardan arınabilirsiniz. Çatlakların ve kurulukların engellenmesini sağlayan şeker, daha nemli dudaklar elde etmenize de yardımcı olacaktır. Bir tatlı kaşığı toz şeker ile balı karıştırarak dudaklarınıza sürün ve beş dakika bekletin. Daha sonra da ılık su ile temizleyin.

Bal

Bal antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bunun için de dudak dokularını güçlendirebilir. Sıcaklarınıza parmaklarınız ile balı sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Bunu günde 2 3 kez yapabilirsiniz.

Salatalık

Dudaklarınızın ihtiyacı olan nemi salatalık ile de sağlayabilirsiniz. Salatalığın sulu yerini dudaklarınıza uygulayın ve bekletin.

Aloe Vera

dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir-evde
Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde

Aloe vera bitkisinin içindeki jel dudak çatlamaları ve daha pek çok konuda etkili olan bir jeldir. Çıkan jeli dudağınıza sürün ve uyuyun. Bir kaç defa uyguladıktan sonra etkisini görebileceksiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da çatlamış dudaklarınıza sürerek çatlamaların önüne geçebilirsiniz.

Süt ve Gül Yaprakları

Hem nemlendirme hem de tahrişleri giderme özelliği bulunan bu karışım sayesinde daha nemli dudaklar sahip olabilirsiniz. Bir kase ılık sütün içine bir avuç gül yaprağını koyup yarım saat dinlendirin. Daha sonra gül yapraklarını suyun içinden çıkararak ezin ve uyumadan önce dudaklarınıza sürün.

Su

Dudak çatlamaları konusunda en önemli konu su eksikliğidir. Aslında vücudumuzda oluşan pek çok konuda eksiklik su olarak karşımıza çıkar. Kuruyan ve çatlayan dudaklar yeniden nemlenmesi için düzenli olarak su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Su sayesinde dudaklarınızın kaybettiği nemi yeniden kazandırabilirsiniz. Günde yaklaşık 8 – 10 bardak kadar su içerek ihtiyacınız olan suyu sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.