Emlak Komisyonu Nedir, Ne Kadardır?

Emlakçı Komisyonu Ne Kadar?

0

Emlak komisyonu, emlakçıya verilen komisyonun ismidir. Kişilere ait mülklerin kiralanması ve satın alınması gibi işlemler ile emlakçı ilgilenir. Emlakçılar belli bir emek sarf ederek size ait mülkü, arayış içinde olan karşı tarafa gösterir. Mesleğin vermiş olduğu tecrübe ile mülkü satmayı ya da kiralamayı başarır. Bu nedenle çabalarına karşılık da bir komisyon alır.

Emlak Komisyonu Ne Kadar?

Emlak komisyon miktarı için net bir rakam verilemez. Çünkü emlakçıların almış olduğu kesin bir komisyon tutarı yoktur. Emlakçı, kira ya da satış bedeli üzerinden belirli bir yüzdelik oranda komisyon alır. Hem kiralama hem de satın alma işleminde komisyon ücreti alınmaktadır.

Emlakçı Komisyonu Yüzde Kaç?

emlak-komisyonu
Emlak Komisyonu

Emlakçı komisyonu yüzde kaç sorusu da kiralanan ya da satın alınan mülk durumuna göre değişkenlik gösterir. Bu oranlar, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik tarafından belirlenmiştir. Bu belirlenen yüzdeler ise şu şekilde gösterilebilir;

  • Emlakçı, satım sonrası hem satıcıdan hem de alıcıdan ayrı ayrı olmak suretiyle, satış bedelinin en fazla %18’ini alabilir.
  • Kiralama işleminde ise aylık kira bedeli + %18’dir.

Emlakçı Komisyonunu Kim Öder?

Ev satın alırken ya da kiralarken bütçe planlaması yaptığınız için komisyonu hangi tarafın verdiğini merak etmeniz normaldir. Emlak komisyonu hem alıcı hem satıcı tarafından ödenir. Ancak kiralama durumunda sadece kiracıdan emlakçı komisyonu alınır.

Ev Kiralarken Emlakçı Komisyonu Nasıl Hesaplanır?

emlak-komisyonu

Tam da hayalinizdeki evi bulduysanız komisyon miktarını hesaplama işlemini merak ediyor olmanız doğaldır. Kiralayacağınız evin komisyonunu şu şekilde hesaplayabilirsiniz;

  • Kiralayacağınız evin 2000 TL olduğunu farz edelim. Bu kapsamda 2000’in KDV’sini hesaplamalısınız.
  • 2000*18= 36.000
  • 000 / 100 = 360 TL (2000 TL’nin KDV Bedeli)
  • 2000 TL (bir aylık kira bedeli) + 360 = 2360

Bu hesaplamaya göre 2000 TL değerinde kirası olan bir eve maksimum 2.360 TL emlak komisyonu ödemiş olursunuz.

Peki bu komisyon ödenmezse ne olur? Bazen emlak komisyonu vermemek için emlakçıyı aradan çıkararak direkt olarak ev sahibi ile görüşmek mantıklı gelebilir. Ancak bu durumda yasal takibe girmeniz mümkündür. Böylece daha fazla ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yani, her şartta emlakçının hakkı olan komisyonu vermekle mükellefsiniz demek doğru olur.

 

İlginizi Çekebilir: Emlak Vergisi Ne Kadar?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.