Emlak Vergisi Ne Kadar?

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

0

Emlak vergisi, kişilerin sahip olduğu mülkler için ödedikleri bir vergi türüdür. 1319 sayılı kanuna göre; Türkiye’de bulunan arsa ya da bina mülkleri için kişilerin verdikleri vergiler emlak vergisi olarak isimlendirilir.

Bu vergiler bina ve arazi vergisi şeklinde iki çeşittir. Mülk sahibi olan kişilerin ödemek zorunda oldukları vergilerin genel ismidir. Eğer arsa ya da binaların mülk sahibi bulunmuyorsa o zaman buraların tahsis edildiği kişilerin vergi ödemesi gerekir.

Yeni ev ya da arsa satın alan kişilerin emlak türleri için vergi ödeyebilmesi için öncelikle emlak beyanında bulunması gerekir. Bu işlem e-devlet üzerinden ya da belediyelere gidilerek yapılabilir.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

emlak-vergisi

Emlak vergisi ödemesi birkaç şekilde yapılabilir. Vergi ödemesi için kişiler belediyelere başvurarak EFT ya da havale ile ödeme yapabilirler. Bazı belediyelerin web sitelerinden de ödeme işlemi yapmak mümkündür.

Belediyenin sitesinden ödeme yapılıyorsa ya da belediyelere e-devlet üzerinden ödemeler gerçekleştirilebiliyorsa o zaman internet üzerinden doğrudan bu işlemi yapmak daha kolay olacaktır.

Emlak vergisi miktarı, gayrimenkullerin rayiç bedelinden hesaplanır. Bu nedenle bu vergi her yıl değişiklik gösterir. Resmi gazetedeki zam oranlarına göre vergiler belediyeler tarafından belirlenir.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

emlak-vergisi

Emlak vergisi düzenli bir şekilde yılda iki kere ödenmesi gereken bir vergi türüdür. 2022 yılında yeniden değerlendirilme oranının yarısı kadar artırılma yapıldı. Bu şekilde Türkiye’de bulunan nitelikli taşınmazların bina vergi değerleri 6 milyon 173 bin üzerinde olanlardan değerli konut vergisi alınacak.

Esas mesken nitelikli olan taşınmaz değerlerinin alt üst sınırlarında da yeni yıl için yeniden değerlendirme oranının yarısı kadar artış yapıldı. Bu nedenle esas mesken nitelikli taşınmaz değerlerinin alt sınırı 6 milyon 173 bin üst sınırı 9 milyon 260 bin lira arasında olanlar binde 3 olarak ayarlandı.

Söz konusu olan taşınmazlar içerisinde değeri 12 milyon 347 bine kadar olanların 9 milyon 260 bin lira olanlar için 9 bin 261 lira, daha yükseği içinse binde 6’lık bir oran belirlenmiş oldu. 12 milyon 347 binden daha fazla değeri olanlar için sınır 27 bin 783 lira olarak belirlendi. Daha üstü içinse binde 10 olarak hesaplama yapıldı.

İlginizi çekebilir: En İyi 10 Tayvan Drama Dizileri Listesi!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.