Emlak Nedir? 5 Başlıkta Genel Emlak Bilgisi!

Emlak Nedir?

0

Günümüzün en önemli konuları arasında Emlak nedir?” ve Emlak vergisi sorgulama işlemi nasıl yapılır?” gibi sorular yer almaktadır. Emlak nedir sorusuna ithafen emlak; ev, arsa, bahçe ve tarla gibi taşınmaz malları kapsayan mülklerin genel adıdır. Emlak; genel olarak ekonomik iktidarsızlıktan ve kur hareketlerinden çok fazla etkilenmediği için uzun vadeli yatırım aracı olarak kabul edilir. 

Yapılarına Göre Emlak Nedir? 

Emlak kategorisi geniş kapsamda incelenir. Bu kategoride yer alan taşınmaz mallar genel olarak konut, ticari ve arsa olarak nitelendirilir. Konut kategorisinde daire, rezidans, ev, köşk, villa ve yazlık gibi taşınmazlar yer alır.  

Ticari emlak kategorisinde ofis, fabrika, atölye, imalathane, mağaza, dükkân, depo ve kamu binaları yer alır. Otel, pansiyon ve motel gibi yapılar da ticari emlak çeşitlerinden birkaçıdır. 

 

emlak-nedir
Emlak Nedir

Yatırım Amacıyla Emlak Nedir? 

Emlak nedir? Yatırım amacı ile kullanılabilecek en iyi emlak türü hangisidir? Tüm bu sorular, yeni yatırım yapacak kişilerin kafasını karıştırıyor. Bu iki sorunun cevabı kişiye göre değişkenlik gösterir. Biraz da ikamet edilen şehrin de önemi vardır. Fakat ev almak hiçbir zaman değer kaybettirmez. Diğer ticari mülklere göre de ev almak daha doğrudur. Ancak hem yatırım hem ticaret yapmak istiyorsanız otel veya dükkân açabilirsiniz.  

Emlak Vergisi Nedir? 

Emlak nedir sorusundan sonra emlak vergisi de sık merak edilen konulardan biridir. Her türlü emlak çeşidinden yılda bir kez alınan vergiye emlak vergisi adı verilir. Emlak vergileri arsa ve bina olmak üzere 2 farklı grupta incelenir. Emlak vergileri, gerekli beyanname doldurularak ikamet edilen belediyenin emlak birimine iki taksit şeklinde ödenir. Her türlü mülke sahip birey emlak vergisini ödemek zorundadır. Aksi taktirde faiz işleyerek zamanla cezaya tabii tutulur.  

Emlak Vergisi Sorgulama  

Emlak vergi borcunu sorgulamak için bağlı bulunduğunuz belediyenin web sitesini veya intvd.gib.gov.tr adresini de ziyaret edebilirsiniz.  

emlak-nedir

Emlakçı Nedir? 

Emlakçı, başkalarına ait taşınmaz malların alım, satım ve kiralama gibi aracılık işlemlerinden komisyon alarak ticari kazanç elde eden kişiye denir. Emlakçı bireyler kiralama, satın alma ve alma gibi işlemlerin yanı sıra pazarlama, imar planı çıkartma, vergi muafiyeti alma, çap belgesi alma ve emlak beyannamesi düzenleme gibi işlemleri de yerine getirir.  

Emlakçı olmak için diploma şart değildir. Ancak bir kişinin yasal olarak emlakçı sayılması için Emlakçılar Odası’na veya ikamet ettiği ilin Ticaret Odası’na kayıt yaptırmış olması gerekir. Emlak nedir sorusu ile birlikte emlakçı konusu da bu şekildedir. Resmi anlamda emlakçı olabilmek için gerekli evrak da alınmalıdır.  

 

İlginizi Çekebilir: Emlak Vergisi Ne Kadar?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.