Güneş Yanıklarına İyi Gelen Krem Hangisidir?

Güneş Yanıklarına İyi Gelen Yöntemler?

0

Güneş yanıklarına iyi gelen krem hangisidir? Güneş yanıkları nasıl geçer? Güneş ışınları bol D vitamini kaynağıdır. Fakat bu ışınlara fazla maruz kalınca vücudumuzda güneş yanıkları oluşabilir. Bu nedenle yaz ayı gelince en çok araştırılan konuların başında güneş yanıkları gelmektedir.

Peki güneş yanığına iyi gelen yöntemler nelerdir? Güneş yanıklarına iyi gelen krem hangisidir? İşte merak edilen tüm soruların cevapları!

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Vücudunuzda güneş yanıkları oluşursa, yanıklar için yapabileceğiniz birkaç basit yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler kısaca şöyledir.

 • Öncelikle vücudunuzu soğutun. Cildi soğutmak acıyı hafifletir. Ayrıca iltihap oluşmasının önüne geçmiş olursunuz.
 • Buz küpleri gibi aşırı soğuk tedavi yöntemlerini kullanmak yanıklar için sakıncalı olabilir. Bu nedenle soğuk suya batırılmış havlu veya temiz bez kullanmak daha yararlıdır.
 • Yanık oluşan bölgeye en az yarım saat boyunca soğuk kompres yapılması önerilmektedir.
 • Güneş yanıkları sonrası bol sıvı almak vücudunuz ve oluşan yanıklar için iyi olacaktır. Çünkü fazla güneş ışınlarına maruz kalmak vücudunuzda su kaybı oluşturacaktır.
 • Güneş yanıklarına iyi gelen krem çeşitleri de bulunmaktadır. Bu kremlerin içinde bulunan aloe vera ve papatya özü iltihap giderici özelliğe sahiptirler. Bu nedenle güneş yanıklarına iyi gelen krem türleri arasında yer almaktadır.

Yüzdeki Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Hangi Yöntemler Daha Etkili?

gunes-yaniklarina-iyi-gelen-krem
Güneş Yanıklarına İyi Gelen Krem

Vücudumuzun en hassas bölgelerinden biri yüzümüzdür. Bu nedenle oluşabilecek güneş yanığı durumlarında ekstra dikkat etmek gerekmektedir. Yüzünüzde güneş yanığı oluşması durumunda dikkat etmeniz gereken birkaç basit yöntem vardır. Güneş yanıklarına iyi gelen krem nasıl kullanılmalı? Peki yüzde oluşan güneş yanıklarına iyi gelen yöntemler nelerdir?

 • Eğer yüzünüz güneş ışınları sebebiyle yandıysa, ilk olarak soğuk su ile yüzünüzü dikkatli bir şekilde yıkamak çok önemlidir.
 • Yüzünüzdeki acı hissiyatı gidene kadar soğuk kompres yapmaya devam edin.
 • Yüzünüze yoğurt sürebilirsiniz. Soğuk olduğu için acı hissiyatını azaltacaktır. Fakat her hangi bir iltihaplanma durumuna iyi gelmeyeceğini belirtmekte fayda vardır.
 • Eğer güneş yanıklarına iyi gelen krem kullanmanız gerekirse mutlaka bir hekime danışmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kullanacağınız yanlış bir krem yüzünüzdeki yanıklar için zararlı olabilir.

Yüzdeki Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer? Güneş Yanıklarına İyi Gelen Krem Var Mıdır?

Güneş yanıkları, yanma derecesine göre iyileşme süreleri farklılık göstermektedir. Genellikle hafif güneş yanıkları ortalama 3 veya 5 gün içerisinde iyileşmektedir. Biraz daha ciddi yanıklarda ise en fazla 15 gün sürebilmektedir. Bu süreleri güneş yanıklarına iyi gelen krem çeşitleri ile en aza indirebilirsiniz.

Güneş Yanığı İçin Krem Eczane Önerileri Hangileridir? Güneş Yanıklarına İyi Gelen Krem

gunes-yaniklarina-iyi-gelen-krem

Güneş yanığına iyi gelen kremler eczane veya kozmetik ürün satan mağazalarda bulunabilmektedir. Fakat daha ileri derece güneş yanıklarında tıbbi içerikli kremler kullanılması gerekmektedir. Bu yüzden hekimler veya eczaneler tarafından güneş yanıklarına iyi gelen krem önerileri şu şekildedir:

 • Silverdin
 • Stilex Jel
 • Hametan
 • Anestol Pomad
 • Bepanthen
 • Bioderma Sensibio Forte Cream

Yukarıdaki kremleri mutlaka doktor kontrolünde önerilen miktarda kullanmanız sizin ve cildinizin sağlığı için faydalı olacaktır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler Nelerdir?

Güneş yanıkları oluşması durumunda evde yapacağınız doğal uygulamalar ile acınızı hafifletebilirsiniz. Vücudunuzda oluşan güneş yanıklarına iyi gelen krem ve evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler şöyledir:

1 – Soğuk Duş Alın

Öncelikle güneş yanığı belirtileri fark ettiyseniz hemen soğuk bir duş alın. Duş alırken suyun soğuk olmasına ve tazyikli olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. soğuk duş almak yaz aylarında güneş yanıklarına iyi gelir. Eğer oluşan yanıklar su toplamaya başladıysa ayakta duş almayın. Küveti su doldurup içine yatmak acınızı hafifleteceği gibi yanıkların daha fazla su toplamasına da engel olacaktır.

2 – Soğuk Kompres Yapın

Güneş yanığı durumunda, yanık oluşan bölgeye, ıslak havlu yardımı ile soğuk kompres yapmanız gerekmektedir. Bu yöntem acınızı hafifletmektedir. Ayrıca soğuk kompres yapmak güneş yanığına iyi gelen bir yöntemdir. Yanık oluşan bölgeye doğrudan buz ve benzeri ürünleri uygulamayın. Bir havlu ve bez yardımı ile uygulamak hasar oluşmasının önüne geçmektedir.

3 – Nemlendirici Krem Kullanın

gunes-yaniklarina-iyi-gelen-krem

Güneş ışınları cildin nemini azalttığı için nemlendirici kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Güneş yanıklarına iyi gelen krem çeşitlerinden mutlaka E vitamini ve Aloe Vera içeren kremler tercih edilmesi gerekmektedir. Kullanılan nemlendirici kremin alkolsüz olmasına özen gösterin. Ayrıca nemlendirici kremi gün boyu kullanmayı unutmayın. Mutlaka güneş koruyucu kremleri aksatmadan kullanmanız gerekmektedir.

4 –  Güneş Yanıklarına İyi Gelen Krem: Aloe Vera Jeli Kullanın

Aloe vera bitkisi güneş yanığı için iyi gelen doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Aloe vera bitkisinin jeli iyi bir nemlendirici özelliği taşımaktadır. Ayrıca oluşan yanıkları hızlı bir şekilde tedavi ettiği gözlemlenmiştir. Eğer aloe vera bitkisinin jeline karşı bir alerjiniz bulunmuyorsa, bitkinin içerisinde bulunan jeli direkt yanık oluşan bölgeye sürebilirsiniz.

5 – Bal Sürmek

Güneş yanığına iyi gelen krem olarak kullanılan doğal yöntemlerden bir diğeri ise baldır. Bal yapısı gereği ciltte oluşan enfeksiyonu en aza indirerek iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Bu nedenle güneş yanığı oluşumu durumunda bal kullanmak güneş yanığına iyi gelen bir diğer yöntemdir. Bal doğal yapısı ile güneş yanıklarına iyi gelen krem çeşitleri arasında yer almaktadır.

Bal kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus 1 yaş altı bebeklerde bu yöntemi kullanmamanız gerekmektedir.

6 – Yulaf Banyosu Yapmak

Yulaf lapasını banyo suyunuza karıştırarak duş almanız güneş yanıkları için iyi olacaktır. Yulaf ezmesinin iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle güneş yanığı oluşumu var ise bu doğal yöntemi deneyebilirsiniz. Ayrıca güneş yanıklarına iyi gelen krem kullanmak istiyorsanız yulaf özlü kremleri de tercih edebilirsiniz.

7 – Çay İle Kompres Yapmak

Güneş yanığı oluşan bölgeye papatya çayı gibi doğal çaylar ile soğuk kompres yaparsanız hassasiyeti en aza indirebilirsiniz. Ayrıca papatya özünün iltihap giderici özelliği bulunmaktadır.

8 – Yoğurt

Güneş yanığı nasıl geçer sorusuna cevap olarak yoğurt verilebilir. Yanık oluşan cilde yoğurt sürmek acıyı hafifletebilir. Yoğurt soğuk olacağı için ağrınız azalabilir böylece güneş yanığına İyi gelecektir. Fakat yoğurdun antibiyotik özelliği bulunmadığı için ileri derecede yanıklarda faydalı olmayabilir.

9 – Bol Su Tüketmek

gunes-yaniklarina-iyi-gelen-krem

Her durumda bol su tüketmek vücudumuz için çok önemlidir. Güneş ışınları ve yanıklar vücudunuzda sıvı kaybına neden olacaktır. Bu nedenle güneş yanığı olan kişilerin sıvı kaybını önlemek için bol su içeyi unutmayın.

Güneş Yanığı İzi İçin Krem Kullanmak Gerekir Mi?

Güneş yanıklarına iyi gelen krem kullanmak cildiniz için faydalı olacaktır. Oluşan güneş yanıklarını tedavi edebilmek ve iz kalmasını önlemek için doktorunuzun yardımı ile krem kullanmanız gerekebilir. Bu kremlerin yara iyileştirici ve güneş yanıklarına iyi gelen krem çeşitlerinden olmasına özen gösterilmelidir.

Güneş Yanığına Güneş Kremi Sürülür Mü?

Güneş yanıklarına iyi gelen krem çeşitleri nelerdir? Güneş kremi kullanmak faydalı mı? Güneş yanığı oluşması durumunda yaraya güneş kremi sürmek faydalı olmayacaktır. Güneş kremleri genellikle güneşe çıkmadan önce belli aralıklarla kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir. Bu nedenle güneş yanıkları için uygun kremler kullanmak gerekmektedir.

Ayrıca güneş lekelerine iyi gelen güneş kremi kullanmak cildiniz için oldukça faydalı olacaktır. bu nedenle güneş kremi kullanmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Güneş Yanığına Antibiyotikli Krem Sürülür Mü?

gunes-yaniklarina-iyi-gelen-krem

Güneş yanıklarına iyi gelen krem türlerinden biri de antibiyotikli kremlerdir. Ciltte oluşan güneş yanıkları farklı boyutlarda olabilmektedir. Hafif dereceli yanıklarda antibiyotikli krem kullanmak gerekmeyebilir. Fakat eğer yaralar su toplamaya başladıysa antibiyotikli krem kullanmak doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir. Bu nedenle güneş yanıklarına iyi gelen krem türleri arasında antibiyotikli kremler önemli bir yere sahiptir.

Güneş Yanığı Sonrası Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

gunes-yaniklarina-iyi-gelen-krem

Güneş yanığı sonrası bir çok insan bu durumdan kurtulmanın yollarını aramaktadır. Güneş yanıklarına iyi gelen krem türleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili sık sorulan sorular şu şekildir:

1 – Güneş Yanığını En Çabuk Ne Geçirir?

Güneş yanıklarını hızlı bir şekilde geçirmek istiyorsanız cildinizi sürekli nemli tutmanız gerekmektedir. Ayrıca sık sık soğuk duş almak güneş yanığına karşı acınızı hafifletmede oldukça yararlı olacaktır. Vücudunuzu nemlendirirken aloe vera, lavanta yağı gibi doğal yatıştırıcı ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesininde güneş yanıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Güneş yanıklarına iyi gelen krem türleri lavanta, papatya gibi doğan özlü içerikler bakımından zengin olmaktadır. Sağlıklı bir cilt için güneş ışınlarının dik açı ile geldiği saatte dışarıya çıkmamak cildiniz ve sizin için faydalı olacaktır.

2 – Güneşten Yanan Cilde Ne İyi Gelir?

Güneşten yanan cilde, Aloe vera, papatya çayı, soğuk duş almak, bol su içmek ve cildi nemlendirmek gibi yöntemler iyi gelmektedir. Bu nedenle güneş yanıklarına iyi gelen krem türleri içerisinde bu özlerden bulundurması gerekmektedir.

3 – Güneş Yanığı İçin Hangi İlaçlar Kullanılır? Güneş Yanıklarına İyi Gelen Krem Antibiyotik İçerir Mi?

Güneş yanığı oluşumu durumunda; ağrınız varsa ağrı kesici kullanabilirsiniz. Eğer yanıklar su toplamaya başladıysa iltihap önleyici ilaçlar kullanılabilir.  Eğer yanıklar ileri boyutta ise doktorunuzun önereceği antibiyotik içerikli ilaçlar ile daha güçlü ağrı kesici ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

4 – Güneş Yanığı Sonrası Hangi Krem İyi Gelir? Güneş Yanıklarına İyi Gelen Krem

Güneş yanığı sonrası genellikle nemlendirici ve ferahlatıcı özelliği bulunan kremler tercih edilmelidir. Papatya özlü veya yulaf gibi bitkisel içerikli kremler güneş yanığı sonrası kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu kremler güneş yanıklarının iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Dudak Çatlaması Neden Olur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.