2023 Gelinlik Modelleri Tesettür Modası Nedir?

Gelinlik Modelleri Tesettür Modası Nelerdir?

0

Gelinlik modelleri tesettür modası her geçen yıl ve sezon olduğu gibi revaçta olan bir konu. Çoğu genç kızın hayallerinin süsleyen gelinlikler yıllar geçtikçe çıkarılan kreasyonlar sonucu daha farklı seçenekler ile karşımıza çıkmakta.  

Gelinlik modelleri genel başlık altında tesettürlü ve tesettürsüz olmak üzere ayrılmaktalar. Bilindiği üzere sayıca fazla tesettürsüz gelinlik modeli mevcut. Bunların yanı sıra tesettürlü modeller de gün geçtikçe model çeşitliliğini arttırmakta. Böylece kendinize en uygun modeli çeşit çeşit modeller arasından seçebilmeniz mümkün. 

1- Tesettür Gelinlik Prenses Model Önerileri Nelerdir? 

Belden hacimli ve hareket kazanan, kabaran hatta kimi örneklerinde taşan gelinlik modellerine prenses model denilmektedir. Kabarık gelinlik ve balo tipi gelinlik olarak da bilinir. Bu model adından da anlaşılacağı üzere tıpkı prenseslerin giydiği elbise modeline sahip.  

Gelinlik modelleri tesettür tasarımlarında istenilen kabarık ve dolgunluk özelliklerini bir arada sunmakta. Belden kabararak basenleri ve kalçayı gizler ve beli zarifçe ön plana çıkarır. Prenses kesim modellerde önemli olan eteğin başlangıç kısmıdır.  

Eteğin ne çok yukarıda ne de çok aşağıda olması beklenir. Fakat belin inceliği-kalınlığı, bacak boyunun uzunluğu-kısalığı gibi etkenler göz önünde bulundurularak eteğin başlangıç bölgesi ayarlanabilir. 

gelinlik-modelleri-tesettur
Gelinlik Modelleri Tesettür

Gelinlik modelleri tesettür prenses modellerinde bel ve etek kesimine göre ikiye ayrılır. Bel kesimine göre olan modellerde tam bel ve düşük bel olarak karşımıza çıkar. Tam bel modeller bilindiği üzere eteğin tam bel hizasından kesilen modellere verilen isimdir. Düşük bel modeller ise eteğin bel ve kalça arasında bir yerden kesildiği modellere denir.  

Etek kesimine göre olan modeller ise kuyruksuz, U kuyruk ve uzun kuyruk şeklindedir. Tam daire şeklinde kesilen modeller kuyruksuz model olarak bilinir. Hafifçe arkaya doğru U şeklini alarak kesilen modeller ise U kuyruk etek modelleridir. İstenildiği ve olabildiğince uzun, tam kuyruklu kesilen modeller ise uzun kuyruk etek modeli olarak bilinir.  

Gelinlik modelleri tesettür tasarımlarında taş işlemeleri, dantel küpürleri, tül detayları ve kabartmalar tercih edilmektedir. Prenses model gelinliklerde tercih edilen duvak uzunluğu ise etek kesimi ve uzunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Genellikle 3 metre uzunluğundaki royal ya da katedral tipi duvaklar ile şapel tipi duvaklar tercih edilmektedir.  

2- A Kesim Gelinlik Modelleri Tesettür Önerileri Nelerdir? 

Gelinlik modelleri tesettür seçenekleri içerisinde sıkça vintage A kesim gelinlik modellerine rastlanır. Bu modellerde tercih edilen yaka tipi hakim yaka tipidir. A kesim gelinlik modelleri tesettür modasının vazgeçilmezi olan bu modelin boyun kısmı tam veya yarım kapalı olacak şekilde tasarlanması beklenir. 

gelinlik-modelleri-tesettur

3- Gelinlik Modelleri Tesettür Fiyatları Ne Kadar? 

Fiyatlar modelden modele farklılık göstermekte. Örneğin sıfır gelinlik fiyatları 10.000 TL olan bir firmadan gelinlik sipariş ederseniz ödeyeceğiniz tutar 7.000 ile 8.000 TL civarı olacaktır. 

Az bir tadilatla satılığa çıkarılan gelinlikler ise ucuza satılan modeller arasındadır. Bu modelleri 1.000 ile 1.500 TL gibi bir fiyatla satın alabilirsiniz. Özel dikim gelinlikler ise 5.000 ile 6.000 TL arası değerlendirilmektedir. Ünlü bir modacı veya modaevi tarafından tasarlandığı takdirde fiyat artışı görülmektedir. Gelinlik modelleri tesettür fiyatları modele ve tadilata bağlı olarak aşağı yukarı bu fiyat aralığındadır. 

4- Gelinlik Modelleri Tesettür Kiralama Fiyatları Ne Kadar? 

Düşük bir bütçe olarak sayılabilecek 3.000 TL değerinde olan bir gelinliği ise 2.000 ile 2.500 TL gibi bir fiyat aralığıyla kiralayabilmek mümkün. Aynı zamanda 5.000 ile 6.000 TL değerindeki bir gelinliği de 3.500 ile 4.000 TL arasında kiralama imkanı vardır.  

gelinlik-modelleri-tesettur

Gelinlik Modelleri Tesettür Modasında İkinci El Gelinlik Kiralamak mı Satın Almak mı Avantajlıdır? 

Fiyat açısından bakıldığında ikinci el gelinlik kiralamak daha cazip gelmekte. Fakat bu konuda da avantajlar ve dezavantajları değerlendirilmelidir.  

Kiralamanın çok daha düşük maliyet imkanı vermesi, saklamaya gerek olmadan videolarda, fotoğraflarda ve hatıralarda tutma imkanı sağlaması, maliyeti düşük olduğu için daha zengin seçenek üzerinden tercih imkanı vermesi gibi avantajları bulunur. 

Satın almanın ise gelinliği istediği süre zarfında saklayabilmesi, her zaman el altında olacak olması, özgür şekilde istenildiği gibi rötuş yapılabilmesi ve düğünden sonra satma imkanı olması gibi avantajları bulunur. 

Kendinize özgü avantajları bulunan bu iki seçeneği de kişi kendine göre değerlendirip en doğru seçimi yapmak mümkündür. 

 

İlginizi Çekebilir: Anda Kalmak ve İlişkiler Hakkında 2 Bilgi!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.