Glikolik Asit Nedir? Cilde Glikolik Asit Faydaları Neler?

Glikolik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Glikolik asit nedir sorusu cilt ürünleri kullanan veya kullanacakların ilgi konusu olmaktadır. Hızlı sonuç gösteren ve etkili cilt bakım ürünleri araştırması yapan kişilerin mutlaka karşılaşacağı bir nokta olmaktadır. Glikolik asit hakkında daha detaylı bilgiler için bu yazının devamını okumalısınız.

Glikolik Asit Nedir?

Glikolik asit nedir diye kısaca bakılacak olunursa , bir diğer adıyla alfa hidroksi asit olarak bilinen, AHA formudur. Şeker kamışından elde edilen/ türetilen yaygın olarak “meyve asidi” olarak bilinen ve adlandırılan kimyasal eksfoliyan maddelerden sadece biridir.

Glikolik Asit Cilde Nasıl Fayda Sağlar?

Glikolik asit nedir diye genel bir açıklamadan sonra sıra cilde olan faydalarına bakmaya gelmektedir. Glikolik asit cilt ve cilt bakımı için oldukça faydalı olan bir üründür. Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun olan Glikolik asidin kullanımı ve faydası kişiden kişiye değişmektedir. Başta kimyasal peeling olmak üzere kullanılan Glikolik asit nedir, neye yarar diye bakılacak olunursa:

1 -Küçük moleküllü yapısı sayesinde diğer AHA asitlerinin aksine cilt yüzeyine etkili bir şekilde daha iyi nüfuz etmektedir. Böylece güzel bir kimyasal peeling etkisi yaratabilmektedir.

2 –Güneşin UV ışınlarından zarar gören, lekeli ciltleri yenilemeye yardımcı olmaktadır.

3 –Kolajen üretimini destekleyerek hücre yenilenmesini hızlandırmaktadır. Cildi ölü hücrelerden kolayca arındırabilmektedir.

4 –Sivilce ve gözenek oluşumunu engellemektedir. Bunun yanı sıra pul pul görüntüyü ortadan kaldırıp nemlenmesini de sağlamaktadır.

Saymakla bitmeyecek olan Glikolik asidin faydaları kısaca bu şekildedir. Kırışıklıklar, lekeler, siyah noktalar veya daha başka birçok sebep için Glikolik asitten yararlanabilirsiniz. Bir cilt bakım rutininde yer aldığı müddetçe pek çok cilt problemleri sorun olmaktan çıkacaktır.

Glikolik Asit Yüzde Kaç Oranda Olmalı?

Daha genç, pürüzsüz, aydınlık ve eşit bir görünüm sunan Glikolik asit, bir asit türü olduğundan dolayı cilde zararlı etki vermemesi için uygun bir orana sahip olmalıdır. Bu oran %15’in üstüne çıkmamalı olarak belirlenmekte olup altında kalan oranlar cilt için zararsız olan bir orandır.

glikolik-asit-nedir%15’in üstünde kullanılacak olan Glikolik asit mutlaka uzman dermatologlar tarafından uygulanmalıdır. Aksi taktirde ciltte yanıklar, kızarıklıklar, yanma hissi ortaya çıkabilmektedir.

Glikolik Asit Nelerde Bulunur?

Glikolik asit nedir diye öğrenildikten sonra asit içeren ürünlerin arkasına bakmak gerekmektedir. Genel olarak Glikolik asit:

1 –Yüz temizleme jellerinde ( %5-%10 asit oranına sahip olabilmektedir.)

2 –Krem, serum veya maskelerde ( %15 asit oranına ulaşabilecek ürünler bulunabilmektedir.)

3 -Peelinglerde

Bulunmaktadır. Diğer asitli ürünler kullanılırken dikkat edildiği gibi Glikolik asit kullanırken yine dikkatli olmakta fayda vardır. Ürünlerin kullanımından sonra ciltte herhangi bir kızarıklık, tahriş gibi sorunlar yaşanmaması adına:

1 –Güneş ışınlarından mümkün olduğunda kaçınılmalıdır.

2 –Güneş kremi mutlaka kullanılmalıdır.

3 –Glikolik asit peelingi kullanan kişiler bronzlaştırıcı yağ ve krem kullanımından kaçınmalıdır.

4 –Cilde ilave olarak A vitamini takviyesinde bulunulmamalıdır.

5 –Glikolik asit uygulamasından sonra yüz maskesi veya serum gibi cilt ürünleri kullanılmamalıdır.

Glikolik Asit İçeren Ürünler Nasıldır?

Glikolik asit içeren bir sürü cilt bakım ürünü bulunmaktadır. Kullanım bölgesine göre değişmekte olup ayrıntıdan bütüne şeklinde Glikolik asit içeren ürünler bulunmaktadır. Bakım ürünlerinde glikolik asit nedir , hangi bölgelerde kullanılan ürünler vardır diye bakılacak olunursa:

1 –Göz çevresi kremleri

glikolik-asit-nedir2 –Maske

3 –Tonik

glikolik-asit-nedir4 –Serum

5 –Gece kremleri

Şeklinde sadece bölgesel kullanılan ( göz çevresi kremi) veya tüm yüze uygulanabilen ürünler olduğu görülmektedir.

Glikolik Asit Kullanımı Nasıl Olmalı?

Glikolik asidin oranına dikkat edildiği ve uygulama zamanı doğru yapıldığında etkili sonuçlar alınacaktır. Glikolik asit uygulaması evde yapılabildiği gibi daha yüksek asit oranı içeren ürünlerin kullanımı doktorlar tarafından da yapılabilmektedir.

Serum Olarak Evde Glikolik Asit Nedir? Nasıl Uygulanır?

glikolik-asit-nedir
Glikolik Asit Nedir

Glikolik asit nedir araştırmanızdan sonra evde uygulamak için ilk adım olarak yüzünüzde makyaj varsa iyice kalıntı kalmayacak şekilde temizlenmelidir. Daha sonraki adım olarak steril bir şekilde Glikolik asit içeren serum, temiz bir fırça yardımıyla yüze sürülmelidir. Serum dağıtımını yüzün her yerine eşit olarak yapmalısınız. Ortalama olarak 5 dakika ciltte bekletildikten sonra serumun tümünü ciltten iyice temizlenmelisiniz.

Glikolik Asit Kullanan Kişilerin Yorumları Nasıldır?

Glikolik asit nedir diye kişilere veya arama motoruna sorulduğunda birçok görüş ve yorum alınabilmektedir. En doğru ve gerçek bilgiler için kesinlikle uzmanlarla görüşülse de kullanıcı yorumları da büyük oranda bilgilendirici olabilmektedir.

Ekşi Sözlük / Glikolik Asit Nedir?

Ekşi Sözlük adlı internet sitesinde bu asit türünü tanımlayıcı, bilgilendirici ve kullanıcı yorumu içeren yazılar bulunmaktadır. Glikolik asit nedir sorusuna cevap olabilecek tanımlayıcı açıklamalar bulunmaktadır. Bunun dışında cilt tipine göre farklılık gösteren kişilerin ciltte bıraktığı etkiler üzerine yorumları da bulunmaktadır. Güneş kremi kullanılması hakkında da yorumlar vardır.

İlginizi çekebilir: Genç Kalmanın Sırrı! 7 Maddede Genç Kalmanın Sırrı!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.