Geçmeyen Ayak Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Geçmeyen Ayak Kokusu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0

Geçmeyen ayak kokusu birçok insan için oldukça zorlu bir durumdur. Ayak kokusu oluşumu birçok sebebe bağlı gelişebilir. Geçmeyen ayak kokusu her ne kadar rahatsızlık verici bir olay olsa da önüne geçmek için birçok seçenek vardır.

Pek çok kişinin kâbusu olan vücut kokusu ayaktaki çeşitli bakterilerden dolayı salgılanan rahatsızlık verici kokudur. Gerek erkek gerekse kadınlarda bu durum uzun süre ayağın hava almaması durumunda gerçekleşebileceği gibi başka sebeplerde bu kokuya sebep olabilir. Peki geçmeyen ayak kokusu nasıl tedavi edilir? Bu konuyla ilgili çok fazla yöntem vardır. Önce bu sorunun sebebini bilmek en doğrusudur.

Geçmeyen Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak kokusunun pek çok sebebi olmakla birlikte en önemli sebebi ayağın uzun süre ayakkabıda kalması ve terlemesidir. Ayakkabının ıslanması, ıslak ayak veya çorapsız ayakkabı giyildiğinde de ayak kokusu oluşabilir. Bu gibi dış etkenlerle oluşabileceği gibi; alkol kullanımı, stres gibi durumlar da sebep olabilir.

Seçtiğiniz ayakkabının kalitesi, yapımında kullanılan malzeme, kullanım süresi gibi sebeplerde ayak kokusuna sebep olabilmektedir. Tüm bunların dışında genetik faktörlerinde ayak kokusuna sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Geçmeyen Ayak Kokusu Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Geçmeyen ayak kokusu birçok hastalığın habercisi olabilir. Daha çok erkeklerde rastlanılan bir durum gibi görünse de kadınlarda ayak kokusu neden olur? Sorusu da oldukça merak konusudur. Ayak kokusu, vücut kokuları genetik faktörler, hormonal gibi değişikliklerden oldukça fazla etkilenir. Ayaktaki mantar enfeksiyonu şiddetli kokuya sebep olabilir. Metabolik hastalıklar; şeker, tansiyon, gibi hastalıklarında bir belirtisi ayak kokusudur.

Vücudun daha fazla terlediği dönemlerde, ayakta aynı şekilde çok fazla terler ve bu ter soğuyup kuruyunca ayakta istenmeyen kokulara sebep olur. Sosyal hayat ilişkilerini de oldukça olumsuz etkileyen bu durumdan kurtulmak mümkündür.

gecmeyen-ayak-kokusu
geçmeyen ayak kokusu

Geçmeyen Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

Gündelik hayatta oldukça merak edilen konulardan biri olan evde ayak kokusu nasıl giderilir? Sorusunun yanıtını burada bulabilirsiniz. Ayak kokusu için en etkili ilaç, ayak kokusu ilacı olarak sıklıkla aranan konunun çözümü aslında birkaç madde ile çözülebilir düzeydedir. Peki geçmeyen ayak kokusu nasıl geçer?

 1 – Ayakkabı Seçimine Dikkat Edin

Sentetik ve naylon ayakkabıların daha çok koku yapabileceğini unutmayın. Alacağınız ayakkabının gerçek deri veya hava alabilen yapıda olması oldukça önemlidir. Ayrıca aynı ayakkabıyı 2 günden fazla üst üste kullanmayın bu ayakkabıya kokunun yerleşmesine sebep olabilir.

Üst üste günlerde giyilen ayakkabının en az 24 saat dinlendirilmesi gerekir. Aksi taktirde geçmeyen ayak kokusu için davetiye çıkarmış olabilirsiniz. Bu noktada ayakkabı kadar çorap kullanımının da önemini göz ardı etmeyin. Çoraplarınızı günlük değiştirmelisiniz.

 2 – Ayak Kokusu İçin Sprey ve Pudra Kullanın

Gün içinde ayaklarınız uzun süre ayakkabıda kaldıktan sonra mutlaka akşamları önce ayakkabınızı birkaç saat havalandırın. Daha sonra koku önleyici sprey veya pudra sıkıp sabaha kadar o şekilde durmasını sağlayın. Böyle yaptığınızda gün içinde ayakkabı içinde biriken koku dışarı çıkacak ve ayakta geçmeyen ayak kokusu oluşmayacaktır.

3 – Ayak Kokusu Giderici Mucize Formül Çay ve Soda

Bu maddeden sonra gün içinde tükettiğiniz çay poşetlerini atmaya kıyamayacaksınız. Gün sonunda bir litre ılık su içerisine koyacağınız 4 – 5 yeşil veya siyah çay poşeti ile hazırladığınız suda ayağınızı 1 saat kadar bekletin. Düzenli yaptığınızda zamanla ayaklarınızdaki kötü kokunun azaldığını göreceksiniz.

Geçmeyen ayak kokusu için bir diğer mucize ise sodadır. Bir litre su içine 2 yemek kaşığı yemek sodası ile bir karışım hazırlayın ve 15 dakika ayağınızı bu suda bekletin daha sonra hem ayaklarınızın yumuşadığına hem de zamanla kokunun geçtiğine şahit olacaksınız. Karbonat ayak kokusu için oldukça etkili bir yöntemdir.

4 – Tuzlu Su İle Ayaklarınızı Yıkayın

 Ayaklarınız çok nemliyse bu nemi alması için ve ayakları kurutması için tuz kullanabilirsiniz. 4 kaşık tuz eklediğiniz su ile ayaklarınızı düzenli yıkayın. Hatta mümkünse 15 dakika bekletin ayağınızı ve durulayıp kurutun geçmeyen ayak kokusu farkı kısa zamanda fark edeceksiniz.

gecmeyen-ayak-kokusu

5 – Ayaklarınızı Sık Sık Kontrol Edin

Ayaklarınızı sık sık kontrol edin, parmak aralarınızı duştan sonra kontrol edip kurutmaya özen gösterin. Tabanlardaki kuruluk, pul pul dökülme ve zamanla oluşabilecek mantar geçmeyen ayak kokusu sebebidir. Ayrıca ayaklarınızda nasır sorunu ve aşırı terleme v arsa mutlaka tedavi olun.

 6 – Lavanta ve Adaçayı Mucizesi

Adaçayının iyileştirici özelliği burada geçmeyen ayak kokusu konusunda da işinize yarayacak. Ilık bir kova suyun içine atacağınız birkaç adaçayı yaprağı ile mucize suyunuzu oluşturun ve ayağınızı 20 dakika bu suyun içerisinde dinlendirin. Kısa zamanda faydasını göreceksiniz.

gecmeyen-ayak-kokusu

Lavanta ve lavanta yağının faydaları ve yatıştırıcı etkisi göz önüne alındığında yine aynı şekilde ayağınızı dinlendireceğiniz suyun içerisine birkaç damla lavanta yağı damlattığınızda kısa sürede kötü kokulara veda edeceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.