Genç Kalmanın Sırrı! 7 Maddede Genç Kalmanın Sırrı!

Genç Kalmak İçin Neler Yapılabilir?

0

Genç kalmanın sırrı, dünya genelinde en çok 35 yaş sonrasında akıllara takılan bir durum haline geliyor. Sürekli dinamik, güçlü kaslar, pürüzsüz cilt, fit vücut ve sağlıklı olmak ve görünmek herkesin hayal ettiği bir durumdur.  

İnsanlar; okul, iş, eğlence ve evlilik hayatı derken birden kendini 35 yaşını aşmış, saçlarında aklar ve vücudunda dengesizliklerle birlikte yavaş yavaş güçsüzleştiklerini fark eder. Böylece sürekli güzel ve genç kalmanın sırrı gibi çeşitli araştırmalara başvurur. Bu yazıda, her yaşta genç ve parlak bir kişiliğe nasıl sahip olacağınız hakkında ufak ama etkili sırlar listelenmiştir. 

Her Yaşta Genç Kalmanın 7 Sırrı

Her yaşta genç kalan insanlar, aslında doğal ve sağlıklı beslenen insanlardır. Bazı insanlar 30 yaşındayken nasıl 40-50 yaşlarında görünüyorsa, bazı insanlarda 40-50 yaşındayken 30 yaşında görülebilmektedir. Bulunduğunuz yaştan daha genç görünmeniz için gençliğin sırlarını şu şekilde listelenmektedir: 

genc-kalmanin-sirri

1- Yerinde ve Zamanında Bol Su Tüketmek

Sağlıklı bir birey olabilmek için öncelikle bol su tüketilmelidir. Çünkü cildin parlak ve genç kalması için su oldukça önemli bir görev edinir. Hayatı boyunca az su ve bol su tüketen iki insan arasında yaş farkı olmasa da görüntü ve sağlık açısından büyük bir fark vardır.  

Bir insan günde en az 1.5 litre su tüketmelidir. Sindirim sisteminin dengeli ve düzenli bir şekilde çalışabilmesi ve bir insanın daha sağlıklı olabilmesi için 3-4 litre su içmesi idealdir. Kalbin de daha sağlıklı çalışmasını sağlayan su, genç kalmanın sırrı hikayesi olduğunu uzmanlar sık sık dile getirmektedir.  

2- Fit ve Sıkı Bir Vücut İçin Spor Yapın

Yaşlılığın belirtileri arasında ilk önce sıska bir vücut ve ağrıyan kemikler baş gösterir. Genç kalmanın sırrı olarak bilinen kilit nokta ise spor yapmaktır. Spor yapmanın bireyin sağlığında ne kadar etkili olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. 

Etrafta 40-50 hatta 60 yaşındaki bazı insanların nasıl genç ve fit olduğu görülmektedir. Hatta o yaşlarında bile sokakta kulaklıklarını takmış, müzik dinleyerek koştuklarını ve egzersiz yaptıkları görülmektedir. 

Her gün ya da 2 günde bir sabah koşusu yapmak veya bir spor salonunda düzenli egzersiz yapmak, vücudun her geçen gün daha da güçlenmesine ve sağlıklı kalarak daha genç bir cilde sahip olmayı sağlar. 

Unutulmamalıdır ki, yanlış ve zamansız egzersizler gençleştirmek yerine daha da güçsüzleştirerek daha hızlı yaşlanmaya neden olabilir. Bunun için spor eğitimi alanında uzmanlaşmış ve bir sertifikaya sahip kişiler tarafından bir program talep edilebilir. 

genc-kalmanin-sirri

3- Dengeli Beslenin

Genç kalmanın sırrı besinler de saklıdır. Daha doğrusu bağışıklık sistemini, yağ oranını dengeleyen ve kemiklerin güçlenmesini sağlayan besinlerdir. Kısacası uzmanların tavsiye ettiği “dengeli ve doğru beslenme” şekli denilebilir. 

Bol bol meyve ve sebze tüketmek genç kalmanın sırrı olarak bilinmektedir. İçeriğindeki vitaminler sayesinde cildin daha parlak ve genç görünmesini sağlar. Düzenli bir bağışıklık kazanmayı sağlayarak, vücudun hastalıklara karşı daha uzun ömürlü dirençli olmasını sağlar.  

Ceviz, balık, ıspanak ve brokoli gibi daha birçok besini dengeli ve düzenli bir şekilde tüketerek hem sağlığınızı hem de gençliğinizi koruyabilirsiniz. Hatta bir diyetisyene başvurarak dengeli beslenme konusunda bir liste de hazırlayabilirsiniz.  

4- Düzenli Uyku Planı Oluşturun

Bir erkek nasıl genç kalır, sorusu da sık sık gündeme gelmektedir. Genç kalmanın sırrı olarak hem erkeklerin hem de kadınların, en çok ihtiyacı olduğu şey; uykudur. Uyku esnasında insanların tamir etme mekanizması devreye girer. Gençlik hormonu, uyku esnasında melatonin salgılayarak cildin onarılmasını ve gençleşmeni sağlar.  

Düzenli bir uyku için birey, en az 7 saat uyku uyumalıdır. Ayrıca daha az uyku gibi, aşırı uyku da zararlıdır. Tabi 7 saat uyku ortalama bir süredir.  

Bazı insanlar 6 saat uyuyarak da uykusunu alabilir ve sağlık açısından da herhangi bir problem ile karşılaşmaz. Genç kalmanın sırları arasında da en az 7 saat uyku yerine, uzmanlar genelde düzenli uyku tabirini kullanır. 

5- Sigaradan ve Alkolden Uzak Durun!

Güzel ve genç kalmanın sırrı nelerdir? Bu soruya verilecek en güzel cevaplardan bir tanesi de sigara ve alkol gibi vücuda zarar veren maddelerden uzak durmaktır. Sigara ve alkol kullanmak, cildinizin daha hızlı yıpranmasına neden olur.  

Sigara, bireyin vücudunda daha hızlı kırışıklıklara neden olduğu gibi, vücuttaki su miktarının da azalmasına neden olarak cildin sürekli kuru ve sönük görünmesini sağlar.  

Alkol ise, aşırı kullanımında bireyin damarlarında genişlemeye neden olur. Genişleyen damarlar, kanın kırmızı tonunu cilde yansıtarak sürekli kızarmış bir cilt sunar.  

genc-kalmanin-sirri

6- Cildinizi Erken Yaşlarda Koruyun

Günümüz insanları, cilt bakımına genelde 35 yaşlarından sonra önem vermektedir. Fakat bu yanlış bir şeydir. Cilt bakımına, genç yaşlarda önem verilmelidir. Genç kalmanın sırrı olarak bilinen bir diğer ipuçları da bol bol vitamin almak ve cildin korunması için doğal nemlendiriciler kullanmaktır. Erken yaşlarda alınan bu tedbirler, cildinizin parlaklığını 50-60 yaşlarına kadar taşır. 

7- Güneşin Zararlı Işınlarından Korunun

Güneş, her ne kadar insanın D vitamini ihtiyacını karşılıyor olsa da aşırı güneşlenmek cilt hücrelerinin ölmesine neden olur. Böylece bireyde erken yaşlanmaya neden olur.  

Genç kalmanın sırrı olarak bilinen bir diğer şey ise; güneş ışınlarının cildinize zarar vermemesi için, koruyucu kremler kullanmaktır. Fakat koruyucu krem seçiminde cilde zarar veren kimyasallar içeren kremlerden de kaçının. Daha doğal ve zararsız koruyuculara önem verin. Her şey sağlığınız için. 

Sonuç olarak  genç kalmanın sırrı, doğru beslenmek ve doğru yaşamaktan geçer. Verilen sırlar ile daha genç bir yüze, cilde ve kemiklere sahip olabilirsiniz.

genc-kalmanin-sirri
Genç Kalmanın Sırrı

Biyolojik yaş, 60-70 ve hatta 80 olabilir. Fakat siz, genç kalmak için sağlığınıza dikkat ederseniz, görüntü ve ruh halinizin yaşı, her zaman biyoloji yaşınızdan en az 20 yıl daha genç görünecektir. Böylece genç kalmanın sırrı çözülmüş olacak.  

 

İlginizi Çekebilir: Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 10 Etkili Bakım Yöntemi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.