Hamsi Besin Değeri ve 8 Faydası!

Hamsi Besin Değeri ve İçerdiği Faydalar

0

Hamsi besin değeri ya da hamsi besin içeriği gibi konular deniz ürünü severlerin ilgisini çekebilir. Hamsi balığı sizlere hem tat hem de kolay yeme fırsatı veren bir yemek çeşidi. Çünkü hamsiyi kılçığı ile tüketebilirsiniz. Ayrıca hamsi besin değeri olarak da zengin.

Hamsi Besin Değeri Nedir?

Her yiyecekte olduğu gibi bu deniz ürününde de porsiyonuna ve tüketime göre hamsi besin değeri değişmektedir.  Hamsi küçük balık olması nedeni ile sizlere içeriği az gelebilir. Fakat durum böyle değildir. Hamsi besin değeri yüksek balıklardandır. Aşağıda porsiyonlara göre hamsi besin değeri, protein, kalori ve miktarlarını görebilirsiniz.

1- 100 Gr. Hamsi Besin Değeri Ne Kadardır?

100 gram pişmemiş hamsi besin değeri olarak 115 kalori içermektedir. 100 gram bir hamsi porsiyonu 5 gram yağ bulundurur aynı zamanda içerisinde karbonhidrat bulundurmamaktadır. Pişmiş 100 gram hamsinin kalori miktarı ise 353,77’dir. Yağ oranı 17,67 ve karbonhidrat oranı da 3,87 olarak değişir.

2 – 100 Gram Hamsi Protein Oranı Nedir?

Pişmemiş 100 gram hamsi 17 gram protein içerir. Pişmiş hamsi protein değeri ise 43,50 olarak değişir. Gördüğünüz gibi pişirildiği takdirde hamsi besin değeri artar ve daha sağlıklı bir hale getirilir. Ayrıca pişmemiş hamsi tüketimi desteklenmez ve zararlıdır. Birçok doktor bu uyarıyı yapar. Hatta az pişmiş balık bile iyi değildir.

3 – Fırında Hamsi Kalori Miktarı Ne Kadardır?

Her yemeği pişirme yönteminize göre o ürünün besin ve kalori miktarları değişiklik gösterecektir. Hamsi besin değeri için fırında balık yaparken de durum böyledir. Fırında pişirilen hamsinin kalori miktarı 98’dir. Ayrıca bazı diyetisyenler hamsiyi fırında pişirmenin en sağlıklı yolu olduğunu söyler.

hamsi-besin-degeri

4 – 1 Hamsi Kaç Gram?

Her hamsi aynı boyut ve gram ağırlığında olmayabilir. Aynı zamanda her bir adet hamsinin kalori miktarı da farklıdır. Ancak genele vurulduğu zaman bir adet pişmiş hamsi balığının 8 gram ağırlığında ve 9,2 kalori içerdiğini görebilirsiniz.

5 – 1 Porsiyon Hamsi Kaç Adet İçerir?

Her adet hamsi balığının farklı gramajı ve herkesin 1 porsiyon miktarı farklı olduğu için bu soruya belirli bir adet biçmek mümkün değildir. Ama genelleme yapılacak olunursa, bir porsiyon pişmiş hamsi balığı tabağında en az 10 adet bulunur. Bu da genelde 100 grama denk gelir.

6 – 10 Tane Hamsi Kaç Kalori İçerir?

10 adet pişmiş hamsi balığı kimine yeterli kimilerine az gelebilir. Pişmemiş 10 adet hamsi balığı 210,1 kalori içerirken pişmiş 10 adet hamsi balığında kalori miktarı 115 olarak değişir. Hamsiyi pişirdiğiniz ve pişmiş tükettiğiniz takdirde kalori miktarının azaldığını görebilirsiniz.

hamsi-besin-degeri

 

Diyette Hamsi Yenir mi?

Hamsi balığı içerdiği vitamin, protein ve faydalarından dolayı diyetlerinize dahil edebileceğiniz bir üründür. Diyetinize dahil ettiğiniz hamsi balığını fırında pişirerek tüketmeniz öneriliyor. Bu durumda hem fazla yağ tüketmezsiniz hem de hamsi besin değeri kaybolmamış olur.  Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda diyet sürecinizde yemenizin bir sakıncası olmadığını görebilirsiniz.

Diyette Hamsi Ne Kadar Yenmeli?

Diyetinizde hamsiyi tüketirken hem fazla yememek hem de pişirirken hamsi besin değeri kaybına yol açmamak önemlidir. Bu koşullar tamamlandığı durumda hamsiyi diyetteyken haftada 2 kez tüketebilirsiniz. Normal şartlarda da hamsi balığı ya da deniz ürünleri haftada 1 kere tüketilmeli.

Ayrıca hamsi balığını mevsiminde taze bir şekilde almaya da dikkat etmelisiniz. Hamsiyi satın alırken taze olup olmadığını sizler de anlayabilirsiniz. Hamsinin kafa kısmının altında kırmızı rengi çok fazla görüyor iseniz buradan bayat olduğunu çıkarabilirsiniz. Bu kontrolü yapmayı unutmayınız. Hamsi besin değeri yüksek olması için taze olması şarttır.

hamsi-besin-degeri
hamsi-besin-degeri

Hamsi Balığı ve 8 Faydası

Hamsi hem etinde hem de kılçığında sağlıklı etkenleri olan küçük balık türüdür. Öncelikli olarak kış mevsiminde vücut hamsi balığına ihtiyaç duyar. Kışın kaybettiğiniz gücü ve enerjiyi hamsiden alabilirsiniz. Bahsedilen bu balık aynı dil balığı faydaları gibi dikkat çekerek kişiler tarafından tüketilmektedir. Hamsi balığı küçük ama etkili bir deniz ürünüdür.

Hamsi balığının faydaları;

  • Bağışıklık sisteminizi güçlü tutar.
  • Folik asit açısından zengindir.
  • D, B1, B2 ve A vitamini ihtiyacınızı karşılar.
  • Omega açısından zengindir.
  • Kemik sağlığına iyi gelir.
  • Göz sağlığına katkıda bulunabilir.
  • Balık kılçığında yüksek miktarda fosfor vardır.
  • Kalp ve damar yolu sağlığı için katkısı vardır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.