Kalorisi Düşük Yemekler ile Menü Hazırlama

Kalorisi Düşük Yemekler ile Sağlıklı Yaşama Merhaba Demek!

0

Kalorisi düşük yemekler, gerek kilo problemi  gerek sağlıklı yaşamak için ilgilenen kişilerin araştırma konusu olmaktadır. Günümüzde işlenmiş ve hazır gıdaların bolca yer aldığı dolaplarda kalorisi düşük yemekler bulmak oldukça zorlaşmaktadır.

İşlenmiş ve hazır gıdalar kalp- damar sağlığı başta olmak üzere vücudun çoğu işleyişini bozmakta ve değiştirmektedir. Bu yüzden de sağlıklı yaşam için kalorisi düşük yemekler daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Kalorisi Düşük Yemekler Neleri Kapsar?

Kalori kısaca enerji birimi olsa da günlük aktiviteleri( spor, yemek, uyku gibi) veya  nefes almak gibi sağlıksal fonksiyonları yerine getirmek için besinlerden alınması gereken enerji olarak bilinmektedir. Kalorisi yüksek gıdalar tercih edildiğinde sağlıksız şekilde kilo ve yağ kazanımı olmaktadır. Bu yüzden de insan sağlığı günden güne bozulmaktadır.

Kalorisi düşük yemekler genel olarak doğal protein, karbonhidrat yağ ve lifleri bünyesinde barındıran yiyeceklerdir. Kalori hesabı kişinin vücut yağ ve kas oranı başta olmak üzere boy uzunluğu dahil birçok etkenle baş ve bel mezurası veya yağ ölçer fonksiyonlu baskül ile yapılmaktadır. Bu sayede de kişiye uygun kalori miktarı değişmektedir. Genel olarak yağ kaybı istenildiği için vücuttaki kas kütlesini arttırıcı kalorisi düşük yemekler  tüketilmelidir.

Kalorisi Düşük Sebzeler Neler?

Sebzeler doğal vitamin, mineral, yağ veya protein gibi birçok unsurun kaynağı olmaktadır. Bu nedenle diyet menüleri başta gelmek üzere çoğu sağlıklı tabaklarda yer almaktadır. Kalorisi düşük yemekler oluşturmak için kullanılan veya kullanılabilecek sebzeler şunlardır:

1-Su kaynağı, vücut temizleme özelliği bulunan kilo kaybına yardımcı olan= Salatalıkkalorisi-dusuk-yemekler2-Fazlaca C, B, E vitamini ve magnezyum, demir, kalsiyum içeren kalp damar hastalıklarına karşı koruyan = Ispanak

3-Bağırsak sistemine iyi gelen, kolestrolü dengeleyen, mineral açısından zengin olan= Semizotu

kalorisi-dusuk-yemekler4-İnsülinü dengeleyen, bünyesinde C ve K vitamini ile folik asit barındıran= Karnabahar

Kısaca kalorisi düşük yemekler için kullanılabilecek sebzeler ve faydaları saymakla bitmeyecektir. En bilinenler olması ile birlikte yemeklere ilave tatları sayesinde tabaklarınızda mutlaka yer edinmelilerdir.

Kalori Miktarı Düşük Olan Meyveler Hangileri?

Kalorisi düşük yemekler yenildiğinde ara öğünlerde meyveler tercih edilmektedir. Böylece fruktoz olarak adlandırılan meyve şekeri doğal yollarla karşılanmış olmaktadır. Meyveler şeker ihtiyacını doğal şekilde karşılamakla birlikte çoğu vitamini de tüketmeye olanak sağlamaktadır.

Ara öğün dışında meyve salatası tarifinde veya dışarıda aniden gelen açlık hissi için de meyveler tüketilmektedir. Rengarenk görüntülerle sağlık yan yana geldiğinde harika bir mutluluk yaşatan bazı meyveler:

1-C ve E vitamini bulunan, bağırsak sistemini düzenlemede etkili olan doğal antioksidan= Elma

kalorisi-dusuk-yemekler2-Hücre yenilenmesine yardımcı olan, hipertansiyon( yüksek tansiyon)’ da etkili = Muz

3-Yağ yakımında etkili, C vitamini kaynağı ve ödem atmaya yardımcı= Ananas

kalorisi-dusuk-yemeklerOlarak çok kısa bir şekilde örnek verilebilir. Meyveler sağlıklı beslenmeye imkan sağlasa bile porsiyon kontrolü yapmakta fayda vardır. İçecek tarifleri ve tatlı tariflerinde de meyvelerden yararlanabilirsiniz.

Diyet Menüleri Ne ve Nasıl Olmalı?

Kalorisi düşük yemekler kategorisinde bulunan diyet yemekleri ise yine merak edilenler arasında olmaktadır. Diyetler kilo kaybı ve kazanımı dışında mevcut kiloyu korumak için de yapılabilen sağlıklı bir beslenme türüdür.

Kilo kaybı, kazanımı ve korunumunda düşük veya yüksek kalorili diyet menüleri değişse bile genel şema sağlık üzerine olmaktadır. Bu noktada da sebzeler, meyveler ve yağlar devreye girmektedir. Diyet listeleri nasıl hazırlanmalı ve nasıl olmalı uzman yardımında belirlenmesi gereken bir konu olmaktadır. Basitçe bir diyet listesinde olması ve dikkat edilmesi gerekenler:

1-Zeytinyağı, ayçiçeği yağı gibi doğal yağlar

2-Tahıllı gıdalar

kalorisi-dusuk-yemekler3-Karbonhidratlar

4-Süt, yoğurt gibi besinler

kalorisi-dusuk-yemekler5-Proteinler

Olarak belirtilebilmektedir. Ağırlıklı olarak yağ kaybıyla birlikte kas kazanımı istenildiği için bu tarzdaki besinler buna yardımcı olacaktır. Ne kadar sağlıklı olsa da porsiyon kontrolü ve miktarı dikkat edilmesi gereken nokta olmaktadır.

Kalorisi Düşük Yemekler  Nelerdir?

Kalorisi düşük yemekler içerisine eklenen yağ, tuz, besin miktarı ve türüne göre çeşitlenmektedir. Kalorisi düşük yemekler oluşturmak için eklenen maddelerin miktarına ve ölçüsüne dikkat edilmelidir. Bu noktada yapılabilecek ve seçilebilecek diyet yemeği tarifi ve düşük kalorili yemekler:

1-Fasulye yemeği

kalorisi-dusuk-yemekler2-Kabak yemeği veya salatası

3-Karnabahar yemeği veya ızgarası

kalorisi-dusuk-yemekler4-Börülce salatası

Olarak verilebilir. Porsiyona dikkat edildiği noktada sağlıklı şekilde karbonhidrat, protein, yağ alımına yardımcı olacaktır.

Az Kalorili Atıştırmalıklar Hangileri?

Televizyon izlerken, kitap okurken veya ara öğünlerde atıştırmalık isteyenlerin de bulabileceği, yapabileceği atıştırmalık tuzlu ve tatlı tarifi bulunmaktadır. Sağlıklı atıştırmalık yapmak çok basit olabilmektedir. Zamandan tasarrufla birlikte sağlıklı yaşama da imkan sunmaktadırlar. Az kalorili kilo aldırmayan tatlılar ve atıştırmalıklara örnek olarak:

1-Chia tohumu içeren sağlıklı puding

2-Şekersiz fıstık ezmesiyle yapılabilecek granola barlar

kalorisi-dusuk-yemekler3-Havuç ve humus ikilisi

4-Kurutulmuş meyve çubukları

kalorisi-dusuk-yemekler
Kalorisi Düşük Yemekler

5–İlave şekere ihtiyaç duyulmayacak, hurma ile yemek tariflerinde nasıl yapılır sorusuna ilk cevap olabilecek hurmalı marmelat

Rahatça verilebilir. Hem şekerli hem tuzlu atıştırmalık ihtiyacını en düşük kaloriyle karşılamaya imkan sağlamaktadır. Yine porsiyon ölçüsüne dikkat ettiğinizde sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Diyet İçin Akşam Yemeği Menüsü

Diyet kahvaltı tarifleri gibi sağlıklı yaşam için akşam menüsü oluşturmak da oldukça önemlidir. Özellikle akşam yemeği buluşmaları, tüm aile fertlerinin eğlenip yemek yiyebildiği ortamlarda sağlıklı yemekleri tercih etmek zorlaşabilmektedir.

Herkesin veya kişinin zevkine ve beğenisine hitap edebilecek kalorisi düşük yemekler oluşturmak mümkündür. Toplu yemekler için yapılabilecek menüde yer alabilecek yemekler:

1-Kış günleri için mercimek çorbası, yaz günleri içinse soğuk ayran aşı çorbası

kalorisi-dusuk-yemekler2-Patatesli tavuk göğsü veya tavuk baget, kuzu eti

3-İmambayıldı

kalorisi-dusuk-yemekler4-Alışılmamış olarak kabak spagetti yapılabilir.

Bireysel olarak tercih edebileceğiniz, pişirme şeklini değiştirebileceğiniz yemekler ise:

1-Izgara yapıldığında et veya tavuğun yanına sebze ızgara

kalorisi-dusuk-yemekler2-Pirinç pilavı yerine daha uygun olan bulgur pilavı

3-3-Kabak, patates ve balık gibi ürünlerin kızartması yerine haşlanması veya fırınlanması şeklinde besin pişirilme şeklini değiştirebilirsiniz. Bu sayede alınan kalori miktarı düşürülmüş olup aynı zamanda sağlıklı, lezzetli ve kalorisi düşük yemekler kolayca yenmiş olacaktır.

İlginizi çekebilir: Kemikli Etli Patates Haşlama Nasıl Yapılır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.