Pirinç Suyu Toniği Tarifi! Pirinç Suyu Toniği Hakkında 5 Bilgi!

Pirinç Suyu Toniği Nasıl Yapılır?

0

Pirinç suyu toniği son zamanlarda gündeme gelmeye başladı. Pirincin cilde olan faydalarının yanında pirinç suyu toniğinin yapılması ise cilt bakımına katkı sağlamaya başladı. Açık tonlu pürüzsüz tenleri, duru güzellikleri ve genç duruşları ile bilinen Asyalı kadınların yıllardır kullandığı güzellik sırlarından birisi olan pirinç suyu toniği tarifini hemen hemen herkes evinde yapabilir. 

1- Pirinç Suyu Toniği Ne İşe Yarar?

pirinc-suyu-tonigi
Pirinç Suyu Toniği

Pirinç suyunun faydaları arasında başta cilt tonunu eşitlemek geliyor. Her ne kadar güneşten korunmak için kullanılan ürünler olsa da bazen yetersiz kalıyor. Herhangi bir dış etken dahilinde de haliyle cilt tonu değişikliğe uğruyor. Pirinç suyunun en çok tercih edilme sebebi cilt tonunu eşitlemektir.  

Cilt tonunu eşitlemenin yanı sıra cildi besler ve güzelliğini artırır. Cilde esneklik kazandırır. Erken yaşlanmayı önleyerek cildin sıkılaşmasını sağlar. Cilde parlaklık kazandırır. Cildin bakterilerden arınmasını sağlayarak akne ve siyah nokta tedavilerinde kullanılır. İltihaplanma, egzama ve kızarıklık gibi sorunların iyileşmesinde aktif rol oynar. 

Yağlı cilt yüzeyinde yağlanmayı azaltır. Cilt bariyerini güçlendirerek dışarıdan gelecek etkilere karşı korur. Göz altı morluklarını geçirir. Fondöten ve kapatıcı gibi makyaj ürünlerini uygularken eşit bir şekilde yayılmasını sağlar. 

Cilde sağladığı etkilerin yanında saç için de etkileri bulunuyor. Pirinç suyu saçın parlaklığını tekrar kazandırır. Saçı besler ve canlandırır. Kullanım sonrasında ardında yumuşak saçlar bırakır. Cildi nemlendirdiği gibi saçı da nemlendirerek besler. Böylece hazırlanılan toniği hem cildinize hem saçınıza uygulayabilirsiniz.

2- Pirinç Suyu Toniği Nasıl Yapılır?

pirinc-suyu-tonigi

Malzemeler 

  • 3 yemek kaşığı pirinç 
  • Pirinci kaplayacak kadar su 

Yapılışı 

Basit ve fermente olmak üzere iki şekilde pirinç suyu toniğinin tarifi bulunuyor. Bu tariflerden birisi hemen kullanım sağlarken diğeri daha kalıcı bir etki bırakmak adına bir süre bekletmeyi öneriyor.  

a. Basit Pirinç Suyu Toniği Tarifi 

Öncelikle temiz bir kabın içerisine pişmemiş pirinçleri koyup suda bekletin. Kabın içerisindeki su bulanık olana kadar bekledikten sonra elinizle karıştırın. Sonrasında pirinci bir kez durulayın. Temiz bir kabın içerisinde 30 dakika bekletin. Pirinci süzgeçten geçirin. Suyunu bir cam kavanoza ayırın.  

b. Fermente Pirinç Suyu Toniği Tarifi 

Fermente etmek daha etkili bir sonuç doğuracaktır. Pirinç suyunu 24 saat oda sıcaklığında bekletmeye başladığınızda ekşimeye başlayacaktır. Ekşiyen pirinç suyunu kaynatın, sonrasında da soğumaya bırakın. Bir gün boyunca buzdolabında bekletmeniz sonucunda fermente edilmiş pirinç suyu hazır olacak. 

3- Pirinç Suyu Toniği Nasıl Uygulanır?

pirinc-suyu-tonigi

Hazırlanılan pirinç suyunu ister sprey bir şişeye alabilir ister suyu bulundurduğunuz kaptan bir pamuk yardımı ile yüzünüze uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız suyu üç gün buzdolabında bekleterek kullanabilirsiniz.  

Yüzünüze uyguladığınız toniği durulamadan kullanın. Durulamak isterseniz de bir veya iki dakika bekleterek durulayın. Toniği tüm cildinize uygulayabilirsiniz. Akşamları kullandığınızda gün içinde karşılaşılabilecek etkenler olmadığı için daha pürüzsüz bir cilt sunacaktır.  

4- Pirinç Suyu Maskesi Nasıl Yapılır?

Temiz bir kabın içerisine pişmemiş pirinçleri koyun ve suyun içerisinde bekletin. Suyu elinizle karıştırın. Su bulanıklaşmaya başladığında kaptaki temiz suyu başka bir temiz kaba boşaltın. Elde edilen pirinç suyunu yüzünüzü yıkıyormuş gibi uygulayın. Daha iyi bir sonuç için yüzünüzü havluyla kurulamak yerine kendi kendine kurumasını bekleyin. Böylece pirinç suyu cildinize iyice işlemiş olacak.

5- Pirinç Suyu Kullananların Yorumları Nelerdir?

pirinc-suyu-tonigi

Çoğunluğun pirinç suyundan memnun kaldığı gözlerden kaçmıyor. Pirinç suyu toniğinin yanı sıra pirinç suyu maskesi ve pirinç unu maskesi de yapıldığı görülüyor. Cilt dışında saçların hızlı uzamasını sağladığından dolayı bu sebeple de kullananların sayısı da oldukça fazla. 

Kullananların çoğu oldukça memnun kalmış gözüküyor. Uzun süredir de kullanmaya devam ediyorlar. Gözle görülür olumlu etkileri bu toniği kullanmaya teşvik ediyor. Pirinç suyunun onarıcı ve yenileyici etkisi her geçen gün göz doldurmaya devam ediyor. Pirinç suyu toniği, kullanıcıların karşılaştıkları olumlu etkiler sonucu ardında bir nevi bağımlılık etkisi bırakıyor.

Bazılarında ise ciltte pul pul dökülmeler görülüyor. Saçlarına uygulayanların da saç dökülmesi yaşadığı görülüyor. Olumsuz yan etki görenlerin sayısı azınlıkta. Yan etkileri kişilerin alerjik sebepleri mi yoksa pirinç suyunu hazırladıkları formül ile mi ilgili bilinmiyor fakat yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var. 

 

İlginizi Çekebilir: Saç Uzatma İçin Neler Yapılmalıdır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.