Regl Ağrısına Hangi Çay İyi Gelir? Regl Ağrısı İçin 11 Tane Çay Önerisi!

Regl Ağrısına Hangi Çaylar İyi Gelir?

0

Regl ağrısına hangi çay iyi gelir sorusu yıllardır duyulan bir sorudur. Çünkü her kadın regl dönemini olabildiğince daha az ağrı ile geçirmek ister. Fakat bazı kadınlar bu ağrılı geçen regl sancısını ağrı kesicilerle geçirmeyi tercih etmek istemiyor. Gerek olabilecek yan etkileri gerek işe yaramama ihtimalinden dolayı.  

Bu noktada daha kısa sürede adet sancısına iyi gelecek şeylerden birisi de bitki çayları oluyor.  Regl ağrısına hangi çay iyi gelir bu yazıda öğreniyor olacaksınız. 

Regl Ağrısına Hangi Çay İyi Gelir? Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler ve Çayları

Adet sancısına iyi gelen içecekler kategorisinin başını tabii ki çaylar çekiyor. Özellikle ıhlamur çayı, civanperçemi çayı gibi çayların nasıl regl dönemi geçirmenize yardım ediyor anlayacaksanız.  

regl-agrisina-hangi-cay-iyi-gelir
Regl Ağrısına Hangi Çay İyi Gelir?

1- Ihlamur Çayı 

Adet döneminde ıhlamur içilir mi sorusu çokça dile getirilen bir sorudur. Ihlamurun çiçeklerinde bulunan fayda dolu antioksidanlar regl için oldukça işe yarar. Bu antioksidanlar spazm önleyicidir ve regl dönemini daha rahat geçirmenize yardımcı olur. 

2- Böğürtlen Çayı 

Böğürtlen çayı regl ağrısına hangi çay iyi gelir denildiğinde akla gelen ilk çay türlerinden birisidir. Böğürtlen çayı C vitamini açısından çok zengin olmakla beraber bolca antioksidan da içerir. Bu sayede vücudunuza enerji sağlar ve regl döneminizi daha rahat geçirebilirsiniz. 

3- Nane Çayı 

Nane çayını daha önce denememiş olabilirsiniz. Nane çayının en iyi özelliklerinden birisi karın kaslarını rahatlatmasıdır. Bu sayede krampların önüne geçer ve regl döneminden dolayı oluşan şişkinliğin inmesinde de oldukça etkilidir. 

4- Papatya Çayı 

Papatya çayının nimetleri saymakla bitmez. Öncelikle papatya çayı içinde vücutta sinir gevşetmekle görevli bir kimyasal türü içermektedir. Bunun yanında kan akışını düzenlemede de yardımcıdır ve bu sayede olası düzensizliği engellemeye yardımcıdır. En iyi sonuç için reglden en az üç gün önce içemeye başlarsanız size çok yardımcı olacaktır. 

regl-agrisina-hangi-cay-iyi-gelir

5- Adaçayı 

Adaçayı regl ağrısına iyi gelir mi diye sorarsanız cevap evet olacaktır. Fakat buradaki püf nokta adaçayını tek başına tüketmekle geçmiyor. Ağrılarınızın daha kısa geçmesi adına adaçayını bu listede olan bir iki çayla beraber bir bardak olarak tüketirseniz bu karışık çay sizin adet sancınıza çok daha iyi gelecektir. 

6- Aslan Pençesi Çayı 

Aslan pençesi çayı regl ağrısına hangi çay iyi gelir denildiğinde ilk düşünülmesi gereken çaylardandır. her şeyden çok düzenlemeye yardımcı olur. Eğer adet düzensizliğiniz varsa kesinlikle bu çayı denemelisiniz. Bununla birlikte regl döneminde akıntıları da düzenler ve regl ağrılarını kesmede yardımcıdır. 

7- Civanperçemi Çayı 

Civanperçemi çayı regl ağrısına hangi çay iyi gelir denildiğinde aklınıza gelecek diğer çaylardan birisi olmalı. Biraz araştırdığınızda fark edeceksiniz ki bu çayın adı çokça geçiyor. Bunun sebebi ise çok iyi bir adet sökücü olmasıdır. Bu çayın püf noktası ise regl başlamadan üç gün önce içilmeye başlanması ve regl bitene kadar içilmeye devam etmesidir. 

regl-agrisina-hangi-cay-iyi-gelir

8- Safran Çayı 

Kısa sürede etki görmenizi sağlayacak çaylardan birisi de safran çayıdır. Regl kanının vücuttan çok daha kolay atılmasını sağlar. Adet söktürücü bitkilerden ve çaylardan bir tanesidir. Bu sayede çok daha ağrısız ve ferah bir regl dönemi geçirebilirsiniz. Regl ağrısına hangi çay iyi gelir diye düşünmeden tercih edebilirsiniz. 

9- Kekik Çayı  

Kekik çayı aşırı güçlü bir çay olmasıyla beraber uzun yıllardır çoğu kadının deneyimlediği regl ağrısına hangi çay iyi gelir sorusuyla deneyimlediği çaylardan bir tanesidir. Haftada içilecek 3-4 kekik çayı ile adet dönemlerinizi rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda bu çayın regl düzenleme konusunda da yardımı oldukça çoktur. Bu çayı diğer çaylarla karıştırıp içmek de oldukça basit bir yoldur. 

10- Rezene  

Rezene çayı regl ağrısına iyi gelir mi sorusu hakkında çok bilgi bulamamış olabilirsiniz. Regl ağrısına hangi çay iyi gelir sorusunun ilk cevaplarından olmasa da rezenenin de kendinde bulunan bileşikler sayesinde adet dönemi ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. 

11- Regl Ağrısına Hangi Çay İyi Gelir? Yeşil Çay Adet Sancısına İyi Gelir Mi?

Adet döneminde hangi bitki çayı içilmemeli sorusunun cevabını yeşil çay olarak duymuş olabilirsiniz. Bu yanlış bilgi dağılımının nedeni tam olarak bilemeseniz de yeşil çay regl kramplarına iyi gelebilir. Fakat yeşil çayın sayılacak diğer çaylar kadar etkisi olmadığı için deneyecek ilk şansınız olmamalıdır. Herhangi bir faydasının olmama ihtimali de vardır, aklınızda bulunsun. 

regl-agrisina-hangi-cay-iyi-gelir

Regl Ağrısına Hangi Çay İyi Gelir? Bitki Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Regl ağrısına ne iyi gelir denildiğinde hep bitki çaylarına güvenilse de bazı şeyleri unutmamalısınız. Bitki çayları da her şey gibi bilinçsiz tüketimde yarardan çok zararla size geri dönecektir. Her türlü içeceği belli bir düzende ve sayıyla içmeye özen göstermelisiniz. 

Bunlara dikkat ettikten sonra yapılacak bazı yoga hareketleri de çaylarla beraber regl sancılarınıza çok daha etkili olacaktır. Bu yazıda bilgilenmiş olduğunuz regl ağrısına hangi çay iyi gelir ile birleştirmeyi ihmal etmeyin! 

Ayrıca bu tür bitki çaylarının sadece tavsiye niteliğinde söylendiğini ve geçmeyen ağrılarınız için asıl olarak bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.  

 

İlginizi Çekebilir: 5 Ayda 35 Kilo Verdiren Çay Tarifi Nasıl Yapılır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.