6 Farklı Balkon İçin Balkon Dekorasyonu Fikirleri!

En Güzel Balkon Dekorasyonu Fikirleri!

0

Balkon dekorasyonu fikirleri, balkonunu yenilemek veya tamamen baştan oluşturmak isteyen kişilerin araştırma konusu olmaktadır. Bununla beraber gerek görünüş olarak gerekse araştırma yaparak birbirinden güzel balkon dekorasyonu fikirleri edinilebilir.

Balkon Dekorasyonu Fikirleri Nasıl Oluşabilir?

Balkonlar genellikle evin dışında kalan hem dışarıyla bağlantılı hem de evin bir parçası olan alanlardır. Balkonlar hoş sohbetli kahve içmelerine, dost veya aile muhabbet saatlerine veya insanın ruhunu iyileştiren çiçeklerin güneş görmelerine imkan sağlayan yerlerdir.

Bunlarla beraber bakıldığında ortam değişikliği yapmak, tekrardan düzenlemek veya farklı tarzlar deneme isteği balkon dekorasyonu fikirleri için yeterli olabilmektedir. Balkon dekorasyonu fikirleri ülkeden ülkeye, kültürden kültüre veya alandan alana değişebilmektedir.

Balkon kültürüne sahip ülkelerde balkon dekorasyonu fikirleri sürekli olarak ilgilenilen konulardan biri olmasına rağmen bu kültüre sahip olmayan ülkelerde akıllara bile gelmemektedir.

Balkon Dekorasyonları Nasıl Oluşturulmalı?

Balkon dekorasyonu yaparken ilk olarak balkonunuzun metrekaresi en önemli nokta olmaktadır. Metrekareye göre kullanılacak eşya boyutu, miktarı hatta renkleri bile şekillenecektir.

Balkonunuzun metrekaresi belirlendikten sonra balkon tasarımını yapmak kolay olacaktır. Bu noktadan sonra uygun eşya seçimi, eşyaların yerleştirilme şekli ve konumu, balkon duvarının rengi gibi eğlenceli işlemler yer almaktadır.

A-Cam Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Cam balkon, tamamen camlarla önü kapatılmış bir balkon türüdür. Bu tarzda bir balkona sahipseniz veya yaptıracaksanız, balkonun kapalı olması işinize yarayacaktır. Olası bir yağmur, kar gibi hava durumlarında bile kesintisiz balkon sefasına olanak sunmaktadır.

balkon-dekorasyonu-fikirleriBu tarz balkon dekorasyonu fikirleri için masa, köşe koltuk takımı veya sallanan sandalye akla gelmektedir. Açık renk tercihi yapılabileceği gibi balkonun ışık alıp almama durumuna göre koyu renkler de tercih edilebilir. Işıklandırma olarak duvarlara yapılacak loş ışıklarla keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Bu balkonda açık renkli halılar da kullanılabilmektedir. Bahçe dekorasyonunda kullanılan hasır ürünlerle bu balkon dekorasyon fikirleri de uygulanabilir.

B-Katlanır Cam Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Cam balkonun bir diğer versiyonu olan katlanır cam balkonda ise camların belli bir kısmı açılmaktadır. Pencere görüntüsü de olarak tasvir edilebilir. Cam balkonla aynı imkanlara sahiptir.

balkon-dekorasyonu-fikirleriBu balkon türünde ise kare masalar, tel ızgara görünümlü sandalyeler veya puf koltuklar tercih edilebilir. Puf koltuklarda oturarak çay/kahve içerken uygun aydınlatmayla birlikte eğlenceli arkadaş sohbetleri yaşayabilirsiniz.

C-Açık Balkon Dekorasyonu

Klasik bilinen balkon tipidir. Bu balkonlarda yağmur, kar gibi ıslatıcı olayların zararını önleyebilecek engeller bulunmamaktadır.

balkon-dekorasyonu-fikirleriAçık balkon dekorasyonunda üstü kapalı veya tenteli eşyalar tercih edilebilir. Sade tasarımlar isteyenler içinse şık bir masa ve sandalye yeterli olacaktır. Bu tip balkonlara saksılar ve çiçek görüntüleri çok yakışmaktadır. Böyle bir balkona sahipseniz balkonunuzda mutlaka büyütebileceğiniz çiçekli bir alan bulunmalıdır.

Mutfak Balkonu İçin Dekorasyon

Balkonun mutfakla birleştirilmesi veya balkona girişin mutfakla bağlantılı olduğu mutfak tipleridir. İkisi birbirinden farklı olmaktadır. Durum böyle olunca balkon dekorasyonu fikirleri de değişmektedir.

balkon-dekorasyonu-fikirleriMutfakla birleşik balkonlarda ayırıcı bir duvar, kapı bulunmamakta yani mutfakla balkon tamamen iç içedir. Bu tarz balkonlarda genellikle koku, leke tutmayan eşyalar tercih edilmelidir. Kolay temizlenebilir eşyalar da uygun bir seçim olabilmektedir. Küçük balkon dekorasyonunda olduğu gibi kalabalık eşya görüntüsünün önüne geçmek için çok eşya kullanımından kaçınılmalı ve aydınlatma doğru yapılmalıdır.

balkon-dekorasyonu-fikirleri
Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Balkona girişin mutfaktan yapıldığı balkonlarda ise durum farklılaşabilmektedir. İçecek veya yemek taşınımı daha kolay olacağı için fazla büyük masalar tercih edilmemektedir. Daha küçük bir boyutta masalar ve sandalyeler bu balkonlar için kurtarıcı olabilmektedir. Sedir divan modelleri de böyle balkonlar için rahat olabilmektedir.

Büyük Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Teras olarak da adlandırılan büyük balkonlar diğer küçük balkonlara göre daha fazla dekorasyon seçeneği sunabilmektedir. Teraslar genellikle metrekare olarak normal balkonlardan daha geniştir. Bu sayede de eşya ve tasarım şekilleri çeşitlenmektedir. Kendin yap fikirlerine de olanak sağlamaktadır.

balkon-dekorasyonu-fikirleriTeraslar için büyük eşya parçaları daha çok tercih edilmektedir. Masalar, koltuk takımları veya teras salıncağı bu tarz balkonlar için uygun eşyalar olmaktadır.

Balkonun bir kısmına masa bir kısmına koltuk koyulduğu zaman ortada büyük bir boşluk olacaktır. Bu boşluğu uygun eşyalarla örneğin orta sehpalarla tasarlayabilirsiniz. Oldukça farklı olarak balkonun oturma alanı tasarımını sadece salıncaklarla da yapabilirsiniz. Oldukça rahat olan salıncaklarda zigon sehpa kullanımıyla masa sorunları da çözülmüş olacaktır.

balkon-dekorasyonu-fikirleriBöyle bir balkonda aydınlatma yetersiz kalabilmektedir. Böyle durumlar için uygun tesisat sistemiyle led ışıklar kullanılabilir. Gece oturmalarında ilerleyen saatlerde led ışıklardan yararlanılabilir. Bu balkonlarda da bitkiler oldukça güzel durup insanı rahatlatabilecektir.

Modern Balkon Dekorasyonu Fikirleri Neler?

Modern balkon anlayışında oldukça değişik tasarımlar da görülebilmektedir. Bu balkon dekorasyonu fikirleri ise göze hoş gelebilmektedir. Bu balkonlarda tamamen ahşap, klasik eşya seçimi canlı bir duvar rengi veya duvar kağıdıyla canlandırılabilmektedir.

balkon-dekorasyonu-fikirleriEşyaların tamamen beyaz seçildiği modern balkonlarda kullanılacak bebe pembesi duvar rengi oldukça hoş görüntülere sebep olacaktır. Modern balkon tasarımlarında çiçeklerin de büyük bir payı bulunmaktadır. Bu tarz balkon dekorasyonu fikirleri doğallığı ön plana çıkartarak değişik görüntüler yakalamayı hedeflemektedir.

İlginizi çekebilir: Oturma Odası Dekorasyonu İçin 5 İpucu!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.