Çilek Bacak Görünümü Nedir? Çilek Bacaktan 2 Adımla Kurtulun

Çilek Bacak Görünümü Sebebi Nedir?

0

Çilek bacak görünümü son zamanlarda özellikle kadınların kurtulmak istediği bir sorun olarak popülerleşmeye başladı. Çilek bacak görünümü denilmesinin sebebi ise deride kırmızı renkte gözükmesi ve bununla beraber küçük siyah noktalar bulunması.

Vücutta genel olarak bacaklarda gözlemlenen çilek bacak görünümü çok basit sebeplerden dolayı ortaya çıkıyor. En büyük sebeplerden birisi de yanlış yöntemle kıl almaya dayanıyor. Ne kadar zor gözükse de vücudunuz bu sorunun büyük kısmını kendi bakımı ile halledebiliyor. Geriye kalan küçük kısım ise sizin uyguladığınız yöntemler sayesinde halloluyor ve sonuç olarak ortadan çilek cilt görünümü kalkıyor!

Çilek Bacak Görünümü Sebebi Nedir?

Çilek bacak görünümü için en basit sebep yanlış yöntemle kıl almaktan geliyor. Kıllar yanlış bir şekilde alındığında kıl köklerinin tahriş olmasına neden oluyor ve sonuç olarak kızarmaya başlıyorlar. Çilek bacak genel olarak ağda, epilatör ve jilet gibi kıl köklerini direkt ilgilendiren yöntemler ile karşınıza çıkıyor.

cilek-bacak-gorunumu

Bununla beraber cildin yeterince nemlendirilmemesi, folikülüt denen bir tür iltihaplanma durumu da çilek bacağa sebep olur. Diğer bir sebep de gözeneklerin yeterli derecede temizlenmediğinden dolayı tıkanmasıdır.

Batık Çilek Bacak İle Aynı Şey Midir?

Batık ve çilek bacak görünümü genel olarak aynı sebeplerden oluştuğu için beraber ciltte gözükmeye başlayabilirler. Fakat bu demek değil ki çilek bacak görünümü ve batık aynı şeyler. Birbirlerinden farklı cilt sorunları olmakla beraber yine de benzer yöntemlerle geçebilirler.

Çilek Bacak Görünümü Nasıl Geçer? Çilek Bacak İçin Ürünler Nelerdir

Çilek bacak görünümü geçirilmesi basit yollardan geçiyor. Basit yollar ise cildi düzenli temizlemek ve iyi bir nemlendirme işlemi olarak ikiye ayrılıyor. Cildin temizlenmemesi alınan kılların köklerinin kirlerle dolması ve bu yüzden siyah nokta oluşmasına sebep oluyor. Nemlendirmek ise kıl alınması sonrası kuru kalmış cildin tahrişten en az şekilde etkilenmesini sağlıyor.

Jilet ile tıraş ediyorsanız doğru jilet tercihi yapılmalısınız ve jileti doğru kullanmalısınız. Çok fazla kullanılmış jilet cildinizi çok daha tahriş edecektir. Kıl köklerinin ters yönünde kıl almamak da çok fazla tahriş edecektir o yüzden doğru yöne doğru kıllarınızı almaya özen gösterin.

cilek-bacak-gorunumu

Ağda yapanlar için ise üst üste çok kez yapılmış ağda cildi direkt kırmızlaştırmaya başlayacaktır ve cildin burada toplanması çok daha zor olacaktır. Cildinizin reaksiyonlarını takip ederek ağda yapmaya özen gösterin.  Aynı durum evde yapılan epilatör ile alma işlemlerinde de geçerli.

At Kılı Fırçası Çilek Bacak Görünümü İçin Nasıl Kullanılır?

At kılı fırçası ölü derilerin ciltten atılması için çok önemli bir etmen. At kılı fırçası haftada bir iki kez kullanılmalıdır. Ürünü en efektif kullanmanın yolu ise aşağıdan yukarıya hareket ettirilmesidir. Düzenli şekilde kuru fırçalama yapıldıktan sonra cildinizin onarımına da yardım edecektir ve iyi bir temizlenme sağlayacaktır.

Çilek Bacak Peeling İle Giderilir Mi?

Çilek bacak görünümü peeling ile tam olarak giderilemez. Çünkü peelingler bize nemlendirme yönünden çok kıl köklerinin temizlenmesi aşamasında yardımcı olurlar. Haftada yapılacak bir iki peeling temizlenmesi ile ölü derilerin çoğundan kurtulabilirsiniz. Üstüne nemlendirmeyi de düzenli olarak yaparsanız ortadan çilek cilt görünümü ortadan kalkacaktır!

Bu noktada geriye kalan ve dikkat edilmesi gereken tek şey ise doğru peeling seçimi. Cildinizi çok fazla çizmeyecek büyüklükte olmasına dikkat edin. Aynı zamanda etki etmeyecek kadar küçük olmamasına da özen göstermelisiniz.

Kimyasal içerik olarak çok fazla tahriş etme ihtimali olacak zararlı maddelerden kaçının. Düzenli bir şekilde yapacağınız için çok kullanımda cildinizi tahriş etmeye başlamayacak bir peeling olması gerekiyor.

Çilek Bacak Görünümü için Ekstra Püf Noktaları! İyi Gelen Çilek Bacak için Ürünler Hangileri?

Peelingler sizin için çok kimyasal kaçıyorsa evde kendi peelinginizi yapabilirsiniz! Bunun için çok fazla tarif olsa da en basit yöntem esmer şekerle yapılan tarif olabilir. Temel malzemeler 2 yemek kaşığı esmer şeker, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı limon suyu.

Farklı bir tarif olarak da gözenekleri sıkılaştırmak adına yumurta akı ile yapılan maske tarifini deneyebilirsiniz. Bir yumurta akı ile bir çay kaşığı kadar limon suyu iyice karıştırın. Cildinize sürüp 5-10 dakika beklettikten sonra durulayın.

Nemlendirmek adına ise salatalık suyunu başlı başına bir tonik olarak kullanabilirsiniz! Sıktığınız salatalık suyunu iyi bir şekilde muhafaza edin ve cildinizi her temizledikten sonra nemlendirme öncesi bir pamuk yardımı ile cildinize salatalık suyunu yedirin.

Çilek Bacak için Krem Eczane Önerileri Var mı? Çilek Görünümlü Bacak için Krem Mevcut mu?

Eczanelerde çilek bacak için yönelebileceğiniz bazı ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerin her zaman net sonuç verme gibi bir garantisi yoktur. Çünkü kişinin kullanım durumunun yanı sıra beslenmesi ve genetik özellikleri görünümde etkilidir. Aynı zamanda hastalığınız, alerjik reaksiyonunuz ve cilt tipinize bağlı olarak eczacınız ile özel görüşmeniz gerekir.

Çilek Bacak Ekşi Sözlük Kullanıcı Yorumları Neler?

Çilek bacak görünümü özellikle kadınların şikayetçi olduğu konulardandır. Ekşi Sözlük kullanıcıları tarafından da bu başlık açılmıştır. Açılan başlıkta çilek bacak görünümü benzetmeleri, şikayetleri bulunur. Şikayetlerin yanı sıra bazı önerilerin de bulunduğunu söylemek mümkün. Kadınların bu konuda yaptıklarına siz de göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Evde? 7 Öneri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.