Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 10 Etkili Bakım Yöntemi

Doğru Bir Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

0

Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır, evde kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır mümkün mü? Elbette doğru yöntem ve ürünler ile evde kıvırcık saç bakımı yapılabilir.

Kıvırcık saçlar görünüm olarak havalı ve güzel görünmektedir. Fakat kullanımı ve bakımı diğer saç şekillerine göre biraz daha zordur. Kıvırcık saçlar neme fazla ihtiyaç duyan bir saç şeklidir. Bu yüzden bu saçların bakımı da diğer saç şekillerine göre biraz meşakatli olacaktır. Bahsedilen bu nedenlerden ötürü kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı aranmaktadır.

Kıvırcık Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır? Evde Kıvırcık Saç Bakımı İçin 10 Etkili Yöntem

Doğal kıvırcık saçlar, kıl köklerinin kıvrık olmasıyla oluşur. Genetik olarak bu kökler ne kadar kıvrık olursa saç şekli de o derece kıvırcık olacaktır. Saç bakımınız için uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Evde kendinizde rahat ve kolay bir şekilde bakım yapabilirsiniz. Evde kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır sorusu için bahsedilebilecek yöntemler şunlardır:

1 – Saçınızı Nemlendirin

Kıvırcık saçlar kurumaya meyillidir ve bu kurulukta saçın elektriklenmesine, kolayca kırılmasına neden olur. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için ilk önce saçınızı mutlaka belli aralıklarla nemlendirin. Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır sorusuna uzmanlar, hazır maskeler ya da bal, avakado ve yumurta gibi doğal ürünlerle maske yaparak saçınızı nemlendirebilirsiniz açıklamasını yapmaktadır.

2 – Şampuan Seçiminizi Saçınıza Uygun Seçin

Şampuan seçimi yaprken kendi saç tipinize uygun veya saçınızda olmasını istediğiniz özelliklere uygun içerikler tercih etmeniz saçlarınız için daha faydalı olacaktır. Belirgin bukleler ve yumuşak bir saç için mutlaka kıvırcık saçlar için üretilmiş olan şampuanları tercih etmelisiniz.

3 – Saç Kremi Kullanmayı İhmal Etmeyin

kivircik-sac-bakimi-nasil-yapilir
Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saçlı kişiler, kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır konusunu çok fazla araştırmaktadır. Öncelikle kıvırcık saçlı kişiler saç bakım rutinlerine mutlaka saç kremini eklemelidir. Çünki kıvırcık saçlar diğer saç tiplerine göre daha kuru ve kırılmaya çok müsaittir. Saç bakım rutinlerinizi aksatmadan uyguladığınız takdirde istediğiniz yumuşaklığa ve neme sahip olacaksınız.

4 – Saçlarınızı Yıkarken Birbirine Çok Karıştırmayın

Karışmaya çok müsait olan kıvırcık saçlarınıza banyo yaparken mümkün olduğunca nazik davranın. Banyo sonrasında saçlarınızı açmak ve rahat tarayabilmek için bu yöntemi göz ardı etmemeniz saçlarınız için yararlı olacaktır. Ayrıca tarak seçimi yaparken geniş aralıklı ve kalın uçlu taraklar tercih etmeniz gerekmektedir.

5 – Saç Açıcı Ürünler Kullanın

Kıvırcık saça sahip olan kişilerin saçları kolay açılmamaktadır. Bu nedenle saç açıcı sprey veya kremler kullanmanız gerekmektedir. Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır sorusuna cevaben bu yüzden kullanacağınız ürünler önem kazanacaktır. Özellikle bu ürünlerin içerisinde nemlendirici olmasına dikkat edin. Nemli olan saçlarda elektriklenme problemi en aza inmektedir.

6 – Saçlarınızı Nemli Bir Şekilde Kurutun

kivircik-sac-bakimi-nasil-yapilir

Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır konusu ile ilgili çok fazla bilgiye sahip değilseniz, ilk olarak saçlarınızı yıkadıktan sonra hemen kurutmamanız faydalı olacaktır. Pamuklu bir ürün yardımı ile saçlarınızın ıslaklığını almalısınız. Fazla ıslaklığı aldıktan sonra kurutmaya devam etmek daha az karışmaya neden olur. Aynı zamanda ısıdan da saçlarınızı korumuş olursunuz.

 7 – Uyurken Saç Bonesi Kullanın

Günlük kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır? Aslında bunun için en yaygın kullanılan ürün saç boneleridir. Sabah uyandığınızda saçlarınızın, buklelerinizin güzel ve kabarık olmasını isteyen kişiler mutlaka yatmadan önce bone kullanmalıdır. Bone kullanımı saçınızın kabarmamasına ve birbirine karışmamasına yardımcı olacaktır.

8 – Saç Kesiminizi Kuru Bir Şekilde Yaptırın

Bilindiği üzere kıvırcık saçlar ıslandığında bukleler daha da aşağıya ineceği için saç kesimi yaplırken sizi yanıltabilir. Bu nedenle saçınızın daha kısa kesilmesini istemiyorsanız kuaförünüzden saçınızı kuru bir şekilde kesilmesini rica edebilirsiniz.

9 – Yüksek Isılı Saç Şekillendirme Yöntemlerinden Uzak Durun

Yüksek ısı ile saç şekillendirme işleminden uzak durmak sadece ‘Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır?’ konusunu değil, tüm saç şekillerini ilgilendirir. Zira yüksek ısı özellikle ince telli saçları da olumsuz etkileyecektir. Bunun yanı sıra neme fazlasıyla ihtyaç duyan kıvırcık saçları yüksek ısılı yöntemlerle şekillendirmek kırılmaya neden olur.

10 – Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır: Saçınızı Düzleştirmeyin

Saç şekliniz ile sürekli oynamak zamanla buklelerinizi kaybetmenize neden olacaktır. Bu sebeple saçınızı uzun süreli düzleştirme yöntemlerinden uzak durmanız gerekmektedir. Bu nedenle kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır konusu önem arz etmektedir.

İnce Telli Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

kivircik-sac-bakimi-nasil-yapilir

İnce telli kıvırcık saçlar birbirine kolayca dolaştığı için daha kolay kopmakta ve daha çabuk yıpranmaktadır. Bu nedenle karışmamasını önlemek için yukarıda saylan yöntemeleri kullanmak ve saçınızı kısa tutmak yaşayacağınız problemleri minimuma indirecektir.

Boyalı Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kıvırcık saçlarınız için saçınızı boyatmak istediğinizde saçlarınıza daha çok bakım yapmanız gerekecektir. Saç boyama işlemi yapılırken saçınız nemini daha fazla kaybedecektir bu nedenle kaybolan nemi tekrar saçınıza vermeniz gerekecektir.

Kıvırcık Saç Bakımı Erkek İçin Nasıl Olmalı ?

Kıvırcık saça sahip bir erkekseniz saçlarınızın bakımını yaparken kendi saç tipinize ve sadece erkeklere özel olan saç ürünlerini kullanmanız gerekmektedir. Kadın ve erkek saç derisinin ihtiyaçları birbirinden farklı olacağı için kendinize uygun bakım ürününü seçmeniz faydalı olacaktır.

En Etkili Doğal Kıvırcık Saç Bakım Tüyoları

kivircik-sac-bakimi-nasil-yapilir

Doğal kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır sorusuna en çok yumurta, yağ, bal ve avokado maskeleri cevap olarak verilmektedir. Bu maskeler saçınızın gerekli olan nem ihtiyacını karşılayama yardımcı olmaktadır. Bu yöntemler arasında en çok tercih edilen maske yumurta ve yağ olmaktadır.

Kıvırcık Saçlara Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır konusunun en önemli maddesi nemlendirmedir. Fakat bu yöntem tek başına yeterli değildir. Saç serumu ve yağlardan yardım almak gerekmektedir.

Kıvırcık saçlar için geliştirilmiş olan saç serumları yapısı gereği saça rahat uygulanabilmektedir. Saç serumları elektriklenme sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olarak saçınızın nem ihtiyacını da karşılayacaktır. Saç serumlarının hafta da bir veya iki defa uygulanması tavsiye edilmektedir.

Kıvırcık saçlar için satılan saç bakım maskelerini ayda bir ya da iki defa uygulanması tavsiye edilmektedir. Yüksek ısıya maruz kalan saçlar için uzman desteği ve görüşü alarak bakım yapmak saç sağlığınız için önemlidir.

Kıvırcık Saç Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle kıvırcık saçlar için özel üretilen ve ‘kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır?’ konusuna da yardımcı olacak özel formüllü ürünler kullanabilirsiniz. Bu formüller hem kıvırcık saç yapınızı bozmaz hem de nem dengesini sağlar. Bunun yanı sıra kabarma ve elektriklenme sorunlarınızın da önüne geçer.

Kıvırcık Saç Ne Zaman Taranmalı?

Duştan sonra saçınızın nemini alarak kalın uçlu taraklarla taramanız saçlarınızın kırılmasını en aza indirecektir. Mümkün mertebe saçlar kuruyken tarama yapılmamalı. Bu durumdayken tarama yapmak karışıklık, kırılma ve kabarma yapacaktır. En uygun zaman dilimi duştan sonra tarama yapmaktır.

İlginizi Çekebilir: Saç Uzatma İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.