5 Adımda Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuaförde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

0

Keratin bakımı nasıl yapılır son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Saç yapısı gereği zamanla yıpranır, cansızlaşır ve kırılır. Saç tipine göre seçilmeyen ürünler, yüksek ısı uygulanan saçlar ve saçın derinlemesine temizlenmemesi, saçın yıpranmasına neden olur. Saçınızın daha canlı ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, saçınıza bakım yapmanız gerekmektedir peki keratin bakımı nedir? Evde keratin bakımı nasıl yapılır?

Oldukça Popüler Olan Keratin Bakımı Nedir?

Vucudumuzda doğal olarak bulunan keratin, saç ve tırnakların canlı, parlak olmasını sağlar. Çeşitli nedenlerden dolayı yıpranan, matlaşan saçlara keratin ile bakım yapılmaktadır. Keratin bakımı, Brezilya Keratini, saç botoksu gibi isimlerle de anılmaktadır.

Keratin Bakımı, saçları yatıştırarak daha kolay şekil almasına yardımcı olmak için ortaya çıkmıştır. Elektriklenen saçları yatıştırmak için veya cansız, hasar görmüş veya yıpranmış saçları onarmak için kullanılan kimyasal bir işlemdir ve saçı düz yapmak için kullanılmaz. Fakat düz ve hafif dalgalı saçlarda düzleşme etkisi görülebilir. Peki evde keratin bakımı nasıl yapılır?

5 Adımda Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Genel olarak bu işlemin profesyonel kişiler tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Fakat son zamanlar bir çok kişi tarafından evde de yapılmaktadır. Kaliteli bir keratin ürünü tercih etmek önemli bir detaydır. Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek evde keratin bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap bulabilirsiniz.

  • Öncelikle bu bakım yöntemine özel şampuan ile saçın yıkanması gerekmektedir.
  • Saçı derinlemesine temizleyen bu şampuanı kısa bir süre saçınızda bekletin ve ardından durulama işlemi yapın,
  • Ardından saçınızı birkaç parçaya bölün ve keratin maddesini saçınıza tarak yardımı ile uygulayın.
  • En az 15 dakika en fazla yarım saat saçınızda bekletin.
  • Ardından ısısı çok yüksek olmayacak şekilde saçınıza fön çekin. Saçınıza uygun şampuan ve bakım maskesi yaparak işlemin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Kuaförde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

keratin-bakimi-nasil-yapilir

Kuaför tarafından yapılan keratin bakımı evde uyguladığınız işlem sırasıyla aynıdır. Fakat bu işlemin bir uzman tarafından yapılması daha sağlıklı olmaktadır. Saçınıza uygulayacağınız yanlış bir işlemi evde düzeltmek zor olabilir. Fakat saç uzmanları bu konuda profesyoneldir hataları en aza indirirler.

Keratin Bakımı Saçı Düzleştirir Mi?

Bilinenin aksine keratin bakımı saçı düz yapmak için yapılan bir işlem değildir. Yıpranan ve hasar gören saçların daha sağlıklı ve canlı olması için keratin bakımı yapılır. Keratin bakımı sonrası kişinin saçlarında düzleşme meydana geldiği görülmektedir. Düz ve hafif dalgalı saçlarda daha fazla ortaya çıkan bu düzlük kıvırcık saçlı kişilerde aynı etkiyi göstermemektedir. Bu nedenle saçını düz yapmak isteyen kişiler için bu işlem yeterli olmayacaktır.

Evde Doğal Keratin Nasıl Yapılır?

Evde doğal keratin bakımı nasıl yapılır? Keratin maddesini evde yapmak mümkün mü? Keratin maddesini evde doğal yöntemler iyi yapmak pek mümkün değildir. Fakat tüketeceğimiz sebze, meyve ve hayvansal gıdalar ile vücudumuzdaki keratin miktarını arttırabiliriz.

Keratin, brokoli, lahana, sarımsak, soğan gibi sebzelerde oldukça fazla bulunmaktadır. Vücuttaki keratin miktarını yükseltmek için bu tür gıdaları tüketmek gerekmektedir. Diğer yandan, karaciğer, yoğurt, balık ve süt, keratin içeren bir diğer besin grubudur.

keratin-bakimi-nasil-yapilir

Ayrıca A vitamini yüksek olan sebze ve meyveler, keratin üretiminde vücuda yardımcı olmaktadırlar. Özellikle truncu renkli olanlar, havuç, patates, mango gibi besinler keratin üretiminde oldukça özenmlidir. Ispanak, kabak ve yeşilbiberde de keratin bulunmaktadır.

Demirden zengin protein tüketmek saç ve tırnaklar için keratin üretmeye yardımcı olurlar. Ayrıca ciltteki yaşlanmayı da en aza indiriler. Balık, karaciğer ve yağsız et tüketmek keratin oluşturmasında en büyük yardımcı besin grubudur.

Evde doğal keratin bakımı nasıl yapılır diye araştırma yapıyorsanız öncelikle içeriği keratin bakımından zengin şampuanlar tercih edin. E vitamini, provitamin B5 içeren saç ürünleri tercih etmek gerekmektedir.

Keratin Bakımı Zararları Nelerdir?

Keratin bakımı son zamanlarda oldukça fazla popüler olmaktadır. Bu nedenle bir çok insan tarafından keratin bakımı nasıl yapılır sorusu merak uyandırmaktadır. Bir çok insan tarafından kullanılan bu bakım yöntemi saçlar için oldukça yararlıdır. Fakat içeriğindeki bir çok kimyasal üründe hem saça hemde bakım yaptıran kişiye zarar verebilmektedir. Peki keratin bakımı zararları nelerdir?

keratin-bakimi-nasil-yapilir

  • Keratin içerisinde formaldehid isimli bir kimyasal madde yer almaktadır. Bu maddenin kokusu oldukça keskindir ve kanserojen etkisi vardır. Bu nedenle kapalı bir ortamda bu kimyasalı uzun süre solumamak gerekir. Aksi halde öksürük ve boğaz tahrişi sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Hassa cilde sahip kişileri bu kimyasal maddeden oldukça fazla etkilenebilir. Bu nedenle keratin bakımı yapılmadan önce cildin bir bölümünde bu maddeyi test edin.
  • Keratin bakımı saçta 4 veya 5 ay süre ile kalmaktadır. Sürekli tekrarlanan bu işlem ile saçlarınız zarar görebilir bu nedenle bakım aralıklarını seyrek tutmanız gerekmektedir.
  • Keratin bakımı nasıl yapılır? Keratin bakımı yapılırken, saç yüksek ısıya fazlasıyla maruz kalmaktadır. Bu nedenle saçlar zarar görür. Boyalı saçlar bu işlemden daha çok zarar görebilir ve saçlarında kopmalar meydane gelebilir. Bu nedenle keratin bakımını bir saç uzmanına yaptırmakta fayda vardır.
  • Bazı kişilerde işlem sonrası burun kanaması veya baş ağrıları görüldüğü gözlemlenmiştir.

Kuaförde Keratin Bakımı Fiyatı 2022

Kuaförde keratin bakımı fiyatı il il farklılık gözterebilmektedir. Düzgün ve sağlıklı bir keratin bakımı yaklaşık olarak 700TL ila 1500 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Fakat fiyat belirlemesinde kullanılan malzemenin kalitesi de etkili olacağı için, daha yüksek fiyat oranları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Evde? 7 Öneri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.