Küçük Yapraklı Salon Çiçekleri için 10 Öneri!

Küçük Yapraklı Salon Çiçekleri Hangileri?

0

Küçük yapraklı salon çiçekleri, doğayı iç mekâna taşıyarak bulunduğu ortamı yeşillendirmek isteyenlerin tercih ettiği iç mekân bitkileridir. Kullanıldığı her ortamı doğal ve konforlu hale getirerek renklendiren çiçekler, dekorasyon sürecindeki en güzel dokunuştur.

En Güzel Küçük Yapraklı Salon Çiçekleri Hangileridir?

Ev dekorasyonunun bir parçası olan küçük yapraklı salon çiçekleri, evin farklı alanlarında, çiçeğin türüne ve ihtiyaçlarıma göre konumlandırılmaktadır. Canlı ev çiçeklerini, ortamın büyüklüğüne ve oda sayısına göre çiçeğin türüne karar verdiğinizde, zevkinize uygun şekilde yerleştirebilirsiniz. Küçük yapraklı salon çiçekleri ve isimlerinin yer aldığı liste şu şekilde sıralanabilir;

1- Salon Sarmaşığı

Küçük yapraklı salon çiçekleri arasında yer alan, tırmanma ve sürünme şeklinde büyüme özelliği gösteren uzun ömre sahip bir bitkidir. İç mekânda az ışık ve az su alsa bile yaşaması için yeterlidir. Bakım süreci ve çoğaltması kolay olması nedeniyle, iç mekan dekorasyonda sıklıkla tercih edilen bir bitkidir.

kucuk-yaprakli-salon-cicekleri

2- Aşk Merdiveni

Kalp kalbe karşıdır sözünün canlı bir örneği olan aşk merdiveni çiçeği, ilgiye ihtiyaç duyarak başka çiçeklerle bir arada konumlandırıldığında daha sağlıklı bir görüne sahip olabilmektedir.

Eğrelti otu olarak da bilinen aşk merdiveni, yarı gölge ve nemli ortamlarda yaşamayı seven bir bitkidir. Yazın bol su isteyen bu salon bitkisi, başka çiçeklerle bir arada konumlandırıldığında daha sağlıklı bir gelişim göstermektedir. Çoğaltma işlemi sırasında ise kökten ayırma yöntemi uygulanmaktadır.

3- Benjamin

Benjamin bitkisi, evler ve ofislerde sıklıkla tercih edilen, bakımı kolay bir bitkidir. Her yıl düzenli olarak toprak değişiminin yapılması halinde sağlıklı bir gelişim gösterebilir. Suyu çok seven bu bitkiler, püskürtme yöntemi ile nemlendirerek, zevkinize uygun şekilde yerleştirilmelidir. Yarı gölge ve nemli ortamları sever, yerinin değiştirilmesinden ise hiç hoşlanmaz.

kucuk-yaprakli-salon-cicekleri

4- Telgraf Çiçeği

Sarkarak büyümeyi seven ve yaprak dökme problemleri yaratmayan bir bitkidir. Yapraklarının önü çizgili, arkasının ise pembe olması nedeniyle gözleri kamaştıran ve bulunduğu ortamı renklendirerek güzel bir görüntü sağlayan bitkidir. Küçük yapraklı salon çiçekleri arasında yer alan çiçeği sulama süreci; toprağının nemli kalması ve sabah-akşam güneş ışığı alması telgraf çiçeğinin sağlıklı gelişimi için gereklidir.

5- Atatürk Çiçeği

Atatürk çiçeği, yeşil ve kırmızı renkte yaprakları ve kadife dokusuyla eşsiz bir bitkidir. En çok tercih edilen salon çiçekleri arasında yer alan Atatürk çiçeği, aydınlık bir ortamda konumlandırılması ve toprağının nemli tutulması gelişim aşaması için yeterlidir. Çiçeklenme döneminde ise bu süs bitkileri su miktarı hava koşullarına bağlı olarak azaltılmalıdır.

kucuk-yaprakli-salon-cicekleri
Küçük Yapraklı Salon Çiçekleri

6- Çin Herdemyeşili (Aglaonema)

Küçük yapraklı salon çiçekleri arasında yer alan ve yeşil yapraklı ev çiçekleri isimlerinden biri olan bir bitkidir. İç mekanlarda bakımı sağlanabildiği gibi, dış mekanlarda yetiştirmek içinde uygun bir bitki türüdür. Nemli yerleri seven bu bitki müşteriler tarafından sıkça sorulan sorular arasındadır. Bakımı düzenli yapıldığında sağlıklı gelişim göstererek çiçek açabilir bitkileri arasındadır. Bu çiçekler zamanla olgunlaşarak meyveye dönüşebilmektedir.

7- Küçük Yapraklı Salon Çiçekleri Arasından Pılea (Para Bitkisi)’ nın Özellikleri

Son yıllarda dekorasyonda sıklıkla kullanılan para bitkisi, aydınlık ortamlarda hızlı ve sağlıklı gelişim göstermektedir. Son dönemde yeşil yapraklı çiçekler arasında en popüler hale gelen saksı çiçeğidir. Dekorasyonda bu mekan bitkisi aksesuar amaçlı tercih edebilirsiniz.

Fazla suyu sevmeyen para bitkisini 2 hafta da bir sulamak yeterli olacaktır. Dayanıklı ve uzun ömürlü olan bu bitki, dekoratif görüntüye sahip olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen küçük yapraklı salon çiçekleri arasında yer alır.

kucuk-yaprakli-salon-cicekleri

8- Zeze Bitkisi (Zz Plants, Zamia, Zeze)

En dayanıklı ev çiçekleri isimleri arasında yer alan Zeze bitkisi ofis bitkisi olarak da adlandırılmaktadır. 4 ay boyunca suya ihtiyaç duymadan yaşayabilen, bakımı en kolay bitkilerdendir. -7 dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır. Her yıl bahar aylarında yapraklarını yenileyerek gelişimini sürdürmektedir. Köklerinin sığacağı büyüklükte bir saksıya ihtiyaç duyar.

9- Arokarya Çiçeği

Çam saksı bitki türlerinden olan Arokarya çiçeği, küçük yapraklı salon çiçekleri arasında yer alır. Sıkça sorulan sorular arasında yer alan konumlandırma sorununun yanıtı ise, fazla soğuğu sevmeyen bu bitki için oda sıcaklığı yeterli olacaktır. Yılda en az 2-3 kez vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyan Arokarya çiçeğinin, saksı değişimi ise köklerin uzadığı dönemde gerçekleştirilmelidir.

10- Kalanşo

Küçük yapraklı salon çiçekleri arasında yer alan Kalanşo çiçeği, farklı renklere sahip çiçekleriyle bulunduğu ortama renk katarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Kalanşo, aydınlık ortamlarda gelişimini sağlar ve ısıtıcı kaynaklarından hoşlanmaz. Solan dallarının kesilmesi aksatılmamalı ve saksıda bitki düzenli olarak sulanmalıdır.

Evinize en uygun salon çiçeğini çiçekçilerden, marketlerden satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, çiçek seçerken sepete ekle butonuna basılmalıdır. Areka palmiyesi, deve tabanı, paşa kılıcı ve tüm tohum ürünleri iç mekanda tercih edilen seçenekler arasındadır.

İlginizi Çekebilir: 5 Farklı Ev Dekorasyon Mobilya Markaları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.