Duvar Örtüsü Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Detay!

Duvar Örtüsü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Duvar örtüsü, evlerine farklı bir hava katmak isteyenlerin seçebileceği dekoratif ürünler arasındadır. Duvarlara fotoğraflar, çeşitli tablolar ya da duvar aksesuarları asmayı daha klasik bulanlar, duvar örtülerine yönelmişlerdir. Canlı ve özgür hissettiren bohem dekorasyon tarzını benimseyenler için duvar halısı, vazgeçilmez ev dekorasyon ürünlerinden bir tanesidir. 

duvar-ortusu

A. Duvar Örtüsü Nedir?  

Duvar örtüsü; yumuşak, ince kumaştan dokunmuş, birçok renk, desen ve boyutlarda tasarlanabilecek dekoratif bir ev aksesuarıdır. Herkesin alışmış olduğu tablolardan, duvar aksesuarlarından daha farklı bir görünüm sunmasıyla birçok evin yeni gözdelerinden olmuştur.  

Duvar halısı olarak da adlandırılan bu ürünleri hem kolayca asılabilir olması hem çeşit fazlalığı hem de uygun fiyatlı seçenekleri ile siz de duvarlarınız için tercih edebilir, evlerinize farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. 

duvar-ortusu
Duvar Örtüsü

B. Duvar Örtüsü Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

Duvar halılarının bakımı oldukça kolaydır. Çamaşır makinesine kolaylıkla sığabilecek ağırlıkta ve büyüklükte olan duvar halılarınızı 30 derecede yıkayabilir, sonrasında buruşukluk olursa soğuk ütü yapabilirsiniz. Eğer modeliniz yıkanmaya uygun değilse ıslak bir bez yardımıyla temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik aşamasında çamaşır suyu, ağartıcı ya da beyazlatıcı kullanmamanız gerekmektedir.  

C. Duvar Örtüsü Nasıl Asılır? 

Bu soruya birçok kişi duvara çivi çakarak cevabını verebilir hatta bu sebeple almak istemeyenler bile vardır. Ancak her duvar halısı için bu geçerli değildir. Duvar halılarının birçoğunun arkasında onları duvara kolaylıkla yapıştırabileceğiniz yapışkanlar bulunmaktadır. Yapışkanlar, örtünün duvara sağlam yapışmasını sağlar ve duvarınızda iz bırakmaz. 

duvar-ortusu

Duvar Örtüsü Asma Seçenekleri Nelerdir? 

Duvarlarınız için tasarlanmış bu ürünler, arkalarında bulunan yapışkanlar sayesinde kolaylıkla asılabilir. Bununla birlikte duvar örtülerini asmak için aparatlar da mevcuttur. Eğer örtünüzün yapıştırma seçeneği yoksa bu aparatlardan edinebilir ya da dört köşesinden duvarınıza çivileyebilirsiniz. 

D. Duvar Örtüsü Tasarla Seçeneği Var mı? 

Duvar halılarının çok farklı tasarımları mevcuttur. Çeşitli renk, model ve boyutlarda dilediğiniz modeli seçebilir ya da dilerseniz kendi duvar örtünüzü tasarlayabilirsiniz. Bunun için bazı yerlerde kişiye özel halı örtüsü seçenekleri vardır. Siz de duvarınızın boyutuna, mobilyalarınız rengine göre istediğiniz desene karar verip kendi duvar halılarınızı tasarlayabilirsiniz. 

duvar-ortusu

E. Duvar Örtüsü Baskı Mümkün mü? 

Bir ressamın beğendiğiniz tablosunu, sizin için önemli olan bir anı, fotoğrafı duvar halınıza baskı yaptırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey baskı işlemini yapacak olan yere istediğiniz görseli göndermek. Baskılı ürününüzün diğer duvar örtülerinden de bir farkı olmayacaktır. Asılmasını da bakım işlemini de diğer duvar örtülerinde nasılsa aynı şekilde yapabilirsiniz.  

F. Duvar Örtüsü Duvar Harici Kullanılabilir mi? 

Duvar örtüsü modelleri denince ilk akla gelen bu ürünlerin duvarda kullanılmasıdır. Ancak duvarlar için dekoratif eşya olarak tasarlanmış bu ürünleri dilerseniz başka yerlerde de kullanabilirsiniz. Duvar halısını; yatak örtüsü, koltuk örtüsü, masa örtüsü olarak kullanabilir ya da tavana asabilirsiniz.  

duvar-ortusu

G. Evde Duvar Örtüsü Yapımı Kolay mı? 

Evde duvar halısının yapılıp yapılamayacağı meraklıları için önem arz eder. Bazı YouTuberlar kanallarında duvar örtüleri yapımı paylaşmıştır. Gerekli malzemelere sahip olduktan sonra siz de ilgiliyseniz kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Üstelik yardım alabileceğiniz videolar da mevcut. Gerekli malzemeler;

  • Pamuklu ya da polyester bir kumaş 
  • Kumaş kalemi 
  • Kumaş boyası 

H. Duvarlarınız İçin WALLHANG ve HQGHHEIM Duvar Örtüsü 

Evinizin duvarlarında farklı bir hava yaratmak için duvar halısı bulabileceğiniz pek çok marka mevcut. Bunlardan ikisi WALLHANG ve HOGHHEIM olarak biliniyor. Her iki markada da dilediğinizce pek çok model bulabilir, istediğiniz boyutta sipariş verebilirsiniz. 

duvar-ortusu

J. Duvar Halısı ile Duvar Örtüsü Aynı mıdır? 

Günümüzde her iki isimle de arama yapıldığında aynı ürünlere ulaşılmaktadır. Ancak eski duvar halısı modelleri diye aratıldığında günümüz duvar örtülerinden daha farklı model seçenekleri görülmektedir. Bu ürünler için eskiden geyik, ceylan ya da kurt desenleri mevcutmuş. Son zamanlarda ise halı ya da örtü adı ile gösterilen ürünler daha modernize edilmiş ürünlerdir. 

duvar-ortusu

K. Duvar Örtüsü Ekşi Sözlük Yorumları 

Ekşi Sözlük yazarları, birçok konuda olduğu gibi bu konuyu da yorumlamışlardır. Bu, aslında herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şeydir çünkü ortada tamamen bir zevk meselesi durumu vardır. Sözlük yazarları, ürünleri ile ürünlerini aldıkları siteler hakkındaki görüşlerini belirtmişlerdir. Sizler de duvarınız için örtü almadan önce bu yorumlara göz atabilir böylelikle fikir edinebilirsiniz.  

 

İlginizi Çekebilir: Oturma Odası Dekorasyonu İçin 5 İpucu!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.