3 Farklı Evde Askılık Yapımı Anlatımı!

Evde Askılık Yapımı Nasıl Gerçekleşir?

0

Evde askılık yapımı sizleri evdeki dağınık bir görünüme sahip olan eşyalardan kurtarmada etkin rol oynayacak. Evdeki düzeni sağlamadık adına askılıklar büyük bir görev üstlenirler. Evde yapacağınız askılıklar ile pratik bir şekilde kendi zevkinize göre tasarlamanız mümkün.  

Evin veya odanın rengine ya da kendi zevkinize sahip renklerde bir o kadar modeller de askılıklarınızı tasarlayabilmeniz mümkün. Evde askılık yapımı ile büyük çaplı askılıklardan ziyade istediğiniz boyutlarda farklı tasarımlara sahip olacak olan askılıklarınızı evinizin istediğiniz odasında kullanabilirsiniz. 

1- Evde Askılık Yapımı ve Kolay Askılık Modelleri! 

Çeşitli oyuncaklar, gereçler, süsler, kırtasiye eşyaları ve bunların yanı sıra aklınıza gelebilecek küçük boyutlu eşyalarla sizler de kendi askılığınızı oluşturabilirsiniz. Böylece hem estetiği hem trendi hem de eğlenceyi evinize getirebilecek, kendi enerjinizdeki tasarımlarınızı evinizde yansıtabileceksiniz. Bununla birlikte evde askılık yapımı sayesinde eviniz sizden ve sizin enerjinizden bir iz taşımış olacak.

evde-askilik-yapimi
Evde Askılık Yapımı

a. Evde Ayaklı Askılık Yapımı

Portmanto olarak da sıkça kullandığımız ayaklı askılıklar hemen hemen evin her yerinde sıkça kullanılabilen ürünler arasında bulunuyor. Trendlerin gelişmesi ve değişmesi üzerine artık kapaklı dolaplardan ziyade tahta ayaklı askılıklar kullanılıyor. Evde askılık yapımı aşamasında kendi zevkinize göre askılığın modelini ve ölçüleri kendi ihtiyacınıza değiştirebilmenizle birlikte anlatımı şu şekilde; 

 • Askılığın gövdesini oluşturacak dört uzun dikdörtgen tahtayı ikisi sağa ikisi sola olacak şekilde askıları asacağınız yeri birleştirip ayaklarını hizalayın. 
 • Askıları asacağınız başka bir tahta olan silindir ya da dikdörtgen parçayı birleştirilmiş uçların oradan monte edin. 
 • İki adet (isteğe göre çoğaltabilir ya da eksiltebilirsiniz) dikdörtgen paleti istediğiniz yerden hizalayın. 
 • Geriye sadece eşyalarınızı yerleştirmek kalıyor. 

Bu ve benzeri tasarımları değiştirerek farklı şekillerde tasarımlar elde edebilirsiniz. Özgün tasarımlarınızla evinizin enerjisini değiştirmekle kalmayacak sizlerin ve misafirlerinizin de enerjisini değiştirmiş olacaksınız.

evde-askilik-yapimi

b. Elbise İçin Evde Askılık Yapımı

Evde askılık yapımı içerisinde elbise askılarınız için hazırlayabileceğiniz iki öneri bulunuyor. Birisi bir teli ya da demiri bükerek farklı şekillerde kıyafetleriniz için bir askılık oluşturabilirsiniz. Diğeri ise mukavva ya da koli kartonu (koli kartonu kullanmak sizler için daha iyi olacaktır) ile hazırlanan bir evde askılık yapımı modeli olarak bilinir. Yapımı şu şekilde; 

 • Ölçüleri belirledikten sonra kartonun ya da mukavvanın tam ortasından bir kalemle çizgi çizip askının şeklini oluşturun. 
 • Sonrasında askının sağ ve sol kollarının çizimini gerçekleştirin. Askının kollarını bir makas ya da maket bıçağıyla kestikten sonra kartonun ya da mukavvanın tam orta kısmına denk gelecek şekilde kancayı çizin. 
 • Kesmiş olduğunuz kolları çizilen kancanın altında sağ ve sol tarafını oturtacak şekilde çizmelisiniz. 
 • Maket bıçağı yardımıyla çizilen askının gövde bölümünden kesin. Askının sağ ve sol kolunda hafif oyuk oluşturarak kesim işlemini tamamlayın. 
 • Askıyı süslemek için bir kap kağıdının ya da kumaşın üzerine sprey yardımıyla yapıştırıcıyı iyice oturtun. 
 • Üstüne askıyı yapıştırın ve kabarcıkların oluşmaması için ağır bir eşya ile bastırın. 
 • Yapıştırıcı kuruduktan sonra kenarları dikkatli bir şekilde tekrar kesin. Askıyı ters çevirerek aynı işlemi diğer tarafa da uygulayın. 

evde-askilik-yapimi 

c. Paletten Askılık Yapımı

Evde askılık yapımı önerilerinden olan paletten hazırlanacak olan askılıkları iki şekilde tasarlayabilirsiniz. Birisini hazır paletten olacak şekilde diğerini de dikdörtgen parçalardan kendi özgün tasarımlarınızla hazırlamanız mümkün. 

Dikdörtgen parçaları kullanacaksanız; 

 • İstediğiniz veya ihtiyacınız kadar dikdörtgen parçayı (askılığın boyutuna göre değişebilir) ikisini yatay kalanları dikey olacak şekilde konumlandırın. Parçaları farklılık katması adına farklı noktalardan konumlandırabilirsiniz. 
 • İsterseniz parçaları boyayabilirsiniz. 
 • Geriye sadece monte etmek ve yerleştirmek kalıyor. 

Hazır bir şekilde olan paletlerden kullanacaksanız; 

 • Paleti istediğiniz renklere boyayabilirsiniz. 
 • Paleti monte edeceğiniz yerlerden asmak için yer açın ve duvara yerleştirin. 
 • Böylece evde askılık yapımı aşamalarını tamamlayarak askılığınızı dilediğinizce kullanabilirsiniz. 

evde-askilik-yapimi

2- Evde Askı Paketi Yapma İşi 

Eviniz için tasarlayabileceğiniz bir tasarımdan ötürü olan evde askılık yapımı aynı zamanda bir iş olarak da yapılmakta. Ek bir gelir elde etmek adına bu iş ile uğraşmak herkes için mümkün. Aradaki tek fark bu işlerin paketleme üzerine yapılması. İşin mantığı ise oldukça basit. 

Paketleme işi için biraz da olsa tecrübeniz varsa kolayca yapabileceğiniz bir iş olarak nitelendiriliyor. Yoksa da ek iş veren firmalar size paketleme işinin nasıl yapıldığına dair gereken bilgiyi aktarıyor olacak.  

Askılar beşer veya onarlı paketler halinde hazırlanır ve kolilere koyulur. Bazı durumlarda ve özel taleplere göre çoklu paketleme yapılabilmekte. Paketleme işi ile ayda kazanacağınız ücret işe göre değişiklik göstermekte. Paket başına anlaşmalar gerçekleştirilir. İş sonrası yaptığınız işlerin bitiminin fotoğrafını çekip kanıt olarak saklayın. Böylece olası sorunlarda zarar görme olasılığınız düşer.

 

İlginizi Çekebilir: 6 Farklı Balkon İçin Balkon Dekorasyonu Fikirleri!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.