Oturma Odası Dekorasyonu İçin 5 İpucu!

Modern Oturma Odası Dekorasyonu

0

Oturma odası dekorasyonu oldukça önemlidir. Çünkü günün büyük çoğunluğunu oturma odasında geçiririz. Bu nedenle tarzınız ne olursa olsun, aileniz ile rahat edebileceğiniz ve kendinizi huzurlu hissedebileceğiniz bir tasarım oluşturmalısınız. Tek başınıza ya da ailenizle vakit geçirirken keyif duyacağınız dekorasyon seçeneklerini kullanmanız daha iyi olur. Yazımızın devamında son derece önemli püf noktaları bulmanız mümkündür.

Modern Oturma Odası Dekorasyonu

Çok klişe olsa da oturma odası dekorasyonu kendi tarzınız ile bütünleştiğinde sizi yansıtması kaçınılmaz olacaktır. Kişilerin en çok zaman geçirdiği odalar salon ve yatak odasıdır. Bu nedenle tarzınızı ortama yansıtmak çok önemlidir. Böylece arkadaşlarınız ve ailenizle yapacağınız sohbetlerden keyif alabilir, rahatça televizyon izleyebilir ve kitap okuyabilirsiniz. İçeri girdiğinizde içinizi huzur kaplar. Bu nedenle sade tarz seviyorsanız sade, gösterişli ve cıvıl cıvıl tarza sahipseniz rengarenk bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

oturma-odasi-dekorasyonu

Kendi tarzınızı yansıtmanızın yanı sıra modern olması da oldukça önemli bir detaydır. Modası geçmiş ya da çok fazla klişeleşmiş bir dekor tercih etmek çok fazla dikkat çekici olmayacaktır. Bu nedenle kendi tarzınızı yansıtmaya çalışırken modern parçalar kullanmayı da ihmal etmemek en önemli dekorasyonun en önemli püf noktalarından bir tanesidir.

Tüm bunların yanı sıra hoş bir oturma odası dekorasyonu elde etmek için bilmemiz gereken püf noktaları da bulunmaktadır. Bunlardan şu şekilde bahsedebiliriz;

1 – Oda Dokusunu Belirleyin

oturma-odasi-dekorasyonu

Oturma odası dekorasyonu seçiminde renk ve desen seçimi son derece önemlidir. Örneğin sadece beyaz ve açık ton renklerin kullanıldığı salonlar daha şeffaf bir dokuya sahip olurken sadece koyu renk seçiminin yapılması yaşam alanınızın karamsar görünmesine yol açar. Doku konseptini ortaya koyarken geleneksel ve modern tasarımları buluşturmayı da deneyebilirsiniz. Örneğin masif oturma grubuna yer verebilirsiniz. Orta sehpa, berjer, abajur ve yemek masası tasarımlarını otantik bir seçimle döşeyebilirsiniz.

2 – Oturma Odası Dekorasyonu İçin Renk Seçiminde Özgürlüğün Tadını Çıkarın

 

oturma-odasi-dekorasyonu

Renkler, oda dekorasyonunun kaderini belirler. Açık renkler seçmeniz durumunda canlı bir tasarıma sahip olurken koyu renkleri seçtiğinizde daha karanlık bir ortama sahip olursunuz. Renklerin uyumu mobilyaların ve duvar, zemin ve aydınlatma gibi ürünlerin seçiminde ilk plana almanız gereken unsurdur.

Son yıllarda pastel renk tonları göz önünde olurken yeşil ve mavi tonları, beyazın verdiği aydınlık ve ahşabın içimize işlediği huzur da unutulmaması gereken tonlardan biridir. Bunlarla birlikte renklerin kişilere katmış olduğu dinginlik de sizlere büyük ipucu sunar.

3 – Odanın Boyutuna Göre Mobilya Seçin

oturma-odasi-dekorasyonu

Oturma odasının boyutu mobilya seçiminde son derece önemlidir. Eşya ve mobilyaları yerleştirirken hayali bir çizim oluşturarak eşyaların yerlerini belirleyebilirsiniz. Eşyaları yerleştirirken odanın merkezini baz almalısınız.

Etrafına döşeyeceğiniz eşyalar ile de gereken renklendirmeyi yapmalısınız. Salona asıl canlılık katacak eşyalar aksesuarlardır. Koltuk örtüsü ve yastık kırlent takımlarını buna göre döşeyebilirsiniz. Böylece oturma odası düzeni daha göz alıcı hale gelecektir.

4 – Aydınlatmaya Özen Gösterin

oturma-odasi-dekorasyonu

 

Özellikle geniş oturma odası dekorasyonu tasarımlarınızda ışıklandırma olmazsa olmaz seçimlerden biridir. Özenle yapılmış bir aydınlatma odanın görünümünü baştan aşağı değiştirir. En güzel oturma odaları genellikle güzelliklerine aydınlatmanın iyi olmasına borçludur.

Aydınlatma hususunda hem doğru seçim yapmalı hem de avize seçimine önem vermelisiniz. Oturma odanıza uygun bir avize modeli seçmek dekorasyonun tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Oturma odası büyükse yemek masasının üstüne ve koltukların üstüne denk gelecek şekilde avize kullanmalısınız. Tek bir lamba yeterli gelmez, odayı karanlık gösterir. Avize tasarımı koltuklarınızın modeline uygun olacak şekilde yapılmalıdır.

Oturma odası seçimini yaparken alanında uzman dekorasyon firmalarından da yardım alabilirsiniz. bu alanda uzun yıllar geçireceğinizi unutmadan tarzınızı profesyonellik ile buluşturabilirsiniz.

5 – Oturma Odası Duvar Dekorasyonu

oturma-odasi-dekorasyonu

 

Tüm odalarda olduğu gibi oturma odasının duvar dekorasyonu da modern bir dekor elde etme konusunda önemli bir yere sahiptir. Öncelikle duvarda açık renkler tercih etmek odamızı olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir. Bu nedenle özellikle küçük oturma odalarında açık renk duvar boyaları tercih edilmelidir.

Oturma odasını daha geniş gösterecek bir diğer püf nokta ise ayna kullanmaktır. Aynalar bulunduğu her ortamı olduğundan daha geniş gösteren sihirli eşyalardır. Bu nedenle dar ve basık alanların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Televizyonu duvara monte etmek de bize ekstra alan ve ferahlık kazandıracaktır. Dolayısıyla küçük bir oturma odasına sahip olanların televizyonu bu şekilde konumlandırması daha mantıklı olacaktır.

İlginizi çekebilir: 3 Ayrı Tatta Magnolia Tatlı Tarifi Nasıl Yapılır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.